Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności zabawek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 18 czerwca 2003 r.
w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności zabawek2)

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb dokonywania oceny zgodności zabawek z zasadniczymi wymaganiami;
2)
procedury oceny zgodności;
3)
minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględnione przy notyfikowaniu jednostki;
4)
sposób oznakowania zabawek,
5)
wzór oznakowania CE.
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do dowolnego wyrobu zaprojektowanego lub przewidzianego do używania podczas zabawy przez dzieci w wieku do lat 14, zwanego dalej "zabawką", dla którego zasadnicze wymagania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków dotyczących bezpieczeństwa zabawek (Dz. U. Nr 120, poz. 1278 oraz z 2002 r. Nr 231, poz. 1940), zwane dalej "zasadniczymi wymaganiami".
§  3.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
ozdób bożonarodzeniowych;
2)
precyzyjnych modeli w skali dla dorosłych kolekcjonerów;
3)
sprzętu do zbiorowego używania na placach gier i zabaw;
4)
sprzętu sportowego;
5)
sprzętu wodnego przeznaczonego do użytku w głębokiej wodzie;
6)
lalek ludowych i dekoracyjnych oraz innych podobnych wyrobów przeznaczonych dla dorosłych kolekcjonerów;
7)
zabawek komercyjnych instalowanych w miejscach publicznych, w szczególności w domach handlowych oraz na dworcach;
8)
układanek tematycznych (puzzle), składających się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczonych dla specjalistów;
9)
broni pneumatycznej;
10)
sztucznych ogni, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawkach;
11)
proc i katapult;
12)
zestawu strzałek z metalowymi zakończeniami;
13)
elektrycznych piekarników, żelazek i innych miniatur lub modeli urządzeń bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, zasilanych napięciem nominalnym przekraczającym 24 V;
14)
wyrobów zawierających elementy grzejne, przeznaczonych do używania pod nadzorem osób dorosłych i do celów edukacyjnych;
15)
pojazdów z silnikami spalinowymi;
16)
zabawek z silnikami parowymi;
17)
rowerów przeznaczonych do uprawiania sportu lub poruszania się po drogach publicznych;
18)
zabawek video podłączanych do urządzeń zasilanych prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V;
19)
smoczków;
20)
wiernych kopii prawdziwej broni palnej;
21)
biżuterii dla dzieci.
§  4.
1.
Uznaje się, że zabawki wyprodukowane zgodnie z normami zharmonizowanymi, na których umieszczono oznakowanie CE, są zgodne z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2.
2.
Przyjmuje się, że zabawki, dla których producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo albo nie ustanowiono takich norm, spełniają zasadnicze wymagania określone w przepisach odrębnych, gdy po wystawieniu certyfikatu zgodności, o którym mowa w § 8 ust. 2, zgodność z zatwierdzonym modelem zabawki, zwanym dalej "modelem", została potwierdzona przez umieszczenie na nich oznakowania CE.
§  5.
1.
Jeżeli do zabawek mają zastosowanie odrębne przepisy, które przewidują umieszczenie oznakowania CE, oznakowanie może być umieszczone pod warunkiem, że zabawki spełniają również wymagania określone w tych przepisach.
2.
Jeżeli co najmniej jeden z przepisów, o którym mowa w ust. 1, pozwala producentowi, w okresie przejściowym określonym w tych przepisach, na wybór innych przepisów, oznakowanie CE powinno wskazywać zgodność tylko z tymi przepisami, które zastosował producent. W tym przypadku producent powinien podać szczegółowe dane o zastosowanych przepisach w dołączonych do zabawek ostrzeżeniach oraz instrukcjach, wymaganych przez te przepisy, albo na ich opakowaniach.
§  6.
Badanie typu WE jest procedurą, poprzez którą jednostka notyfikowana sprawdza i potwierdza, że przedłożony model spełnia zasadnicze wymagania dotyczące tej zabawki.
§  7.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel, zwany dalej "wnioskodawcą", składa w jednostce notyfikowanej wniosek o przeprowadzenie badania typu WE.
2.
Wniosek o przeprowadzenie badania typu WE powinien zawierać:
1)
nazwę i adres producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
2)
opis zabawki;
3)
informacje o miejscu produkcji zabawki i jej magazynowaniu;
4)
dokumentację techniczną;
5)
dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację zabawki;
6)
wykaz norm zharmonizowanych, zastosowanych w całości lub częściowo;
7)
opis czynności, poprzez które producent zapewnia zgodność produkcji zabawki z normami zharmonizowanymi.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć model zabawki, który będzie produkowany.
§  8.
1.
Jednostka notyfikowana przeprowadza badanie typu WE w następujący sposób:
1)
sprawdza, czy:
a)
dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę są właściwe,
b)
zabawka nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników zabawek lub osób trzecich;
2)
przeprowadza odpowiednie badania i testy, stosując normy zharmonizowane, w celu sprawdzenia, czy model spełnia zasadnicze wymagania; jednostka notyfikowana może poprosić o dalsze egzemplarze typu.
2.
Jeżeli model spełnia zasadnicze wymagania określone w rozporządzeniu, jednostka notyfikowana wystawia certyfikat zgodności i powiadamia o tym wnioskodawcę.
3.
Certyfikat zgodności zawiera wnioski z badania, opis zastosowanych metod badania oraz opisy i rysunki zatwierdzonej zabawki.
§  9.
1.
Jednostka notyfikowana, o której mowa w § 8 ust. 1, przekazuje innym jednostkom notyfikowanym i organom sprawującym nadzór nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu kopię certyfikatu zgodności oraz, na ich uzasadniony wniosek, kopię projektu i schematu produkcyjnego zabawki, a także sprawozdania z przeprowadzonych badań i testów.
2.
W przypadku gdy jednostka notyfikowana odmówi wystawienia certyfikatu zgodności, poinformuje o tym niezwłocznie wnioskodawcę oraz pozostałe jednostki notyfikowane, podając przyczynę odmowy.
3.
Jednostka notyfikowana, która odmówiła wystawienia certyfikatu zgodności, powinna poinformować o odmowie ministra właściwego do spraw gospodarki, państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską.
§  10.
1.
Jednostka notyfikowana i jej pracownicy odpowiedzialni za przeprowadzenie oceny zgodności powinni:
1)
wykazać najwyższy stopień rzetelności zawodowej i kompetencji technicznej;
2)
podejmować działania w sposób niezależny, bezstronny oraz przestrzegać zasady równoprawnego traktowania podmiotów uczestniczących w procesie oceny zgodności.
2.
Jednostka notyfikowana powinna mieć do dyspozycji niezbędny personel i odpowiednie wyposażenie umożliwiające właściwe wykonanie zadań administracyjnych i technicznych związanych z oceną zgodności, a także dostęp do sprzętu wymaganego do badań specjalistycznych.
3.
Pracownicy jednostki notyfikowanej odpowiedzialni za przeprowadzenie oceny zgodności powinni odbyć przeszkolenie w tym zakresie, a także posiadać:
1)
wiedzę niezbędną do przeprowadzania badań oraz odpowiednie doświadczenie w ich przeprowadzaniu;
2)
umiejętność sporządzania certyfikatów zgodności, protokołów i sprawozdań wymaganych w celu uwierzytelnienia przeprowadzonych badań.
§  11.
1.
Na zabawce albo jej opakowaniu umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały oznakowanie CE oraz informacje zawierające: nazwę lub znak firmy lub znak handlowy i adres producenta, jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Wspólnoty Europejskiej, zwane dalej "informacjami".
2.
Dane zawarte w informacji mogą być podane w formie skrótu, pod warunkiem że skrót umożliwi identyfikację producenta, jego upoważnionego przedstawiciela oraz importera.
3.
W przypadku małych zabawek i zabawek składających się z małych części informacje mogą być umieszczone na ich opakowaniu oraz etykiecie albo ulotce dołączonej do zabawki.
4.
W przypadku określonym w ust. 3 producent powinien poinformować nabywców zabawek o celowości zachowania opakowań, etykiet oraz ulotek, na których zamieszczone są informacje.
5.
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
§  12.
1.
Producent dołącza do zabawki, oprócz informacji, także wzmiankę o jej przeznaczeniu.
2.
W przypadku gdy zabawka, ze względu na bezpieczeństwo, jest przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej 3 lat, producent umieszcza na niej lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub w ulotce dołączonej do zabawki wyraźne i widoczne ostrzeżenie o treści "Niedopuszczalne dla dzieci w wieku poniżej 3 lat" wraz z krótką informacją o szczególnym ryzyku związanym z takim ostrzeżeniem.
3.
Zamiast ostrzeżenia, o którym mowa w ust. 2, jest możliwe także alternatywne zamieszczenie ostrzeżeń w formie znaku graficznego określonego we właściwej normie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady Europejskiej 88/378/EEC z dnia 3 maja 1988 r. o harmonizacji prawa Państw Członkowskich dotyczących bezpieczeństwa zabawek, zmienionej dyrektywą Rady Europejskiej 93/68/EEC z dnia 22 lipca 1993 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

Oznakowanie CE składa się z liter "CE" o poniższych kształtach

wzór

W przypadku pomniejszania lub powiększania oznakowania CE należy zachować proporcje podane na powyższym rysunku.

Elementy oznakowania CE mają tę samą wysokość, nie mniejszą niż 5 mm. W przypadku elementów bezpieczeństwa o niewielkich rozmiarach dopuszcza się odstępstwo od tego warunku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.115.1086

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności zabawek.
Data aktu: 18/06/2003
Data ogłoszenia: 02/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004