Warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 25 lipca 2003 r.
w sprawie warunków, sposobu i trybu przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposobu i trybu wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W przypadku gdy program kształcenia i szkolenia w zawodzie pracownik socjalny zrealizowany przez wnioskodawcę w jego państwie różni się od programu kształcenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej, wydanie decyzji o uznaniu kwalifikacji jest uzależnione od przystąpienia przez wnioskodawcę do testu umiejętności i uzyskania pozytywnej oceny testu albo odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego i uzyskania pozytywnej oceny stażu.
2.
Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie regulowanym pracownik socjalny, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, upowszechnia informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla zawodu pracownik socjalny, a także wzór wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności albo odbycie stażu adaptacyjnego.
§  2.
1.
Test umiejętności lub staż adaptacyjny prowadzone są zgodnie z postanowieniem wydanym w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie pracownik socjalny.
2.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o przeprowadzenie testu umiejętności lub odbycie stażu adaptacyjnego.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Test umiejętności obejmuje sprawdzian umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa, regulujących działalność pracownika socjalnego w konkretnych sytuacjach zawodowych, a w szczególności:
1)
przepisów o:
a)
pomocy społecznej,
b)
Rzeczniku Praw Obywatelskich,
c)
Rzeczniku Praw Dziecka,
d)
zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
e)
rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
f)
powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
g)
zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych,
h)
ochronie zdrowia psychicznego,
i)
wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
j)
przeciwdziałaniu narkomanii,
k)
emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
l)
funduszu alimentacyjnym,
m)
kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
n)
ochronie danych osobowych;
2)
przepisów:
a)
Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
prawa rodzinnego,
c)
postępowania administracyjnego.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w celu przeprowadzenia testu umiejętności powołuje komisję kwalifikacyjną, zwaną dalej "komisją", złożoną z:
1)
dwóch przedstawicieli Instytutu Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie;
2)
jednego przedstawiciela Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającej przy ministrze właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego.
2.
W posiedzeniu komisji bierze również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Z posiedzenia komisji sporządzany jest protokół, który podpisują członkowie komisji.
§  5.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany raz w roku.
2.
Termin testu umiejętności jest podawany do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Test umiejętności opracowuje Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie.
§  6.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
2.
Test umiejętności składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
3.
Część pisemna testu umiejętności składa się z dwóch modułów:
1)
moduł pierwszy stanowi dziesięć pytań testowych, na które należy udzielić odpowiedzi o charakterze uzupełniającym lub dokonując wyboru zaprezentowanych odpowiedzi, które mają na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy dotyczącej przepisów polskiego prawa w zakresie określonym w § 3;
2)
moduł drugi stanowią trzy ćwiczenia o charakterze symulacyjnym dotyczące rozwiązania opisanego w ćwiczeniu przypadku, sytuacji problemowej występującej w rodzinie lub jednostkowej sytuacji problemowej, które mają na celu sprawdzenie umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa z zakresu określonego w § 3.
4.
Czas trwania części pisemnej testu umiejętności nie może przekraczać 210 minut.
5.
Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez jednostkę, w której test jest przeprowadzany.
6.
Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące pierwszego modułu wnioskodawca może uzyskać 0-3 punktów. Zaliczenie pierwszego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 18 punktów.
7.
Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące drugiego modułu wnioskodawca może uzyskać 0-10 punktów. Zaliczenie drugiego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 20 punktów.
8.
Część ustna testu umiejętności odbywa się po zakończeniu części pisemnej i dokonaniu jej oceny w tym samym dniu przez komisję. Część ustna testu umiejętności polega na rozmowie przeprowadzonej przez komisję z wnioskodawcą i dotyczy problematyki związanej z pytaniami zawartymi w części pisemnej testu oraz umożliwia wnioskodawcy udzielenie komisji dodatkowych wyjaśnień.
9.
W wyniku złożenia przez wnioskodawcę dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień komisja może dokonać podwyższenia oceny punktowej uzyskanej przez wnioskodawcę w części pisemnej.
10.
Podczas testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z tekstów przepisów polskiego prawa, w szczególności ustaw i rozporządzeń z zakresu, o którym mowa w § 3.
§  7.
1.
Co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przesyła do wnioskodawcy pisemne powiadomienie o miejscu i terminie przystąpienia przez niego do testu umiejętności.
2.
W terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego powiadamia wnioskodawcę o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu.
§  8.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się w ośrodkach pomocy społecznej, zwanych dalej "ośrodkami".
2.
Wojewodowie przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, raz do roku, w terminie do dnia 15 listopada, wykaz ośrodków, w których wnioskodawcy mogą w następnym roku odbywać staż adaptacyjny.
3.
Wykaz ośrodków jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
4.
W postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, wskazuje się ośrodek, w którym wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny.
5.
Wnioskodawca ubiegający się o uznanie kwalifikacji na podstawie stażu adaptacyjnego, wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 2 ust. 2, przedkłada zaświadczenie wydane przez ośrodek, w którym odbędzie się staż, potwierdzające miejsce realizowania przez wnioskodawcę stażu.
6.
Wnioskodawca rozpoczyna staż adaptacyjny nie później niż 60 dni od dnia wydania postanowienia.
§  9.
1.
Wnioskodawcy nie przysługuje wynagrodzenie za okres odbywania stażu adaptacyjnego. Staż adaptacyjny odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a ośrodkiem, w którym odbywany ma być staż.
2.
Staż adaptacyjny jest realizowany zgodnie z programem ustalanym przez kierownika ośrodka.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, określa program stażu adaptacyjnego przewidzianego do realizacji przez wnioskodawcę w ośrodku.
4.
Długość stażu adaptacyjnego określona jest w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  10.
1.
Nadzór nad stażem adaptacyjnym sprawuje opiekun stażu, którym może być specjalista lub starszy specjalista pracy socjalnej zatrudniony w ośrodku. Opiekuna wyznacza na okres stażu kierownik ośrodka, w którym wnioskodawca odbywa staż.
2.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany.
3.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4.
Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika ośrodka o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
5.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany, nie później niż w okresie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
6.
Ocena stażu adaptacyjnego dokonywana jest na piśmie i powinna zawierać opis przebiegu stażu oraz informację o przystosowaniu lub braku przystosowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu pracownik socjalny, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem.
7.
Ocenę stażu adaptacyjnego kierownik ośrodka, w którym staż był odbywany, przekazuje wnioskodawcy oraz ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie trzech dni od jej dokonania.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności/odbycie stażu adaptacyjnego1) w zawodzie regulowanym pracownik socjalny

.................................... wnosi o przeprowadzenie

(imię i nazwisko)

testu umiejętności/stażu adaptacyjnego1), zgodnie z

postanowieniem ministra właściwego do spraw zabezpieczenia

społecznego z dnia ................. w sprawie nr ........ .

Zawiadomienia proszę kierować na adres: ....................

............................................................

............................................................

.....................

(podpis)

______

1) Niepotrzebne proszę skreślić.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.142.1382

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny.
Data aktu: 25/07/2003
Data ogłoszenia: 13/08/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004