Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 grudnia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych.

Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych (Dz. U. Nr 74, poz. 831) wprowadza się następujące zmiany:
1)
uchyla się § 7;
2)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. W przetargach mogą brać udział banki, z którymi Minister Finansów zawarł umowę przyznającą prawo do składania ofert na wszystkich rodzajach przetargów, określonych w rozporządzeniu (Dealerzy Skarbowych Papierów Wartościowych), z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przetargach bonów skarbowych mogą brać udział banki państwowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.2)), nieposiadające statusu Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych. Szczegółowe warunki i tryb nabywania bonów skarbowych przez te banki zostaną określone w umowie z Ministrem Finansów.

3. Uczestnikami przetargów mogą być wyłącznie podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2.";

3)
uchyla się § 10;
4)
w § 12 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. List emisyjny jest podawany przez Ministra Finansów do wiadomości publicznej w prasie o zasięgu ogólnokrajowym lub za pomocą innych środków przekazu, w szczególności bankowych systemów informacji.";

5)
w § 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przed każdym przetargiem Minister Finansów podaje informację zawierającą w szczególności:

1) datę przetargu,

2) kody bonów skarbowych,

3) przewidywaną wartość nominalną bonów skarbowych o danym terminie wykupu oferowanych do sprzedaży na przetargu,

4) okresy, na jakie bony są emitowane.";

6)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Oferty zakupu bonów skarbowych składają uczestnicy przetargu w imieniu własnym i na własny rachunek.

2. W ofercie zakupu bonów skarbowych uczestnicy przetargu określają liczbę bonów skarbowych, które chcą nabyć, oraz podają cenę z dokładnością do jednego grosza, którą gotowi są zapłacić za każdy bon skarbowy, zwaną dalej "ceną przetargową".

3. Wartość nominalna oferty z daną ceną przetargową, przedstawiona przez jednego uczestnika przetargu, nie może być mniejsza od określonej w liście emisyjnym.";

7)
w § 15:
a)
uchyla się ust. 1,
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Oferta zakupu bonów skarbowych powinna zawierać w szczególności:

1) adres organizatora przetargu,

2) termin wykupu bonów skarbowych,

3) okres, na jaki bony skarbowe są emitowane,

4) liczbę bonów skarbowych w sztukach,

5) cenę przetargową,

6) numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej uczestnika przetargu,

7) upoważnienie do obciążenia rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, wraz z podaniem jego numeru, kwotą wynikającą z ceny zakupu, o której mowa w § 20 ust. 1, uwzględniającą liczbę bonów skarbowych i zaoferowaną cenę przetargową, wraz z naliczonymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia - w sytuacji, o której mowa w § 23,

8) numer rachunku bonów skarbowych w Rejestrze, na którym nabyte przez uczestnika przetargu bony skarbowe zostaną zarejestrowane,

9) pieczęć i podpisy osób reprezentujących uczestnika przetargu.";

8)
w § 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Agent emisji wystawia w terminie dwóch dni od dnia przetargu potwierdzenie przyjęcia lub odrzucenia oferty przez Ministra Finansów, z zastrzeżeniem § 20 ust. 3.";

9)
w § 18 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Po każdym przetargu Minister Finansów sporządza i podaje do wiadomości publicznej, w sposób określony w § 12 ust. 4, informacje o wynikach przetargu.";

10)
po rozdziale 3 dodaje się rozdział 3a w brzmieniu:

"Rozdział 3a

Przetarg uzupełniający

§ 18a. 1. Minister Finansów, nie później niż następnego dnia po terminie przetargu, może zaoferować do sprzedaży niesprzedaną lub dodatkową liczbę bonów skarbowych, według średniej ważonej ceny przetargowej przyjętych ofert na tym przetargu (przetarg uzupełniający).

2. Wartość nominalna bonów skarbowych oferowanych na przetargu uzupełniającym nie może być większa niż 20% wartości nominalnej bonów skarbowych oferowanych w dniu przetargu.

§ 18b. Zakupu bonów skarbowych na przetargu uzupełniającym mogą dokonywać jedynie uczestnicy przetargu, którzy dokonali zakupu bonów skarbowych w dniu przetargu.

§ 18c. 1. Minister Finansów podaje w dniu przetargu, po jego zakończeniu, informację zawierającą w szczególności:

1) datę przetargu uzupełniającego,

2) wartość nominalną bonów skarbowych oferowanych do sprzedaży,

3) cenę bonów skarbowych o danym terminie wykupu,

4) termin wykupu i kod bonów skarbowych,

5) minimalną wartość nominalną oferty składanej przez uczestnika przetargu uzupełniającego,

6) termin składania ofert (dzień, godzina).

2. Informacja o przetargu uzupełniającym jest podawana przez Ministra Finansów do wiadomości publicznej w sposób określony w § 12 ust. 4.

§ 18d. 1. Uczestnicy przetargu uzupełniającego składają oferty zakupu bonów skarbowych w dniu tego przetargu, do godziny ustalonej w informacji, o której mowa w § 18c.

2. Oferta zakupu bonów skarbowych powinna zawierać w szczególności:

1) adres organizatora przetargu uzupełniającego,

2) kod oraz liczbę bonów skarbowych o danym terminie wykupu w sztukach, które zamierza nabyć uczestnik przetargu uzupełniającego,

3) numer rachunku bonów skarbowych uczestnika przetargu uzupełniającego w Rejestrze, na który uczestnik nabywa bony skarbowe,

4) upoważnienie do obciążenia rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, wraz z podaniem jego numeru, kwotą wynikającą z ceny zakupu, o której mowa w § 20 ust. 1, uwzględniającą liczbę bonów skarbowych i zaoferowaną cenę przetargową, wraz z naliczonymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia - w sytuacji, o której mowa w § 23,

5) numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej,

6) stempel firmowy i podpis oferenta.

3. Wartość oferty złożonej przez jednego uczestnika przetargu uzupełniającego nie może być większa niż wartość nominalna bonów skarbowych oferowanych na przetargu uzupełniającym.

§ 18e. 1. Uczestnicy przetargów uzupełniających, których oferty zostały przyjęte, są obowiązani zapłacić cenę zakupu za nabyte, w wyniku przyjęcia oferty, bony skarbowe o danym terminie wykupu.

2. Termin zapłaty za bony skarbowe nabyte na przetargu uzupełniającym jest taki sam jak termin zapłaty za bony skarbowe nabyte na przetargu, chyba że zapłata za bony skarbowe nabyte na przetargu następuje w dniu, o którym mowa w § 20 ust. 3. W takim przypadku zapłata za bony skarbowe nabyte na przetargu uzupełniającym następuje w pierwszym dniu po przetargu uzupełniającym.

3. Zapłata ceny zakupu następuje przez obciążenie rachunku, o którym mowa w § 15 ust. 2 pkt 7.

§ 18f. 1. W przypadku gdy łączna wartość ofert zakupu bonów skarbowych przekracza wartość nominalną bonów skarbowych oferowanych na przetargu uzupełniającym, Minister Finansów ma prawo zastrzec sobie prawo redukcji zleceń wynikających z ofert zakupu bonów skarbowych na przetargu uzupełniającym.

2. W wyniku redukcji przydział bonów skarbowych odbywa się proporcjonalnie do wartości złożonych ofert na przetargu uzupełniającym.

3. Nie przydziela się ułamkowych części bonów skarbowych.

4. Uczestnicy przetargu informowani są przez Agenta emisji o przyjęciu bądź odrzuceniu ich oferty, za pomocą jednego z dostępnych systemów przekazywania informacji, w dniu, w którym odbył się przetarg uzupełniający.

5. Agent emisji wystawia następnego dnia po przetargu uzupełniającym potwierdzenie przyjęcia bądź odrzucenia oferty przez Ministra Finansów.

§ 18g. 1. Po przetargu uzupełniającym Minister Finansów sporządza i podaje do publicznej wiadomości, w sposób określony w § 12 ust. 4, informację o wynikach przetargu uzupełniającego.

2. Informacja o wynikach przetargu uzupełniającego powinna zawierać w szczególności:

1) wartość nominalną bonów skarbowych oferowanych do sprzedaży,

2) wartość nominalną bonów skarbowych, na które otrzymano ofertę zakupu,

3) wartość nominalną bonów skarbowych, których oferty zakupu przyjęto,

4) stopę redukcji ofert.

§ 18h. Do uczestników przetargu uzupełniającego stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 4-6 dotyczące uczestników przetargu.";

11)
w § 19 uchyla się ust. 2;
12)
w § 20 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Zapłata ceny zakupu następuje przez obciążenie rachunku, o którym mowa w § 15 ust. 2 pkt 7. Termin zapłaty za bony skarbowe nabyte na przetargu jest podawany w liście emisyjnym. Zapłata ceny zakupu nie może nastąpić wcześniej niż drugiego dnia po przetargu, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Minister Finansów może postanowić, że zapłata ceny zakupu następuje w pierwszym dniu po przetargu. Wówczas zawiadomienie o przyjęciu bądź odrzuceniu ofert oraz potwierdzenie następuje w dniu przetargu.";

13)
uchyla się § 21;
14)
§ 22 i 23 otrzymują brzmienie:

"§ 22. 1. Jeżeli zapłata ceny zakupu za bony skarbowe nie zostanie dokonana w terminie, o którym mowa w § 20 ust. 2 lub 3, oraz w wysokości wynikającej z ceny zakupu, uczestnik przetargu jest obowiązany do zapłaty ceny zakupu oraz odsetek od tej kwoty za każdy dzień uchybienia terminowi, w wysokości stanowiącej dwukrotność oprocentowania kredytu refinansowego udzielanego przez Narodowy Bank Polski pod zastaw papierów wartościowych (kredyt lombardowy) - nie później jednak niż trzeciego dnia po dniu, o którym mowa w § 20 ust. 2 lub 3.

2. Wysokość odsetek jest liczona od kwoty wynikającej z różnicy między ceną zakupu a kwotą, jaką zapłacił uczestnik przetargu, dokonując zapłaty za bony skarbowe.

§ 23. Jeżeli zapłata ceny zakupu za bony skarbowe nie zostanie dokonana w terminie trzech dni po dniu, o którym mowa w § 20 ust. 2 lub 3, oraz w wysokości wynikającej z ceny zakupu powiększonej o odsetki za każdy dzień opóźnienia, uważa się, że odstąpiono od nabycia bonów skarbowych.";

15)
w § 25 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Informacje o przetargu odkupu Minister Finansów podaje do wiadomości publicznej, w sposób określony w § 12 ust. 4.";

16)
w § 26:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Oferta sprzedaży bonów skarbowych powinna zawierać w szczególności:

1) adres organizatora przetargu odkupu,

2) termin wykupu bonów skarbowych,

3) liczbę bonów skarbowych w sztukach,

4) cenę przetargową,

5) numery telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej oferenta,

6) numer rachunku bankowego uczestnika przetargu w Narodowym Banku Polskim, który ma zostać uznany kwotą wynikającą z ceny odkupu, uwzględniającą wartość nominalną bonów skarbowych i zaoferowaną cenę przetargową,

7) numer rachunku bonów skarbowych uczestnika przetargu w Rejestrze, na którym są zarejestrowane bony skarbowe objęte ofertą sprzedaży,

8) pieczęć i podpisy osób reprezentujących uczestnika przetargu.",

b)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Przedmiotem ofert mogą być wyłącznie bony skarbowe, które są zarejestrowane w Rejestrze na rachunkach bonów skarbowych uczestnika przetargu w dniu przetargu odkupu i były na nich zarejestrowane najpóźniej na dzień przed dniem przetargu odkupu.";

17)
§ 27 otrzymuje brzmienie:

"§ 27. 1. W przetargach odkupu mogą brać udział uczestnicy przetargu.

2. Uczestnicy przetargu składają oferty sprzedaży bonów skarbowych w imieniu własnym i na własny rachunek.

3. Wartość nominalna ofert z ceną przetargową przedstawioną przez uczestnika przetargu nie może być mniejsza od określonej w liście emisyjnym.";

18)
w § 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Agent emisji wystawia w terminie dwóch dni od dnia przetargu potwierdzenie przyjęcia lub odrzucenia oferty sprzedaży przez Ministra Finansów.";

19)
w § 31 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Po każdym przetargu odkupu Minister Finansów sporządza i podaje do wiadomości publicznej, w sposób określony w § 12 ust. 4, informacje o wynikach przetargu.".

§  2.
Podmioty, które nabyły status uczestnika przetargu bonów skarbowych do dnia 31 grudnia 2002 r., oraz podmioty, o których mowa w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, mają prawo do nabywania do dnia 31 marca 2003 r. bonów skarbowych na przetargach w imieniu własnym i na własny lub cudzy rachunek.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
________

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041, Nr 119, poz. 1251 i Nr 122, poz. 1315, z 2001 r. Nr 45, poz. 497, Nr 46, poz. 499, Nr 88, poz. 961, Nr 98, poz. 1070, Nr 100, poz. 1082, Nr 102, poz. 1116, Nr 125, poz. 1368 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 363 i 365, Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 156, poz. 1300 i Nr 200, poz. 1685.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1070, Nr 141, poz. 1178, Nr 144, poz. 1208, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1385 i 1387.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.208.1765

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków emitowania bonów skarbowych.
Data aktu: 04/12/2002
Data ogłoszenia: 12/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003