Działalność normalizacyjna związana z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2002 r.
w sprawie działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169, poz. 1386) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób organizacji i prowadzenia przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych normalizacji związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa;
2)
rodzaje dokumentów normalizacyjnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa;
3)
tryb opracowywania, zatwierdzania i stosowania dokumentów normalizacyjnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym Norm Obronnych, w zakresie, który nie może być ujęty w Polskich Normach;
4)
tryb zatwierdzania i wprowadzania do stosowania zagranicznych dokumentów normalizacyjnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa.
§  2.
1.
Sposób organizacji i prowadzenia normalizacji związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa przez Polski Komitet Normalizacyjny, zwany dalej "PKN", obejmuje przedsięwzięcia mające na celu:
1)
uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa w Polskich Normach;
2)
opracowywanie Polskich Norm z dziedziny "obronność - wojskowość";
3)
nadawanie numerów i rejestrowanie dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, w porozumieniu ze służbą normalizacyjną właściwego ministra.
2.
Przedsięwzięcia mające na celu uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa PKN realizuje w szczególności przez:
1)
uwzględnianie w składach komitetów technicznych specjalistów zgłoszonych przez zainteresowanych ministrów;
2)
powoływanie, z inicjatywy zainteresowanych ministrów, komitetów technicznych w zakresach tematycznych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa;
3)
powierzanie, w drodze umowy, wskazanym przez zainteresowanych ministrów jednostkom organizacyjnym, prowadzenia sekretariatów komitetów technicznych.
§  3.
1.
Służby normalizacyjne, powołane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych, prowadzą sprawy związane z:
1)
organizowaniem działalności normalizacyjnej w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa, z zastrzeżeniem § 2;
2)
programowaniem i planowaniem prac normalizacyjnych w zakresie związanym z obronnością i bezpieczeństwem państwa, z wyjątkiem kompetencji zastrzeżonych dla PKN;
3)
opiniowaniem projektów dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w § 5 pkt 1-3;
4)
opiniowaniem wniosków, o których mowa w § 6 ust. 7;
5)
wprowadzaniem obowiązku stosowania dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, i przestrzeganiem obowiązku ich stosowania;
6)
badaniem stosowania dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w § 5 pkt 1-3;
7)
informowaniem właściwego ministra o działalności normalizacyjnej;
8)
rozpowszechnianiem i udostępnianiem dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w § 5 pkt 2-4;
9)
obowiązkiem stosowania dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, nałożonym w drodze umowy;
10)
prowadzeniem działalności szkoleniowej w zakresie normalizacji związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
2.
Służba normalizacyjna Ministra Obrony Narodowej prowadzi także sprawy związane z:
1)
występowaniem za granicą w sprawach normalizacji dotyczącej obronności oraz w porozumieniu ze służbą normalizacyjną ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sprawach normalizacji dotyczącej bezpieczeństwa państwa;
2)
wprowadzaniem do stosowania zagranicznych dokumentów normalizacyjnych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa;
3)
udostępnianiem poza podległe Ministrowi Obrony Narodowej komórki organizacyjne oraz podległe lub nadzorowane jednostki organizacyjne dokumentów, o których mowa w pkt 2, na zasadach ustalonych między zainteresowanymi.
3.
Ministrowie powołujący służby normalizacyjne zapewnią, każdy we własnym zakresie, środki na ich działalność.
§  4.
1.
Organami służb normalizacyjnych Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych są dyrektorzy jednostek organizacyjnych właściwych do spraw normalizacji utworzonych przez ministrów, każdy w swoim zakresie.
2.
Dyrektorzy, o których mowa w ust. 1:
1)
są powoływani i odwoływani przez właściwych ministrów;
2)
kierują i reprezentują na zewnątrz resortowe służby normalizacyjne;
3)
składają ministrowi roczne sprawozdania z działalności służb w terminie do dnia 30 czerwca roku następnego.
§  5.
Dokumentami normalizacyjnymi dotyczącymi obronności i bezpieczeństwa państwa są:
1)
Polskie Normy z dziedziny "obronność - wojskowość", oznaczane symbolem "PN-V";
2)
Normy Obronne, oznaczane symbolem "NO";
3)
podręczniki normalizacji obronnej, oznaczane symbolem "PDNO";
4)
prace analityczno-badawcze, oznaczane symbolem "AB".
§  6.
1.
Dokumenty normalizacyjne, o których mowa w § 5 pkt 2-4, są opracowywane zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w Polskich Normach (PN), dotyczących podstaw i metodyki prac normalizacyjnych.
2.
W odniesieniu do dokumentów, o których mowa w § 5 pkt 2-4, nie jest przeprowadzana ankieta powszechna.
3.
Do opracowywania dokumentów normalizacyjnych wymienionych w § 5 pkt 2-4 zainteresowani ministrowie mogą powołać, każdy we własnym zakresie, inne organy niż komitety techniczne.
4.
PKN wyraża zgodę na opracowywanie przez komitety techniczne dokumentów normalizacyjnych wymienionych w § 5 pkt 2-4.
5.
Dokumenty normalizacyjne, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, są zatwierdzane i wprowadzane do stosowania przez właściwego ministra.
6.
Dokumenty normalizacyjne, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, obowiązują jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez właściwego ministra w zakresie i terminie określonym w normie, a także inne podmioty w drodze umowy, z dniem jej zawarcia.
7.
Właściwy minister może udzielić zezwolenia na odstąpienie od obowiązku stosowania dokumentów wymienionych w § 5 pkt 2 i 3, w całości lub w części, na wniosek projektanta, producenta lub użytkownika, uzasadniony ważnymi względami technicznymi.
§  7.
1.
Zagraniczne dokumenty normalizacyjne dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa podlegają procedurze oceny i kwalifikacji pod względem potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa, zgodnie z regułami prac normalizacyjnych określonymi przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Zagraniczny dokument normalizacyjny dotyczący obronności i bezpieczeństwa państwa może być podstawą do opracowania:
1)
Polskiej Normy (PN-V), zatwierdzanej przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego;
2)
Normy Obronnej (NO) lub podręcznika normalizacji obronnej (PDNO), zatwierdzanych przez właściwego ministra.
3.
Na podstawie zagranicznego dokumentu normalizacyjnego dotyczącego obronności i bezpieczeństwa państwa może być także opracowana praca analityczno-badawcza (AB).
4.
Minister Obrony Narodowej wprowadza do stosowania w podległych komórkach organizacyjnych oraz podległych lub nadzorowanych jednostkach organizacyjnych zagraniczne dokumenty normalizacyjne dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa, o których mowa w ust. 2.
5.
Minister Obrony Narodowej wyraża zgodę na wprowadzanie do stosowania zagranicznych dokumentów normalizacyjnych, o których mowa w ust. 2, poza podległymi komórkami organizacyjnymi oraz podległymi lub nadzorowanymi jednostkami organizacyjnymi w sprawach:
1)
obronności;
2)
bezpieczeństwa państwa - w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych.
§  8.
W odniesieniu do niejawnych dokumentów normalizacyjnych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa mają zastosowanie przepisy o ochronie informacji niejawnych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.239.2038

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Działalność normalizacyjna związana z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
Data aktu: 23/12/2002
Data ogłoszenia: 31/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003