Warunki zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standard opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 sierpnia 2003 r.
w sprawie warunków zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standardu opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy

Na podstawie art. 53 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 1176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki usytuowania ośrodka dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanego dalej "ośrodkiem", w którym umieszcza się małoletnich bez opieki ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanych dalej "małoletnimi";
2)
warunki wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych dla małoletnich;
3)
warunki zakwaterowania małoletnich w ośrodku;
4)
standard opieki obowiązujący w ośrodku.
§  2.
1.
Ośrodek przeznaczony do pobytu małoletniego powinien znajdować się w pobliżu szkoły oraz placówki podstawowej opieki zdrowotnej, z którą Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych.
2.
Obiekty, pomieszczenia, infrastruktura i teren ośrodka przeznaczonego do pobytu małoletniego niepełnosprawnego powinny zapewniać ich bezpieczne i samodzielne użytkowanie przez małoletniego.
3.
Małoletniego kwateruje się w wydzielonej części ośrodka.
§  3.
Na zakwaterowanie małoletniego w ośrodku przeznacza się budynki posiadające:
1)
pokoje mieszkalne 1-5-osobowe, o powierzchni zapewniającej nie mniej niż 5 m2 na osobę, oświetlone w sposób zapewniający możliwość czytania i pisania, wyposażone w:
a)
łóżka lub tapczany,
b)
szafki i lampki nocne,
c)
szafy lub miejsca w szafie na przechowywanie rzeczy osobistych;
2)
łazienki z miejscem do prania i suszenia oraz toalety w ilości umożliwiającej korzystanie z nich w sposób zapewniający intymność i zgodność z zasadami higieny;
3)
pokoje przeznaczone do:
a)
cichej nauki,
b)
wypoczynku, wyposażone w stoliki, krzesła, telewizor, gry, zabawki, książki (nie mniej niż jedno pomieszczenie na 10 dzieci),
c)
izolacji dzieci chorych, o powierzchni co najmniej 6 m2 na jednego chorego, wyposażone w umywalkę,
d)
spotkań z osobami odwiedzającymi.
§  4.
1.
Zakwaterowanie małoletniego w ośrodku odbywa się w każdym czasie.
2.
Rodzeństwo kwateruje się w jednym pokoju mieszkalnym, chyba że dobro małoletnich przemawia za rozdzieleniem rodzeństwa.
3.
Pracownik ośrodka dokonujący zakwaterowania rodzeństwa uwzględnia w miarę możliwości ich wnioski.
§  5.
Małoletniemu przebywającemu w ośrodku zapewnia się:
1)
całodobową opiekę i zaspokaja jego niezbędne potrzeby;
2)
warunki fizycznego, psychicznego i poznawczego rozwoju;
3)
poszanowanie jego podmiotowości, w szczególności przez udzielanie informacji o podejmowanych wobec niego działaniach;
4)
poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowanie i podtrzymywanie:
a)
związków emocjonalnych małoletniego z rodzeństwem i z innymi osobami bliskimi przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
tradycji, zwyczajów religijnych i ciągłości kulturowej kraju pochodzenia małoletniego;
5)
naukę:
a)
nawiązywania więzi uczuciowych oraz związków interpersonalnych,
b)
planowania i organizowania codziennych zajęć stosownie do jego wieku,
c)
organizowania czasu wolnego, w tym uczestniczenia w zajęciach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych,
d)
nawyków i zachowań prozdrowotnych;
6)
przygotowanie do samodzielności w życiu oraz do podejmowania odpowiedzialności za własne postępowanie;
7)
wyrównanie opóźnień rozwojowych i szkolnych.
§  6.
W przypadku gdy wobec małoletniego wydano decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia zgody na pobyt tolerowany, w ośrodku podejmuje się działania mające na celu powrót małoletniego do kraju pochodzenia lub innego kraju, w którym przebywa jego rodzina.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.2)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie postępowania wobec małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w okresie postępowania o nadanie statusu uchodźcy (Dz. U. Nr 91, poz. 813), które utraci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.151.1473

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standard opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.
Data aktu: 18/08/2003
Data ogłoszenia: 29/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003