Regulaminy przewoźników lotniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 14 listopada 2003 r.
w sprawie regulaminów przewoźników lotniczych

Na podstawie art. 202 pkt 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wymagania dotyczące regulaminów określających typowe warunki przewozu lotniczego pasażerów i bagażu oraz towarów, zwanych dalej "regulaminami".
§  2. 
1. 
Przewoźnik lotniczy wydaje regulaminy z uwzględnieniem umów i przepisów międzynarodowych.
2. 
W regulaminach zamieszcza się w szczególności definicje pojęć, terminów i skrótów użytych dla celów danego regulaminu oraz postanowienia w zakresie:
1)
dokumentów przewozowych;
2)
opłat za przewóz;
3)
systemu rezerwacji;
4)
odprawy pasażersko-bagażowej;
5)
procedur dotyczących akceptacji i przyjęcia towaru do przewozu;
6)
procedur obowiązujących przy przewozie bagażu;
7)
rozkładów i odwołań lotów;
8)
zachowania się pasażera na pokładzie samolotu;
9)
świadczenia dodatkowych usług;
10)
przerw w podróży;
11)
przepisów administracyjnych;
12)
przewozu i odbioru towaru;
13)
odpowiedzialności przewoźnika.
3. 
Regulaminy określają zakres podmiotowy i terytorialny ich obowiązywania.
§  3. 
1. 
W regulaminie określa się stosowane w umowie przewozu dokumenty przewozowe, w tym rodzaje tych dokumentów oraz ich formę, okres ich ważności, a także ilość wymaganych egzemplarzy.
2. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące wymogów, jakim powinny odpowiadać informacje zawarte w każdym dokumencie przewozowym przewoźnika.
3. 
W regulaminach określa się tryb postępowania w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentu przewozowego lub jego części, a także wycofania się jednej ze stron umowy.
§  4. 
1. 
W danym regulaminie zamieszcza się również informacje o obowiązujących taryfach, stawkach oraz opłatach, które dodatkowo musi ponieść pasażer lub nadawca.
2. 
Przy przewozie towarów w regulaminie określa się, w jakiej formie będzie dokonywana opłata oraz czy stawki i opłaty za przewożony towar pobierane będą przez przewoźnika przy nadaniu albo przy odbiorze.
§  5. 
W regulaminie zamieszcza się informację o obowiązku poinformowania pasażera o:
1)
numerze rezerwacji miejsca na lot;
2)
ewentualnym anulowaniu przed terminem wystawionego dokumentu przewozowego;
3)
wymogach związanych z rezerwacją;
4)
anulowaniu rezerwacji przed terminem wystawienia dokumentu przewozowego;
5)
uzyskiwaniu danych osobowych klienta niezbędnych do dokonania rezerwacji i wystawienia dokumentu przewozowego;
6)
otrzymaniu innych świadczeń;
7)
przyznanym pasażerowi miejscu w samolocie;
8)
wnoszeniu opłat za niewykorzystanie miejsca;
9)
potwierdzeniu rezerwacji;
10)
unieważnieniu rezerwacji przez przewoźnika.
§  6. 
1. 
W regulaminach zamieszcza się termin, w którym pasażer powinien zgłosić się do odprawy pasażerskiej, oraz dokładne informacje o konsekwencjach niezgłoszenia się do odprawy w wyznaczonym przez przewoźnika terminie.
2. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące ułatwień w podróżowaniu osób wymagających specjalnej opieki, w szczególności osób starszych, chorych, niepełnosprawnych oraz dzieci pozostających bez opieki.
§  7. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia o przewozie towarów, w tym przedmiotów i materiałów niebezpiecznych i innych wymagających szczególnego traktowania.
§  8. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia dotyczące:
1)
nadania bagażu;
2)
przewozu bagażu rejestrowanego;
3)
bagażu wolnego od opłat;
4)
nadbagażu;
5)
przewozu bagażu nierejestrowanego;
6)
odbioru bagażu.
§  9. 
1. 
Regulamin powinien zawierać zobowiązanie przewoźnika do dołożenia należytej staranności przy przewozie pasażera i jego bagażu albo towaru w odpowiednim czasie, zgodnie z rozkładem obowiązującym w dniu podróży.
2. 
Regulamin powinien zawierać zobowiązanie do przekazania do publicznej wiadomości informacji o rozkładach, przełożeniu oraz odwołaniu lotów.
3. 
Regulamin powinien określać obowiązki przewoźnika w przypadku:
1)
zmiany przez przewoźnika typu samolotu;
2)
wykonania lotu przez innego przewoźnika;
3)
zmiany godziny odlotu i przylotu opublikowanych w rozkładach lotów bez uprzedzenia pasażera.
§  10. 
Regulamin powinien określać uprawnienia pasażera w przypadku niewykonania umowy przewozu z przyczyn leżących po stronie przewoźnika, w szczególności dotyczące zwrotu kosztów zakupu biletu.
§  11. 
1. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia o charakterze porządkowym, dotyczące zachowania się pasażera na pokładzie samolotu. W regulaminie informuje się o uprawnieniach przewoźnika do dochodzenia roszczeń wobec pasażera, który wyrządził szkodę innemu pasażerowi lub przewoźnikowi.
2. 
W regulaminie zamieszcza się informacje o zakazach lub ograniczeniach w posługiwaniu się na pokładzie samolotu urządzeniami elektronicznymi.
3. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia dotyczące obowiązku udostępnienia pasażerowi informacji o sposobie postępowania przewoźnika wobec pasażerów, których zachowanie zagraża bezpieczeństwu lub narusza porządek na pokładzie samolotu.
§  12. 
1. 
Regulamin powinien zawierać informacje dla pasażera o konieczności przestrzegania wszystkich przepisów związanych z podróżą, obowiązujących w kraju rozpoczęcia podróży, kraju tranzytowym oraz kraju zakończenia podróży, jak również przestrzegania przepisów i instrukcji przewoźnika.
2. 
Regulamin powinien zawierać informacje o prawie przewoźnika do odmowy przewozu pasażera, który nie stosuje się do przepisów, o których mowa w ust. 1.
§  13. 
Regulamin przewoźnika udostępnia się pasażerowi lub nadawcy przy zawieraniu umowy o przewóz.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.204.1983

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulaminy przewoźników lotniczych.
Data aktu: 14/11/2003
Data ogłoszenia: 02/12/2003
Data wejścia w życie: 17/12/2003