Warunki i tryb organizowania, prowadzenia i odbywania studiów doktoranckich oraz przyznawania i zwrotu stypendiów doktoranckich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 25 maja 2005 r.
w sprawie warunków i trybu organizowania, prowadzenia i odbywania studiów doktoranckich oraz przyznawania i zwrotu stypendiów doktoranckich

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studia doktoranckie w szkole wyższej są tworzone i likwidowane przez rektora, a w innej placówce naukowej przez jej dyrektora.
2.
W akcie o utworzeniu studiów doktoranckich określa się w szczególności: czas odbywania tych studiów, nie dłuższy niż cztery lata, dziedzinę i dyscyplinę, a w przypadku nauk medycznych także specjalność, system, w jakim są prowadzone, maksymalną liczbę uczestników studiów doktoranckich oraz sposób ustalania wysokości stypendiów doktoranckich, zwanych dalej "stypendiami".
3.
Studia doktoranckie są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji szkoły wyższej lub placówki naukowej.
§  2.
Na studia doktoranckie może być przyjęta osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny.
§  3.
1.
Rektor szkoły wyższej, na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej szkoły wyższej, powołuje kierownika studiów doktoranckich spośród osób posiadających tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki albo stopień naukowy doktora habilitowanego lub doktora habilitowanego sztuki, zatrudnionych w jednostce organizacyjnej w pełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Kierownik studiów doktoranckich:
1)
podejmuje decyzje w sprawach skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich;
2)
wyraża zgodę na podjęcie pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy przez uczestnika dziennych studiów doktoranckich, który otrzymuje stypendium.
3.
Kierownik studiów doktoranckich przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej szkoły wyższej wnioski w sprawach:
1)
przyznania i cofnięcia prawa do świadczeń, o których mowa w § 8;
2)
przyjęcia na studia doktoranckie;
3)
przedłużenia, w indywidualnych przypadkach, okresu odbywania studiów doktoranckich;
4)
przyznania lub cofnięcia stypendium.
4.
Kierownik jednostki organizacyjnej szkoły wyższej przedkłada rektorowi wnioski w sprawie utworzenia i likwidacji studiów doktoranckich oraz opiniuje i kieruje do rektora wnioski w sprawach, o których mowa w ust. 3 pkt 2-4.
5.
Rektor szkoły wyższej podejmuje decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 3 pkt 2-4.
6.
Od decyzji kierownika studiów doktoranckich, o których mowa w ust. 2, służy odwołanie do rektora szkoły wyższej, za pośrednictwem kierownika jednostki organizacyjnej szkoły wyższej, w terminie 14 dni od ich otrzymania.
7.
Opiekun naukowy lub promotor dokonuje, w każdym semestrze, oceny postępów w pracy naukowej uczestników studiów doktoranckich, a po zakończeniu każdego roku akademickiego przedstawia ją właściwej radzie jednostki organizacyjnej.
§  4.
1.
Dyrektor placówki naukowej innej niż szkoła wyższa, na wniosek rady naukowej tej placówki, powołuje kierownika studiów doktoranckich spośród osób posiadających tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki albo stopień naukowy doktora habilitowanego lub doktora habilitowanego sztuki, zatrudnionych w placówce naukowej w pełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Kierownik studiów doktoranckich:
1)
podejmuje decyzje w sprawach skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich;
2)
wyraża zgodę na podjęcie pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy przez uczestnika dziennych studiów doktoranckich, który otrzymuje stypendium.
3.
Kierownik studiów doktoranckich przedstawia dyrektorowi placówki naukowej wnioski w sprawach:
1)
przyznania i cofnięcia prawa do świadczeń, o których mowa w § 8;
2)
przyjęcia na studia doktoranckie;
3)
przedłużenia, w indywidualnych przypadkach, okresu odbywania studiów doktoranckich;
4)
przyznania lub cofnięcia stypendium.
4.
Dyrektor placówki naukowej podejmuje decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 3.
5.
Od decyzji kierownika studiów doktoranckich, o których mowa w ust. 2, służy odwołanie do dyrektora placówki naukowej, w terminie 14 dni od ich otrzymania.
6.
Opiekun naukowy lub promotor dokonuje, w każdym semestrze, oceny postępów w pracy naukowej uczestników studiów doktoranckich prowadzonych w placówce naukowej, a po zakończeniu każdego roku akademickiego przedstawia ją radzie naukowej tej placówki.
§  5.
1.
Rada jednostki organizacyjnej szkoły wyższej lub rada naukowa innej placówki naukowej uchwala:
1)
warunki i tryb rekrutacji na studia doktoranckie, w tym zasady powoływania komisji rekrutacyjnej;
2)
program i regulamin studiów doktoranckich, określając w szczególności:
a)
liczbę godzin zajęć obowiązkowych,
b)
liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń,
c)
szczegółowe zasady zaliczania poszczególnych lat studiów.
2.
Program studiów doktoranckich prowadzonych w szkole wyższej uwzględnia także:
1)
obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych ustalonych dla poszczególnych lat studiów, w których prowadzeniu powinien brać udział uczestnik dziennych studiów doktoranckich, z uwzględnieniem corocznej przerwy w okresie wakacji, w wymiarze ośmiu tygodni;
2)
obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, które powinien prowadzić samodzielnie uczestnik dziennych studiów doktoranckich, z uwzględnieniem corocznej przerwy w okresie wakacji, w wymiarze ośmiu tygodni.
3.
Program i regulamin studiów doktoranckich zatwierdza rektor szkoły wyższej lub dyrektor innej placówki naukowej.
§  6.
1.
Warunki rekrutacji, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, podaje się do wiadomości publicznej za pomocą Internetu lub innych środków masowego przekazu oraz udostępnia w formie ogłoszeń wywieszanych w siedzibie jednostki organizacyjnej szkoły wyższej lub placówce naukowej, przynajmniej na 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia zajęć.
2.
Postępowanie rekrutacyjne jest przeprowadzane przez komisję rekrutacyjną, w trybie ustalonym przez radę jednostki organizacyjnej szkoły wyższej lub innej placówki naukowej na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1.
3.
Rektor szkoły wyższej lub dyrektor innej placówki naukowej podejmuje decyzje w sprawach przyjęcia na studia doktoranckie na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego przedstawionych przez komisję rekrutacyjną.
§  7.
1.
Uczestnik studiów doktoranckich odbywanych w szkole wyższej opracowuje konspekty i materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych, które powinien prowadzić samodzielnie w wymiarze określonym zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 2.
2.
Konspekty i materiały, o których mowa w ust. 1, zatwierdza kierownik właściwej dla prowadzenia zajęć jednostki wchodzącej w skład jednostki organizacyjnej szkoły wyższej prowadzącej studia doktoranckie.
§  8.
1.
Jednostka organizacyjna szkoły wyższej lub placówka naukowa powinna zapewnić uczestnikom dziennych studiów doktoranckich, odbywającym te studia poza miejscem stałego zamieszkania, możliwość odpłatnego zakwaterowania w hotelu asystenckim lub domu studenckim.
2.
W przypadku braku możliwości zapewnienia zakwaterowania w sposób określony w ust. 1, kierownik jednostki organizacyjnej szkoły wyższej lub dyrektor placówki naukowej może przyznać uczestnikowi dziennych studiów doktoranckich ryczałt na wynajęcie lokalu mieszkalnego, w wysokości nie wyższej niż 20 % przeciętnego stypendium ustalonego dla danego roku studiów.
3.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 2, wypłaca uczestnikowi dziennych studiów doktoranckich jednostka organizacyjna szkoły wyższej lub placówka naukowa.
§  9.
Uczestnikowi zaocznych studiów doktoranckich, pozostającemu w stosunku pracy, stypendium i ryczałt, o którym mowa w § 8 ust. 2, może również przyznać pracodawca na podstawie umowy.
§  10.
1.
Stypendium jest przyznawane na rok akademicki.
2.
Stypendium na pierwszym roku studiów doktoranckich może być przyznane osobie, która osiągnęła bardzo dobre lub dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym.
3.
Stypendium na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich może być przyznane osobie, która w roku akademickim poprzedzającym przyznanie stypendium spełniła łącznie następujące warunki:
1)
uzyskała bardzo dobre lub dobre wyniki egzaminów objętych programem studiów doktoranckich;
2)
wykazała się postępami w pracy naukowej i przygotowywaniu rozprawy doktorskiej;
3)
wykazała się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.
§  11.
W przypadku skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich wypłatę stypendium oraz ryczałtu, o którym mowa w § 8 ust. 2, wstrzymuje się z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.
§  12.
1.
Okres odbywania studiów doktoranckich przedłuża się dodatkowo:
1)
uczestnikom studiów doktoranckich pozostającym w zatrudnieniu - o czas trwania udzielonego przez pracodawcę urlopu macierzyńskiego, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów;
2)
uczestnikom studiów doktoranckich niepozostającym w zatrudnieniu - o okres, jaki przysługiwałby im z tytułu udzielenia urlopu macierzyńskiego, gdyby pozostawali w zatrudnieniu. Okres ten ustala się z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w przypadku długotrwałej choroby, uczestnik studiów doktoranckich może uzyskać zgodę rektora szkoły wyższej lub dyrektora innej placówki naukowej na przedłużenie okresu odbywania studiów, nie dłużej jednak niż o rok.
3.
W przypadku przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich rektor szkoły wyższej lub dyrektor innej placówki naukowej może podjąć decyzję o odpowiednim przedłużeniu okresu pobierania stypendium.
§  13.
1.
Uczestnikowi studiów doktoranckich pobierającemu stypendium, który ukończył studia w terminie krótszym, niż określony w akcie o utworzeniu tych studiów, oraz uzyskał wyróżniającą ocenę pracy doktorskiej, stypendium za okres pozostały do terminu ukończenia studiów, określonego w akcie o ich utworzeniu, może zostać wypłacone w wysokości wynikającej z iloczynu kwoty pobieranego miesięcznego stypendium oraz liczby miesięcy, o które został skrócony okres studiów doktoranckich, nie większej jednak niż 6 miesięcy.
2.
Decyzję w sprawie wypłaty stypendium, o którym mowa w ust. 1, podejmuje rektor szkoły wyższej lub dyrektor innej placówki naukowej na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej studia.
§  14.
1.
Osoba, która pobierała stypendium i która została skreślona z listy uczestników studiów doktoranckich, może zostać zobowiązana przez podmiot, który przyznał to stypendium, do jego zwrotu.
2.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, podmiot, który przyznał stypendium, może obniżyć wysokość kwoty podlegającej zwrotowi.
§  15.
1.
Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje legitymację uczestnika studiów doktoranckich, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Osoba, która została skreślona z listy uczestników studiów doktoranckich, zwraca legitymację.
3.
Jeżeli wynika to z regulaminu studiów doktoranckich, szkoła wyższa lub inna placówka naukowa może wydać uczestnikowi studiów doktoranckich indeks według wzoru ustalonego przez rektora.
4.
Indeks jest własnością uczestnika studiów doktoranckich.
§  16.
Ukończenie studiów doktoranckich potwierdza świadectwo wydane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  17.
1.
Szkoła wyższa lub inna placówka naukowa pobiera opłaty za wydanie:
1)
legitymacji uczestnika studiów doktoranckich i jej duplikatu;
2)
świadectwa ukończenia studiów doktoranckich i jego duplikatu.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, wynoszą:
1)
za wydanie legitymacji - 10 zł;
2)
za wydanie świadectwa ukończenia studiów doktoranckich - 30 zł.
3.
Za wydanie duplikatu dokumentu pobiera się opłatę o połowę wyższą niż za wydanie oryginału.
§  18.
1.
Do uczestników odbywających studia doktoranckie w dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Uczestnicy studiów doktoranckich, którzy otrzymali stypendium na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do stypendium do końca okresu, na jaki zostało przyznane.
§  19.
Zasady odbywania studiów doktoranckich przez osoby niebędące obywatelami polskimi regulują przepisy wydane na podstawie art. 33b ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm. 2 ).
§  20.
Tracą moc § 1-13 i 22-27 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 1991 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych (Dz. U. Nr 58, poz. 249, z 1993 r. Nr 5, poz. 26 oraz z 1997 r. Nr 101, poz. 632 i Nr 128, poz. 840).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI UCZESTNIKA STUDIÓW DOKTORANCKICH

wzór

Opis:

1) Format legitymacji po rozłożeniu A-6 (105 mm x 148 mm).

2) Okładka: introkal czarny.

3) Strony wewnętrzne na papierze białym z siatką ozdobną - giloszem koloru jasnoróżowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Świadectwo ukończenia studiów doktoranckich

wzór

Opis:

1) Format świadectwa B-5 (250 mm x 176 mm).

2) Świadectwa drukuje się na białym papierze pokrytym siatką ozdobną - giloszem w kolorze jasnoróżowym.

3) Godło państwa - wys. 20 mm.

1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 5, poz. 34 i Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 96, poz. 590, Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 50, poz. 310, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115 i 1118, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924, Nr 103, poz. 1129, Nr 111, poz. 1193 i 1194 i Nr 126, poz. 1383, z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i 34, Nr 150, poz. 1239, Nr 153, poz. 1271 i Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 65, poz. 595, Nr 128, poz. 1176, Nr 137, poz. 1304 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1206, Nr 152, poz. 1598 i Nr 179, poz. 1845 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 23, poz. 187 i Nr 94, poz. 788.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.115.964

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb organizowania, prowadzenia i odbywania studiów doktoranckich oraz przyznawania i zwrotu stypendiów doktoranckich.
Data aktu: 25/05/2005
Data ogłoszenia: 29/06/2005
Data wejścia w życie: 14/07/2005