Pozwolenia na przywóz towarów udzielanych w ramach kontyngentu taryfowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 13 grudnia 2002 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz towarów udzielanych w ramach kontyngentu taryfowego.

Na podstawie art. 1418 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzory wniosków stosowane w postępowaniu o udzielenie pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów na polski obszar celny;
2)
wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku;
3)
sposób udzielenia i wykorzystania pozwoleń;
4)
wzory pozwoleń;
5)
sposób i tryb ewidencjonowania udzielonych pozwoleń.
§  2. 
1. 
Wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
W zakresie towarów rolno-spożywczych, określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu towarów rolno-spożywczych na potrzeby administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 226, poz. 1891), wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego, z zastrzeżeniem ust. 4, należy dołączyć:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
2)
pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo skarbowe, przestępstwo przeciwko mieniu lub dokumentom albo o niekaralności za takie przestępstwo osoby kierującej działalnością wnioskodawcy;
3)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego (REGON), jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
5)
w przypadku ustanowienia kaucji, dokument potwierdzający dokonanie wpłaty gotówkowej lub poświadczający udzielenie gwarancji;
6)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane;
7)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem ciążących na nim składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane albo zaświadczenie, że wnioskodawca nie podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne;
8)
oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu wobec organów celnych z realizacją ciążących na nim zobowiązań z tytułu należności celnych i podatków z tytułu importu towarów.
2. 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz towaru w ramach kontyngentu taryfowego, dla którego określono sposób rozdysponowania proporcjonalnie do wartości obrotów zrealizowanych przez osobę wnioskującą, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1, należy dołączyć oświadczenie o wartości towarów przywiezionych w okresie odniesienia.
3. 
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli z wnioskiem o udzielenie pozwoleń cząstkowych, stosownie do art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1572) występuje osoba, której już udzielono pozwolenia, wymogu dołączenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się.
5. 
Wnioski o udzielenie pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów należy składać od dnia wejścia w życie przepisów ustanawiających kontyngent taryfowy, chyba że przepisy te określają inne terminy.
§  4. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, 3-7, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
2. 
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6 i 7, organ udzielający pozwoleń będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  5. 
1. 
Pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowe są udzielane w oparciu o prawidłowo wypełniony i złożony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, zgodnie z postanowieniami § 3 i 4, z uwzględnieniem dodatkowych warunków udzielenia i wykorzystania pozwolenia, a także dodatkowych dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku, o ile zostaną one określone w przepisach wydanych na podstawie art. 142 § 1 Kodeksu celnego.
2. 
Kolejnego pozwolenia oraz kolejnych pozwoleń cząstkowych na ten sam towar udziela się po spełnieniu wymogów określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Jeżeli wnioskodawca ubiega się o kolejne pozwolenie albo o kolejne pozwolenia cząstkowe na ten sam towar w ramach tego samego kontyngentu taryfowego, uprzednio udzielone pozwolenie albo wszystkie uprzednio udzielone pozwolenia cząstkowe, zawierające adnotację organu celnego o wykorzystaniu danego pozwolenia, powinny być złożone do organu udzielającego pozwoleń nie później niż w dniu złożenia wniosku o udzielenie kolejnego pozwolenia albo kolejnych pozwoleń cząstkowych.
§  6. 
1. 
Pozwolenie oraz pozwolenia cząstkowe na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego są sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wnioskodawca, a drugi jest przechowywany przez organ udzielający pozwoleń.
2. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  7. 
Jeżeli w rozporządzeniu o ustanowieniu kontyngentu taryfowego został nałożony obowiązek złożenia kaucji, a także zachodzi sytuacja, o której mowa w § 8 ust. 1, organ udzielający pozwolenia doręcza tę decyzję przez pocztę po upływie 3 dni od dnia upływu terminu rozpatrywania wniosków. Decyzja może zostać doręczona w siedzibie organu udzielającego pozwolenia, w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin rozpatrywania wniosków.
§  8. 
1. 
Jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach przekracza kontyngent taryfowy, organ właściwy do udzielenia pozwolenia, nie później niż w ostatnim dniu terminu rozpatrywania wniosków, ogłosi informację o zastosowanym współczynniku, pozwalającym ustalić wielkości na jakie udzielono poszczególnych pozwoleń.
2. 
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
na stronach internetowych organu właściwego do udzielenia pozwolenia;
2)
w siedzibie organu właściwego do udzielenia pozwolenia, a w przypadku Agencji Rynku Rolnego również w jej oddziałach terenowych;
3)
w miarę możliwości w środkach masowego przekazu.
§  9. 
1. 
Ewidencja udzielonych pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego jest prowadzona przez organ udzielający pozwoleń w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego kontyngentu taryfowego.
2. 
Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez organ udzielający pozwoleń.
3. 
Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4. 
Księgę ewidencyjną i wydruki z systemu elektronicznego przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania dokumentów do celów archiwalnych.
5. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
numer decyzji;
2)
datę udzielenia pozwolenia lub pozwoleń cząstkowych;
3)
kod PCN i nazwę towaru;
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy;
5)
numer identyfikatora statystycznego (REGON) wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
6)
imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
7)
nazwę i adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
8)
numer wniosku;
9)
ilość lub wartość towarów, na jaką udzielono pozwolenia lub na jaką udzielono wszystkich pozwoleń cząstkowych.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych 1 na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego 2 (Dz. U. Nr ..., poz. ...) 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych 1 na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego 2 (Dz. U. Nr ..., poz. ...) 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Oświadczenie

o wartości towarów przywiezionych w okresie odniesienia

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

DECYZJA

NR ..................... 2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

DECYZJA

NR .................. 2

wzór

1 Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 97, poz. 867).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.226.1886

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozwolenia na przywóz towarów udzielanych w ramach kontyngentu taryfowego.
Data aktu: 13/12/2002
Data ogłoszenia: 23/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003