Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 12 czerwca 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
gęstościomierzu, należy przez to rozumieć gęstościomierz oscylacyjny przeznaczony do pomiaru gęstości cieczy w zakresie od 450 kg x m-3 do 2.000 kg x m-3, działający na zasadzie pomiaru okresu lub częstotliwości drgań układu napełnionego badaną cieczą lub przez tę ciecz otoczonego, które są jednoznacznie zależne od jej gęstości;
2)
rozdzielczości, należy przez to rozumieć różnicę wskazań odpowiadającą najmniejszej zmianie wskazań;
3)
stałych gęstościomierza, należy przez to rozumieć współczynniki określające zależność wartości gęstości cieczy od zmierzonego okresu drgań lub częstotliwości drgań.
§  2.
1.
W skład gęstościomierza wchodzą w szczególności:
1)
układ drgający - cela pomiarowa - napełniany mierzoną cieczą lub tą cieczą otoczony;
2)
urządzenie wzbudzające drgania oraz urządzenie do regulacji drgań;
3)
urządzenie do pomiaru i wskazywania okresu lub częstotliwości drgań oraz gęstości badanej cieczy;
4)
urządzenie do pomiaru i wskazywania temperatury cieczy;
5)
urządzenie rozpoznające i sygnalizujące zakłócenia w funkcjonowaniu gęstościomierza oraz błędy w obsłudze.
2.
Urządzenia wskazujące, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, powinny wyświetlać odpowiednio:
1)
wartości gęstości wraz z oznaczeniem jednostki miary;
2)
wartości okresu lub częstotliwości drgań celi pomiarowej;
3)
wartości temperatury cieczy wraz z oznaczeniem jednostki miary;
4)
stałe gęstościomierza.
3.
Wartości i stałe, o których mowa w ust. 2, powinny być wykazywane z rozdzielczością umożliwiającą odczyt 1/10 wartości błędu granicznego dopuszczalnego.
4.
Ponadto w skład gęstościomierza mogą wchodzić urządzenia przeznaczone do:
1)
termostatyzacji badanej cieczy;
2)
przechowywania, przekazywania i wydruku danych;
3)
przeliczania gęstości i wskazywania wyników pomiarów w jednostkach miary wielkości fizycznej jednoznacznie zależnej od gęstości.
5.
Stany nieprawidłowe powinny być sygnalizowane przed wskazaniem lub wydrukowaniem wyniku pomiaru albo powinny uniemożliwiać wskazanie lub wydrukowanie wyniku.
§  3.
Gęstościomierz powinien być tak skonstruowany, aby pracował prawidłowo albo wyświetlał komunikat o błędzie w przypadku wystąpienia:
1)
pola elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości od 80 MHz do 1.000 MHz, o natężeniu pola elektrycznego do 3 V/m, z modulacją amplitudową fali nośnej sygnałem sinusoidalnym 1 kHz z głębokością 80 %;
2)
wyładowania elektrostatycznego o napięciu do 6 kV w przypadku wyładowania stykowego, o napięciu do 8 kV w przypadku wyładowania przez przerwę powietrzną;
3)
serii impulsów o wysokiej częstotliwości wartości do 1 kV na przyłączeniach napięcia, do 0,5 kV na pozostałych przewodach;
4)
nakładania się napięcia sieciowego w przypadku napięć sinusoidalnych w zakresie częstotliwości od 150 kHz do 80 MHz, wartość efektywna napięcia do 3 V; z modulacją amplitudową fali nośnej sygnałem sinusoidalnym 1 kHz z głębokością 80 %;
5)
krótkotrwałego zaniku napięcia poniżej 200 ms;
6)
wahania napięcia w sieci w zakresie od -15 % do +10 % napięcia nominalnego.
§  4.
1.
Na gęstościomierzu powinny być zamieszczone w sposób trwały i czytelny w szczególności:
1)
nazwa i typ gęstościomierza;
2)
numer fabryczny;
3)
nazwa lub znak producenta;
4)
znak zatwierdzenia typu, jeżeli został nadany.
2.
Na celi pomiarowej gęstościomierza przeznaczonego do pomiaru gęstości przepływającej cieczy należy oznaczyć kierunek przepływu.
§  5.
1.
Błędy graniczne dopuszczalne gęstościomierza wynoszą ±10 x n, gdzie n jest rozdzielczością przyrządu, przy czym nie powinny przekraczać ±1 kg x m-3.
2.
Błędy graniczne dopuszczalne urządzenia do pomiaru temperatury nie powinny przekraczać iloczynu błędu granicznego dopuszczalnego gęstościomierza i współczynnika równego 0,1 °C x m3 x kg-1.
3.
Różnica między temperaturą cieczy wskazywaną i rzeczywistą nie powinna przekraczać iloczynu błędu granicznego dopuszczalnego gęstościomierza i współczynnika równego 0,2 °C x m3 x kg-1.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.115.1083

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy.
Data aktu: 12/06/2003
Data ogłoszenia: 02/07/2003
Data wejścia w życie: 17/07/2003