Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1987.09.17.

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI
o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego,
sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.,przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej w dniu 17 września 1987 r.

Przekład

UCHWAŁA FAL 1(17)

przyjęta w dniu 17 września 1987 r.

Przyjęcie poprawek do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965, tekst poprawiony

KOMITET UŁATWIEŃ,

PRZYPOMINAJĄC postanowienia artykułu VII ustęp 2 litera a) Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965, w jej wersji poprawionej, zwanej dalej "Konwencją", dotyczące procedur wprowadzania poprawek do jej załącznika,

PRZYPOMINAJĄC zadania powierzone przez Konwencję Komitetowi Ułatwień w celu rozważenia i przyjęcia poprawek do Konwencji,

WZIĄWSZY POD UWAGĘ, na swojej siedemnastej sesji, poprawki do załącznika do Konwencji, które zostały zaproponowane i rozpowszechnione zgodnie z zapisem artykułu VII ustęp 2 litera a) przedmiotowej Konwencji,

1.
PRZYJMUJE, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, poprawki do Norm 5.11 i 5.12 i do Zaleconych praktyk 2.3.4, 2.6.1 i 5.4 występujących w załączniku do Konwencji, którego tekst jest zamieszczony w załączniku do niniejszej uchwały;
2.
POSTANAWIA, że zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera b) Konwencji wymienione powyżej poprawki wejdą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r., chyba że przed dniem 1 października 1988 r. co najmniej jedna trzecia Umawiających się Rządów notyfikuje na piśmie Sekretarzowi Generalnemu, że nie akceptuje wymienionych poprawek;
3.
PROSI Sekretarza Generalnego, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, o przekazanie zawartych w załączniku poprawek wszystkim Rządom, które przystąpiły do Konwencji z 1965 r. o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, w jej poprawionym brzmieniu;
4.
PROSI TAKŻE Sekretarza Generalnego o notyfikowanie niezwłocznie Umawiającym się Rządom przyjęcia i wejścia w życie poprawek.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI Z 1987 R. DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI O UŁATWIENIU MIĘDZYNARODOWEGO OBROTU MORSKIEGO, 1965, TEKST POPRAWIONY

Zalecona praktyka 2.3.4, która staje się normą, zostaje zmieniona w sposób następujący:

"2.3.4 Norma. Władze publiczne akceptują, w zamian za zgłoszenie ładunku, jeden egzemplarz manifestu statkowego pod warunkiem, że zawiera on co najmniej informacje wymagane zgodnie z Zaleconą praktyką 2.3.1 i Normą 2.3.2 oraz że został podpisany lub poświadczony i datowany, tak jak to przewiduje Norma 2.3.3.".

Zostaje dodana nowa zalecona praktyka, oznaczona numerem 2.3.4.1 o następującej treści:

"2.3.4.1 Zalecona praktyka. Jako wariant Normy 2.3.4 władze publiczne mogą zaakceptować jeden egzemplarz dokumentu przewozowego podpisanego lub uwierzytelnionego, jak przewiduje Norma 2.3.3, lub kopię poświadczoną za zgodność, jeżeli właściwości i ilość ładunku na to pozwala i jeżeli informacje przewidziane w Zaleconej praktyce 2.3.1 oraz Normie 2.3.2, które nie figurują na wymienionych powyżej kopiach, są dołączone oddzielnie i właściwie uwierzytelnione.".

Zalecona praktyka 2.6.1, która staje się normą, jest zmieniona w sposób następujący:

"2.6.1 Norma. W liście załogi, władze publiczne nie wymagają innych informacji niż następujące:

- nazwa i przynależność państwowa statku,

- nazwisko,

- imiona,

- obywatelstwo,

- stopień i funkcja,

- data i miejsce urodzenia,

- rodzaj i numer dokumentu tożsamości,

- port i data przybycia,

- miejsce skąd przybył.".

Zalecona praktyka 5.4 zostaje zmieniona, jak następuje:

"5.4 Zalecona praktyka. Zwyczajowe czynności urzędowe władz publicznych powinny być świadczone nieodpłatnie w czasie normalnych godzin pracy. Władze publiczne powinny ustalić zwyczajowe godziny pracy związane z obsługą portów odpowiadające typowym okresom wzmożonej pracy.".

Sekcja F rozdziału 5 zostaje zmieniona, jak następuje:

"F. POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

5.11 Norma. Władze publiczne ułatwią wpłynięcie i wypłynięcie statków używanych do działań ratowniczych w razie katastrofy, walki lub zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska morskiego, lub w przypadku innych nagłych operacji koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa na morzu, bezpieczeństwa ludności lub ochrony środowiska morskiego.

5.12 Norma. Władze publiczne w miarę możliwości ułatwiają wejście i odprawę osób, ładunku, materiałów i wyposażenia, niezbędnych do sprostania sytuacjom określonym w Normie 5.11.".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.118.992

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1987.09.17.
Data aktu: 17/09/1987
Data ogłoszenia: 01/07/2005
Data wejścia w życie: 01/01/1989