Deklaracja Ministerialna o handlu produktami technologii informatycznej (ITA). Singapur.1996.12.13.

DEKLARACJA MINISTERIALNA
podpisana w Singapurze dnia 13 grudnia 1996 r.
o handlu produktami technologii informatycznej (ITA)

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości

W dniu 13 grudnia 1996 r. została podpisana w Singapurze Deklaracja Ministerialna w sprawie handlu towarami technologii informatycznej (ITA), w następującym brzmieniu:

Przekład

DEKLARACJA MINISTERIALNA

w sprawie handlu produktami technologii informatycznej

Singapur, 13 grudnia 1996 r.

Ministrowie,

reprezentujący następujących Członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz państwa i odrębne terytoria celne będące w procesie przystępowania do WTO, które zgodziły się w Singapurze na rozwój światowego handlu produktami technologii informatycznej i które reprezentują znacznie powyżej 80 procent światowego handlu tymi produktami (strony):

Australia

Kanada

Wspólnoty Europejskie

Islandia

Indonezja

Japonia

Korea

Norwegia

Odrębne terytoria celne Tajwanu, Penghu, Kinmen Hongkong i Matsu

Singapur

Szwajcaria1

Stany Zjednoczone

biorąc pod uwagę kluczową rolę handlu produktami technologii informatycznej w rozwoju przemysłu przetwarzania danych i w dynamicznym rozwoju gospodarki światowej,

uznając cele podniesienia poziomu życia, rozwoju produkcji i handlu towarami,

pragnąc osiągnąć maksymalną swobodę w światowym handlu produktami technologii informatycznej,

pragnąc zachęcić do dalszego rozwoju technicznego przemysły technologii informatycznej na całym świecie,

pamiętając o pozytywnym wkładzie, jakiego technologia informatyczna dokonuje do globalnego rozwoju gospodarki i dobrobytu,

uzgodniwszy wprowadzenie w życie wyników niniejszych negocjacji przewidujących dodatkowe koncesje w porównaniu do list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 i

uznając, że rezultaty przeprowadzonych negocjacji zawierają również pewne koncesje oferowane już w negocjacjach, które doprowadziły do ustanowienia list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu,

deklarują, co następuje:

1. System handlowy każdej ze stron będzie ewoluował w sposób ułatwiający dostęp do rynku dla produktów technologii informatycznej.

2. Zgodnie ze sposobami wywiązywania się z zobowiązań wymienionymi w załączniku do niniejszej deklaracji, każda ze stron zwiąże i wyeliminuje cła, opłaty celne i inne opłaty jakiegokolwiek rodzaju w rozumieniu artykułu II:1(B) Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 w odniesieniu do:

(a) wszystkich produktów sklasyfikowanych lub które mogą być objęte klasyfikacją Zharmonizowanego Systemu (HS) 1996 w grupach wymienionych w Aneksie A do załącznika do niniejszej deklaracji; i

(b) wszystkich produktów wymienionych w Aneksie B do załącznika do niniejszej deklaracji niezależnie od tego, czy są wymienione w Aneksie A, czy nie;

poprzez redukcję w równych ratach stawek celnych, poczynając od 1997 r., a kończąc w roku 2000, uznając, że przedłużenie okresu redukcji i rozszerzenie objętej nią listy produktów przed wprowadzeniem jej w życie może być w ograniczonych okolicznościach konieczne.

3. Ministrowie wyrażają zadowolenie, że tak obszerna lista towarów została ujęta w aneksach do załącznika do niniejszej deklaracji. Polecają oni reprezentującym ich urzędnikom, aby podjęli wysiłki w dobrej wierze, by sfinalizować techniczne dyskusje wielostronne w Genewie w oparciu o sposoby wywiązywania się z zobowiązań, i poinformują tych urzędników, aby zakończyli prace do 31 stycznia 1997 r., tak aby zapewnić wprowadzenie w życie niniejszej deklaracji przez jak największą liczbę uczestników.

4. Ministrowie zwracają się do ministrów innych Członków WTO i państw oraz odrębnych terytoriów celnych w procesie przystępowania do WTO, aby wydali odpowiednie instrukcje swoim właściwym urzędnikom, żeby mogli uczestniczyć w dyskusjach technicznych wspomnianych w ustępie 3 powyżej i w pełni uczestniczyli w rozwoju światowego handlu produktami technologii informatycznej.

ZAŁĄCZNIK

SPOSOBY WYWIĄZYWANIA SIĘ Z ZOBOWIĄZAŃ I LISTY TOWAROWE

Jakikolwiek Członek Światowej Organizacji Handlu albo państwo lub odrębne terytorium celne w procesie przystąpienia do WTO mogą uczestniczyć w procesie rozwoju handlu światowego produktami technologii informatycznej zgodnie z następującymi sposobami wywiązywania się z zobowiązań:
1.
Każdy uczestnik wprowadzi środki opisane w ustępie 2 Deklaracji do swojej listy koncesyjnej do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 i dodatkowo do każdej linii taryfowej w systemie HS 1996 na poziomie sześciocyfrowym w swojej oficjalnej taryfie celnej czy jakiejkolwiek innej publikowanej wersji taryfy celnej, którakolwiek z nich jest zazwyczaj stosowana przez importerów i eksporterów. Każdy uczestnik, który nie jest Członkiem WTO, wprowadzi te środki autonomicznie po zakończeniu procesu przystępowania do WTO i włączy te środki do swoich towarowych list koncesyjnych WTO dostępu do rynku.
2.
W tym celu, tak wcześnie, jak to tylko możliwe, ale nie później niż 1 marca 1997 r., każdy uczestnik przedstawi innym uczestnikom dokument zawierający (a) szczegóły podające, jak odpowiednie traktowanie celne będzie odzwierciedlone w jego liście koncesyjnej WTO i (b) szczegółową listę HS dotyczącą produktów wymienionych w Aneksie B. Dokumenty te będą przejrzane i zaaprobowane w drodze consensusu, a proces ich przeglądu będzie zakończony nie później niż do 1 kwietnia 1997 r. Jak tylko proces przeglądu zostanie zakończony dla każdego takiego dokumentu, dokument ten zostanie przekazany w celu dokonania modyfikacji listy koncesyjnej zainteresowanego uczestnika zgodnie z decyzją z dnia 26 marca 1980 r. w sprawie procedur dotyczących modyfikacji i zmian list koncesyjnych (BISD 27S/25).

(a) Koncesje, które mają być zaoferowane przez każdego uczestnika jako modyfikacje jego listy koncesyjnej, obejmą związanie i eliminację stawek celnych i wszelkich innych opłat jakiegokolwiek rodzaju na produkty technologii informatycznej, jak następuje:

(i) eliminacja takich stawek celnych odbędzie się w równych ratach, chyba że uczestnicy uzgodnią inaczej. Jeśli uczestnicy nie uzgodnią inaczej, każdy uczestnik zwiąże stawki celne na pozycje wymienione w aneksach nie później niż do 1 lipca 1997 r. oraz dokona pierwszej obniżki stawek nie później niż do 1 lipca 1997 r. Druga obniżka stawek celnych nastąpi nie później niż do 1 stycznia 1998 r., trzecia obniżka nie później niż do 1 stycznia 1999 r., a eliminacja stawek celnych będzie zakończona nie później niż do 1 stycznia 2000 r. Uczestnicy zgadzają się zachęcać do autonomicznej eliminacji stawek celnych przed wskazanymi datami. Obniżona stawka celna na każdym etapie będzie zaokrąglona do jednej cyfry po przecinku.

(ii) eliminacja jakichkolwiek innych opłat w rozumieniu artykułu II:1(b) Układu ogólnego będzie zakończona do 1 lipca 1997 r., chyba że będzie wskazane inaczej w dokumencie przedstawionym przez uczestnika do przeglądu innym uczestnikom.

(b) Modyfikacje list koncesyjnych zaproponowane przez uczestnika w celu wprowadzenia w życie wiązań i eliminacji stawek celnych na produkty technologii informatycznej doprowadzą do następującego rezultatu:

(i) w przypadku pozycji HS wymienionych w Aneksie A przez stworzenie, gdzie to właściwe, podpozycji w liście koncesyjnej i w taryfie celnej; i

(ii) w przypadku produktów wymienionych w Aneksie B przez dołączenie do listy koncesyjnej aneksu zawierającego wszystkie produkty wymienione w Aneksie B, w którym podane będą szczegółowe pozycje HS dla tych produktów albo odpowiadające pozycjom w taryfie celnej, albo na sześciocyfrowym poziomie HS.

Każdy uczestnik pilnie zmodyfikuje swoją taryfę celną w celu odzwierciedlenia proponowanych modyfikacji, jak tylko wejdą w życie.

3.
Uczestnicy będą spotykać się okresowo pod auspicjami Rady Handlu Towarami w celu dokonania przeglądu objęcia koncesjami produktów wymienionych w aneksach, w celu uzgodnienia w drodze consensusu, czy w świetle postępu technologicznego, doświadczeń we wprowadzaniu koncesji taryfowych lub zmian w nomenklaturze HS, aneksy będą modyfikowane w celu objęcia nimi dodatkowych produktów, oraz by konsultować się w sprawach barier pozataryfowych w handlu produktami technologii informatycznej. Konsultacje takie nie naruszą praw i obowiązków w ramach Porozumienia WTO.
4.
Uczestnicy spotkają się tak szybko, jak to będzie celowe, a w każdym razie nie później niż 1 kwietnia 1997 r., aby dokonać przeglądu stanu otrzymanych akceptacji i ocenić wnioski, jakie można z nich wyciągnąć. Uczestnicy podejmą działania przewidziane w Deklaracji pod warunkiem, że uczestnicy reprezentujący około 90 procent handlu światowego2 produktami technologii informatycznej notyfikowali swoją akceptację, i pod warunkiem, że etapy eliminacji zostały uzgodnione w sposób satysfakcjonujący uczestników. Przy ocenianiu, czy podjąć działania wymienione w Deklaracji, jeżeli procent handlu światowego reprezentowany przez uczestników będzie kształtować się nieco poniżej 90 procent światowego handlu produktami technologii informatycznej, uczestnicy mogą brać pod uwagę zakres uczestnictwa państw i odrębnych terytoriów celnych reprezentujących poważną część własnego handlu tymi produktami. Na spotkaniu tym uczestnicy ustalą, czy kryteria te zostały spełnione.
5.
Uczestnicy będą spotykać się tak często, jak to będzie konieczne, ale nie później niż 30 września 1997 r., w celu przeanalizowania rozbieżności pomiędzy nimi w sprawie klasyfikacji produktów technologii informatycznej, poczynając od produktów wymienionych w Aneksie B. Uczestnicy zgadzają się co do wspólnego celu osiągnięcia, gdzie to będzie właściwe, wspólnej klasyfikacji tych produktów w ramach istniejącej nomenklatury HS, biorąc pod uwagę interpretacje i decyzje Rady Współpracy Celnej (zwanej też Światową Organizacją Celną lub WCO). W każdym przypadku utrzymywania się rozbieżności w klasyfikacji uczestnicy rozważą, czy mają wspólnie wystąpić do WCO z propozycją uaktualnienia istniejącej nomenklatury HS lub rozstrzygnięcia rozbieżności w interpretacji nomenklatury HS.
6.
Uczestnicy rozumieją, że artykuł XXIII Układu ogólnego dotyczy anulowania lub naruszenia korzyści wynikających bezpośrednio lub pośrednio dla Członka WTO w wyniku wprowadzenia w życie niniejszej Deklaracji w rezultacie zastosowania przez innego Członka WTO i uczestnika jakiegokolwiek środka, niezależnie od tego, czy jest on sprzeczny, czy nie z postanowieniami Układu ogólnego.
7.
Każdy z uczestników przychylnie rozpatrzy jakikolwiek wniosek o konsultacje jakiegokolwiek innego uczestnika w sprawie wyżej ustalonych przedsięwzięć. Konsultacje takie nie będą naruszać praw i obowiązków wynikających z Porozumienia WTO.
8.
Uczestnicy działający pod auspicjami Rady Handlu Towarami będą informować innych Członków WTO i inne państwa lub odrębne terytoria celne w procesie przystępowania do WTO o sposobach wywiązywania się z zobowiązań i rozpoczną konsultacje w celu ułatwienia ich udziału w rozwoju handlu produktami technologii informatycznej w oparciu o niniejszą Deklarację.
9.
Wyraz "uczestnik" użyty przy omawianiu sposobów wywiązywania się z zobowiązań oznacza tych Członków WTO, państwa lub odrębne terytoria celne w procesie przystępowania do WTO, które złożą dokument opisany w ustępie 2 nie później niż do 1 marca 1997 r.
10.
Niniejszy załącznik jest otwarty do akceptacji przez wszystkich Członków WTO oraz państwa i odrębne terytoria celne w procesie przystępowania do WTO. Akceptacje będą notyfikowane pisemnie Dyrektorowi Generalnemu, który powiadomi o nich uczestników.

Do niniejszego załącznika dołączone są dwa aneksy.

Aneks A zawiera objęte pozycje HS lub ich części.

Aneks B zawiera konkretne produkty, które mają być objęte Porozumieniem, jeżeli są sklasyfikowane w systemie HS.

Aneks A

Sekcja 1

HS96 Opis
3818 Pierwiastki chemiczne domieszkowane do stosowania w elektronice w postaci krążków, płytek i form podobnych; związki chemiczne domieszkowane do stosowania w elektronice
8469 11 Maszyny do redagowania tekstów
8470 Maszyny liczące i kieszonkowe maszyny z funkcjami liczącymi do zapisu, odtwarzania i wyświetlania danych; maszyny do księgowania, frankowania, maszyny do wydawania biletów i podobne maszyny wyposażone w urządzenia liczące; kasy rejestrujące
8470 10 Kalkulatory elektroniczne mogące funkcjonować bez zewnętrznego źródła zasilania i kieszonkowe maszyny z funkcjami liczącymi do zapisu, odtwarzania i wyświetlania danych
8470 21 Inne elektroniczne maszyny kalkulacyjne wyposażone w drukarkę
8470 29 Pozostałe
8470 30 Pozostałe maszyny liczące
8470 40 Maszyny do księgowania
8470 50 Kasy rejestrujące
8470 90 Pozostałe
8471 Maszyny do automatycznego przetwarzania danych i urządzenia do tych maszyn; czytniki magnetyczne lub optyczne, maszyny do zapisywania zakodowanych danych na nośnikach danych oraz maszyny do przetwarzania takich danych niewymienione ani nieujęte gdzie indziej
8471 10 Maszyny analogowe lub hybrydowe do automatycznego przetwarzania danych
8471 30 Przenośne maszyny cyfrowe do automatycznego przetwarzania danych o masie nie większej niż 10 kg, składające się co najmniej z jednostki centralnej, klawiatury i monitora
8471 41 Inne maszyny cyfrowe do automatycznego przetwarzania danych zawierające w tej samej obudowie co najmniej jednostkę centralną oraz urządzenia wejścia i wyjścia połączone lub nie
8471 49 Pozostałe maszyny cyfrowe do automatycznego przetwarzania danych przedstawione w formie systemów
8471 50 Procesory cyfrowe inne niż objęte podpozycjami 8471 41 i 8671 49 zawierające lub nie w tej samej obudowie jedno lub dwa urządzenia następującego typu: urządzenia pamięci, urządzenia wejściowe, urządzenia wyjściowe
8471 60 Urządzenia wejściowe i wyjściowe, nawet zawierające w tej samej obudowie urządzenia pamięci
8471 70 Urządzenia pamięci, w tym urządzenia pamięci centralnej, urządzenia pamięci dyskowej, w tym optyczne, urządzenia magnetycznej pamięci taśmowej
8471 80 Pozostałe urządzenia do maszyn automatycznego przetwarzania danych
8471 90 Pozostałe
ex 8472 90 Automatyczne maszyny do liczenia banknotów i monet
8473 21 Części i akcesoria do maszyn z pozycji 8470 do kalkulatorów elektronicznych z podpozycji 8470 10, 8470 21 i 8470 29
8473 29 Części i akcesoria do maszyn z pozycji 8470 do kalkulatorów elektronicznych innych niż w podpozycjach 8470 10, 8470 21 i 8470 29
8473 30 Części i akcesoria do maszyn z pozycji 8471
8473 50 Części i akcesoria w równym stopniu odpowiednie do użycia w maszynach i urządzeniach klasyfikowanych w dwóch lub więcej pozycjach od nr 8469 do 8472
ex 8504 40 Przekształtniki statyczne stosowane z maszynami do automatycznego przetwarzania danych i ich podzespołami i urządzeniami telekomunikacyjnymi
ex 8504 50 Inne wzbudniki stosowane z maszynami do automatycznego przetwarzania danych i ich podzespołami i urządzeniami telekomunikacyjnymi
8517 Elektryczny sprzęt do telefonii i telegrafii przewodowej, włączając przewodowe aparaty telefoniczne ze słuchawką bezprzewodową, oraz sprzęt telekomunikacyjny dla systemów przewodowych na prąd nośny lub dla systemów przewodowych cyfrowych; wideofony
8517 11 Przewodowe aparaty telefoniczne ze słuchawką bezprzewodową
8517 19 Pozostałe aparaty telefoniczne i wideofony
8517 21 Telefaxy
8517 22 Dalekopisy
8517 30 Urządzenia łączeniowe dla telefonii i telegrafii
8517 50 Inna aparatura dla systemów przewodowych na prąd nośny lub dla systemów przewodowych cyfrowych
8517 80 Pozostała aparatura dla systemów z hasłowym przywołaniem
8517 90 Części do aparatów z pozycji 8517
ex 8518 10 Mikrofony o częstotliwości 300 Hz do 3,4 kHz o średnicy nieprzekraczającej 10 mm i wysokości nieprzekraczającej 3 mm dla urządzeń telekomunikacyjnych
ex 8518 30 Słuchawki do telefonów przewodowych
ex 8518 29 Głośniki bez obudowy o częstotliwości 300 Hz do 3,4 kHz o średnicy nieprzekraczającej 50 mm dla urządzeń telekomunikacyjnych
8520 20 Telefoniczne aparaty zgłoszeniowo-informacyjne
8523 11 Taśmy magnetyczne o szerokości nieprzekraczającej 4 mm
8523 12 Taśmy magnetyczne o szerokości powyżej 4 mm, ale nieprzekraczającej 6,5 mm
8523 13 Taśmy magnetyczne o szerokości powyżej 6,5 mm
8523 20 Dyski magnetyczne
8523 90 Pozostałe
8524 31 Dyski do systemów odczytu laserowego do odtwarzania zjawisk fizycznych innych niż dźwięk lub obraz
ex 8524 39 Pozostałe

- do odtwarzania zapisów instrukcji, danych, dźwięku i obrazu zapisanych maszynowo i możliwych do odczytania w formie binarnej oraz możliwe do posługiwania się przez użytkownika poprzez maszyny do automatycznego przetwarzania danych

8524 40 Taśmy magnetyczne do odtwarzania zjawisk fizycznych innych niż dźwięk lub obraz
8524 91 Pozostałe środki do odtwarzania zjawisk fizycznych innych niż dźwięk lub obraz
ex 8524 99 Pozostałe

- do odtwarzania zapisów instrukcji, danych, dźwięku i obrazu zapisanych maszynowo i możliwych do odczytania w formie binarnej oraz możliwe do posługiwania się przez użytkownika poprzez maszyny do automatycznego przetwarzania danych

ex 8525 10 Urządzenia nadawcze inne niż urządzenia dla radiofonii i telewizji
8525 20 Urządzenia nadawcze zawierające aparaturę odbiorczą
ex 8525 40 Cyfrowe kamery video ze stop-klatką
ex 8527 90 Odbiorniki przenośne dla systemów przywoławczych
ex 8529 10 Anteny rodzaju używanego z aparaturą dla radiotelefonii i radiotelegrafii
ex 8529 90 Części

- do aparatury nadawczej innej niż radiowa i telewizyjna, zawierającej aparaturę odbiorczą, cyfrowych kamer video ze stop-klatką i odbiorników przenośnych dla systemów przywoławczych

8531 20 Tablice sygnalizacyjne zawierające urządzenia ciekłokrystaliczne (LCD) lub diody elektroluminescencyjne (LED)
ex 8531 90 Części do aparatury z podpozycji 8531 20
8532 Kondensatory elektryczne stałe, nastawne lub strojeniowe
8532 10 Kondensatory stałe przeznaczone do zastosowań w obwodach prądu 50/60 Hz dla mocy biernej nie mniejszej niż 0,5 kvar (kondensatory mocy)
8532 21 Tantalowe
8532 22 Elektrolityczne aluminiowe
8532 23 Ceramiczne jednowarstwowe
8532 24 Ceramiczne wielowarstwowe
8532 25 Z dielektrykiem na bazie papieru lub tworzywa sztucznego
8532 29 Pozostałe
8532 30 Kondensatory nastawne lub strojeniowe
9532 90 Części
8533 Rezystory (w tym reostaty i potencjometry) niebędące rezystorami grzejnymi
8533 10 Rezystory stałe węglowe, masowe lub warstwowe
8533 21 Inne rezystory stałe dla mocy nieprzekraczającej 20 W
8533 29 Pozostałe rezystory stałe dla mocy 20 W lub więcej
8533 31 Rezystory drutowe zmienne, w tym reostaty i potencjometry dla mocy nieprzekraczającej 20 W
8533 39 Rezystory drutowe zmienne, w tym reostaty i potencjometry dla mocy 20 W lub więcej
8533 40 Pozostałe rezystory nastawne, w tym rezystory regulowane (reostaty i potencjometry)
8533 90 Części
8534 Obwody drukowane
ex 8536 50 Elektroniczne przełączniki prądu zmiennego z optycznie
połączonymi obwodami wyjścia i wejścia (izolowane tyrystorowe przełączniki prądu zmiennego)
ex 8536 50 Elektroniczne przełączniki, w tym przełączniki chronione przed temperaturą, składające się z tranzystorów i logicznych obwodów scalonych dla napięć nieprzekraczających 1.000 V
ex 8536 50 Elektromechaniczne wyłączniki dla prądów nieprzekraczających 11 A
ex 8536 69 Wtyki i gniazda wtykowe do przewodów koncentrycznych i do obwodów drukowanych
ex 8536 90 Elementy połączeniowe i złącza dla przewodów i kabli
8541 Diody, tranzystory i inne podobne urządzenia półprzewodnikowe, światłoczułe urządzenia półprzewodnikowe, w tym fotoogniwa, także zmontowane w moduły lub tworzące panele, diody świecące (elektroluminescencyjne); kryształy piezoelektryczne w oprawkach
8541 10 Diody oprócz fotodiod i diod elektroluminescencyjnych
8541 21 Tranzystory inne niż tranzystory światłoczułe o mocy dopuszczalnej poniżej 1 W
8541 29 Tranzystory inne niż tranzystory światłoczułe o mocy dopuszczalnej 1 W lub więcej
8541 30 Tyrystory, diaki i triaki oprócz światłoczułych
8541 40 Światłoczułe elementy półprzewodnikowe, w tym fotoogniwa, także zmontowane w moduły lub tworzące panele; diody świecące (elektroluminescencyjne)
8541 50 Pozostałe elementy półprzewodnikowe
8541 60 Oprawione kryształy piezoelektryczne
8541 90 Części
8542 Elektroniczne układy scalone i mikromoduły
8542 12 Karty zawierające elektroniczne układy scalone (karty "inteligentne")
8542 13 Półprzewodniki z warstwą tlenku metalu (technologia MOS)
8542 14 Układy scalone otrzymywane w technologii dwubiegunowej
8542 19 Pozostałe łącznie z elementami scalonymi otrzymywanymi w technologii mieszanej dwubiegunowej i MOS (technologia BIMOS)
8542 30 Pozostałe układy scalone monolityczne
8542 40 Układy scalone hybrydowe
8542 50 Mikromoduły elektroniczne
8542 90 Części
8543 81 Karty i etykiety (identyfikatory zbliżeniowe)
ex 8543 89 Maszyny elektryczne z funkcjami tłumaczeniowymi lub słownikowymi
ex 8544 41 Inne przewody elektryczne dla napięć nieprzekraczających 80 V, zaopatrzone w końcówki w rodzaju stosowanych w telekomunikacji
ex 8544 49 Inne przewody elektryczne dla napięć nieprzekraczających 80 V, niezaopatrzone w końcówki w rodzaju stosowanych w telekomunikacji
ex 8544 51 Inne przewody elektryczne dla napięć przekraczających 80 V, ale nieprzekraczających 1.000 V, zaopatrzone w końcówki w rodzaju stosowanych w telekomunikacji
8544 70 Kable światłowodowe
9009 11 Fotokopiarki elektrostatyczne przenoszące obraz oryginału bezpośrednio na kopię (w procesie bezpośrednim)
9009 21 Inne fotokopiarki z układem optycznym
9009 90 Części i akcesoria
9026 Przyrządy i aparaty do pomiaru lub kontroli przepływu, poziomu, ciśnienia lub innych parametrów cieczy lub gazów (np. przepływomierze, poziomowskazy, manometry, ciśnieniomierze, liczniki energii cieplnej, z wyjątkiem aparatów i przyrządów objętych pozycjami nr 9014, 9015, 9028 lub 9032
9026 10 Instrumenty do pomiaru lub kontroli przepływu lub poziomu cieczy
9026 20 Instrumenty i aparatura do pomiaru lub kontroli ciśnienia
9026 80 Pozostałe instrumenty i aparatura do pomiaru lub kontroli z pozycji nr 9026
9026 90 Części i akcesoria do instrumentów i aparatury z pozycji nr 9026
9027 20 Chromatografy i aparaty do elektroforezy
9027 30 Spektrometry, spektrofotometry oraz spektrografy stosowane w zakresie optycznym (promieniowanie ultrafioletowe, widzialne, podczerwone)
9027 50 Pozostałe przyrządy i aparaty stosowane w zakresie optycznym (promieniowanie ultrafioletowe, widzialne, podczerwone) z pozycji nr 9027
9027 80 Pozostałe przyrządy i aparaty z pozycji nr 9027 (inne niż wymienione w podpozycji 9027 10
ex 9027 90 Części i akcesoria do produktów z pozycji nr 9027 innych niż do analizy gazu lub dymu i mikrotomów
9030 40 Pozostałe przyrządy i aparaty przeznaczone specjalnie dla telekomunikacji (np. mierniki przesłuchu, mierniki wzmocnienia, mierniki współczynnika zniekształceń, poziomu szumów)

Aneks A

Sekcja 2

Sprzęt do produkcji i testowania półprzewodników oraz jego części

Kod HS Opis Uwagi
ex 7017 10 Kwarcowe probówki i pojemniki przeznaczone do umieszczania w piecach dyfuzyjnych i utleniających do produkcji płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8419 89 Aparatura do nakładania par chemicznych do produkcji półprzewodników Do aneksu B
ex 8419 90 Części do aparatury do nakładania par chemicznych do produkcji półprzewodników Do aneksu B
ex 8421 19 Suszarki wirówkowe do przetwarzania płytek półprzewodnikowych
ex 8421 91 Części do suszarek wirówkowych do przetwarzania płytek półprzewodnikowych
ex 8424 89 Maszyny czyszczące do czyszczenia i usuwania zanieczyszczeń z przewodów metalowych pakietów półprzewodnikowych przed procesem powlekania galwanicznego
ex 8424 89 Urządzenia rozpylające do wytrawiania, usuwania powłok lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych
ex 8424 90 Części do urządzeń rozpylających do wytrawiania, usuwania powłok lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych
ex 8456 10 Obrabiarki przeznaczone do obróbki dowolnych materiałów przez usuwanie nadmiaru materiału za pomocą lasera lub innej wiązki świetlnej lub fotonowej do produkcji płytek półprzewodnikowych
ex 8456 91 Aparatura do usuwania powłok lub czyszczenia płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
8456 91 Aparatura do suchego trawienia wzorów na materiałach półprzewodnikowych
ex 8456 99 Frezarki działające na zasadzie ukierunkowanego strumienia jonów do wyrobu lub naprawy masek lub siatek do wzorów na urządzeniach półprzewodnikowych
ex 8456 99 Laserowe urządzenia tnące do rozdzielania promieniem lasera stykających się ścieżek przy produkcji półprzewodników Do aneksu B
ex 8464 10 Maszyny do cięcia półprzewodnikowych kryształów ciągnionych na płytki lub płytek półprzewodnikowych na "chipy" Do aneksu B
ex 8464 20 Szlifierki lub polerki do obróbki płytek półprzewodnikowych
ex 8464 90 Maszyny do trasowania lub zarysowywania płytek półprzewodnikowych
ex 8466 91 Części do maszyn do cięcia półprzewodnikowych kryształów ciągnionych na płytki lub płytek półprzewodnikowych na "chipy" Do aneksu B
ex 8466 91 Części do maszyn do trasowania lub zarysowywania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8466 91 Części do szlifierek lub polerek do obróbki płytek półprzewodnikowych
ex 8466 93 Części do frezarek działających na zasadzie ukierunkowanego strumienia jonów do wyrobu lub naprawy masek i siatek do wzorów na urządzeniach półprzewodnikowych
ex 8466 93 Części do laserowych urządzeń tnących do rozdzielania promieniem lasera stykających się ścieżek przy produkcji półprzewodników Do aneksu B
ex 8466 93 Części do obrabiarek przeznaczonych do obróbki dowolnych materiałów przez usuwanie nadmiaru materiału za pomocą lasera lub innej wiązki świetlnej lub fotonowej do produkcji płytek półprzewodnikowych
ex 8466 93 Części do aparatury do usuwania powłok lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8466 93 Części do maszyn do suchego trawienia wzorów na materiałach półprzewodnikowych
ex 8477 10 Maszyny do montażu półprzewodników Do aneksu B
ex 8477 90 Części do maszyn do montażu Do aneksu B
ex 8479 50 Automatyczne maszyny do transportu, przemieszczania i składowania płytek półprzewodnikowych, kaset, pojemników i innych materiałów do urządzeń półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 89 Aparaty do hodowli lub wyciągania kryształów półprzewodnikowych
ex 8479 89 Aparaty natryskowe do płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 89 Aparaty do mokrego wytrawiania, wywoływania, usuwania powłoki lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 89 Aparatura łączeniowa, wiążąca i drutowa do montażu półprzewodników Do aneksu B
ex 8479 89 Aparatura zamykająca do montażu półprzewodników Do aneksu B
ex 8479 89 Aparatura do osadzania warstwy epitaksjalnej na płytkach półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 89 Maszyny do zginania, zwijania i prostowania przewodów półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 89 Aparaty do nakładania warstwy na płytkach półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 89 Wirówki do nakładania emulsji fotograficznej na płytki półprzewodnikowe Do aneksu B
ex 8479 90 Części do aparatury natryskowej do płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 90 Części do aparatury łączeniowej, wiążącej i drutowej do montażu półprzewodników Do aneksu B
ex 8479 90 Części do wirówek do nakładania emulsji fotograficznej na płytki półprzewodnikowe Do aneksu B
ex 8479 90 Części do aparatów do hodowli lub wyciągania kryształów półprzewodnikowych
ex 8479 90 Części do aparatów do mokrego wytrawiania, wywoływania, usuwania powłoki lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 90 Części do automatycznych maszyn do transportu, przemieszczania i składowania płytek półprzewodnikowych, kaset, pojemników i innych materiałów do urządzeń półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 90 Części do aparatury zamykającej do montażu półprzewodników Do aneksu B
ex 8479 90 Części do aparatów do osadzania warstwy epitaksjalnej na płytkach półprzewodnikowych
ex 8479 90 Części do maszyn do zginania, zwijania i prostowania przewodów półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8479 90 Części do aparatury do nakładania warstwy na płytkach półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8480 71 Formy typu wtryskowego lub tłoczonego do produkcji urządzeń półprzewodnikowych
ex 8514 10 Piece oporowe i suszarki do produkcji urządzeń półprzewodnikowych na płytkach półprzewodnikowych
ex 8514 20 Piece i suszarki indukcyjne lub dielektryczne do produkcji urządzeń półprzewodnikowych na płytkach półprzewodnikowych
ex 8514 30 Aparatura do szybkiego podgrzewania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8514 30 Części do pieców oporowych i suszarek do produkcji urządzeń półprzewodnikowych na płytkach półprzewodnikowych
ex 8514 90 Części do aparatury do szybkiego podgrzewania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8514 90 Części do pieców i suszarek z podpozycji nr 8514 10 do nr 8514 30
ex 8536 90 Waferprobery Do aneksu B
ex 8543 11 Jonowe aplikatory dla domieszkowania materiałów półprzewodnikowych
ex 8543 30 Urządzenia do mokrego wytrawiania, wywoływania, usuwania powłoki lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8543 90 Części do urządzeń do mokrego wytrawiania, wywoływania, usuwania powłoki lub oczyszczania płytek półprzewodnikowych Do aneksu B
ex 8543 90 Części do jonowych aplikatorów dla domieszkowania materiałów półprzewodnikowych
9010 41

do

9010 49

Urządzenia do rzutowania lub rysowania wzorów układów scalonych elektronicznych na materiałach światłoczułych
ex 9010 90 Części i akcesoria do urządzeń z podpozycji nr 9010 41 do nr 9010 49
ex 9011 10 Mikroskopy optyczne stereoskopowe wyposażone w specjalnie zaprojektowany sprzęt do obsługi i przekazywania płytek półprzewodnikowych i siatek Do aneksu B
ex 9011 20 Fotomikrograficzne mikroskopy wyposażone w specjalnie zaprojektowany sprzęt do obsługi i przekazywania płytek półprzewodnikowych i siatek Do aneksu B
ex 9011 90 Części i akcesoria do mikroskopów optycznych stereoskopowych wyposażonych w sprzęt specjalnie zaprojektowany do obsługi i przekazywania płytek półprzewodnikowych i siatek Do aneksu B
ex 9011 90 Części i akcesoria do fotomikrograficznych mikroskopów wyposażonych w specjalnie zaprojektowany sprzęt do obsługi i przekazywania płytek półprzewodnikowych i siatek Do aneksu B
ex 9012 10 Mikroskopy elektronowe wyposażone w sprzęt specjalnie zaprojektowany do obsługi i przekazywania płytek półprzewodnikowych i siatek Do aneksu B
ex 9012 90 Części i akcesoria do mikroskopów elektronowych wyposażonych w sprzęt specjalnie zaprojektowany do obsługi i przekazywania płytek półprzewodnikowych i siatek Do aneksu B
ex 9017 20 Aparaty wytwarzające wzór w rodzaju używanych do produkcji masek lub siatek z podłoży pokrytych warstwą fotolitograficzną Do aneksu B
ex 9017 90 Części i akcesoria do aparatów wytwarzających wzór w rodzaju używanych do produkcji masek lub siatek z podłoży pokrytych warstwą fotolitograficzną Do aneksu B
ex 9017 90 Części takich aparatów wytwarzających wzór Do aneksu B
9030 82 Przyrządy i aparaty kontrolno - pomiarowe do płytek i urządzeń półprzewodnikowych
ex 9030 90 Części i akcesoria przyrządów i aparatów kontrolno - pomiarowych do płytek i urządzeń półprzewodnikowych
ex 9030 90 Części przyrządów i wyposażenie kontrolno-pomiarowe do płytek i urządzeń półprzewodnikowych
9031 41 Przyrządy i aparaty optyczne do kontroli płytek i urządzeń półprzewodnikowych lub do kontroli masek, fotomasek i siatek używanych do produkcji urządzeń półprzewodnikowych
ex 9031 49 Optyczne przyrządy i urządzenia do pomiaru powierzchniowego zanieczyszczenia cząstkami stałymi na płytkach półprzewodnikowych
ex 9031 90 Części i akcesoria do optycznych przyrządów i urządzeń do kontroli płytek i urządzeń półprzewodnikowych lub do kontroli masek, fotomasek i siatek używanych do produkcji urządzeń półprzewodnikowych
ex 9031 90 Części i akcesoria do optycznych przyrządów i urządzeń do pomiaru powierzchniowego zanieczyszczenia cząstkami stałymi na płytkach półprzewodnikowych

Aneks B

Pozytywna lista produktów, które mają być objęte Porozumieniem, jeżeli są sklasyfikowane w systemie HS

Kiedy wymieniane są części, mają być one objęte odpowiednio zgodnie z komentarzem HS 2 (b) do sekcji XVI i rozdziału 90

Komputery: automatyczne urządzenia do przetwarzania danych mogące: (1) zapamiętać program lub programy przetwarzania i przynajmniej dane potrzebne bezpośrednio do przeprowadzenia programu; (2) być programowane zgodnie z potrzebami użytkownika; (3) wykonywać obliczenia arytmetyczne określone przez użytkownika; i (4) wykonać bez interwencji człowieka program przetwarzania, który wymaga zmian w przeprowadzaniu programu w wyniku logicznej decyzji w czasie prztewarzania.

Porozumienie obejmuje takie automatyczne urządzenia przetwarzania danych niezależnie od tego, czy są w stanie, czy nie odebrać i przetworzyć za pomocą jednostki centralnej sygnały telefoniczne, telewizyjne lub inne przetworzone analogowo lub cyfrowo sygnały audio albo video. Urządzenia wykonujące specyficzną funkcję inną niż przetwarzanie danych lub zawierające albo współpracujące z urządzeniem do automatycznego przetwarzania danych, a niewyszczególnione w aneksach A i B, nie są objęte niniejszym Porozumieniem.

Wzmacniacze elektryczne, jeżeli są stosowane jako wzmacniaki w telefonii sieciowej objętej niniejszym Porozumieniem oraz ich części.
Panele (w tym LCD, elektroluminescencyjne, plazmowe i in.) stosowane do produktów objętych niniejszym Porozumieniem oraz ich części.
Sprzęt sieciowy: aparaty sieci lokalnej (LAN) i ogólnej (WAN), w tym urządzenia przeznaczone wyłącznie lub głównie do umożliwienia połączeń pomiędzy automatycznymi urządzeniami do przetwarzania danych oraz ich jednostkami w sieci przeznaczonej głównie do wykorzystania takich środków, jak jednostki centralne, urządzenia pamięci, urządzenia wejścia i wyjścia, w tym adaptery, gniazda, wzmacniaki, konwertory, koncentratory, mostki, wybieraki połączeń i obwody drukowane dla fizycznego połączenia z maszynami do automatycznego przetwarzania danych i ich częściami.
Monitory: monitory do maszyn do automatycznego przetwarzania danych z lampami katodowymi z punktem ekranowym nie mniejszym niż 0,4 mm niezdolne do odbioru i przetworzenia sygnałów telewizyjnych lub innych przetworzonych analogowo lub cyfrowo sygnałów audio lub video bez pomocy jednostki centralnej komputera, jak określono w niniejszym Porozumieniu.

Porozumienie zatem nie obejmuje telewizorów, w tym telewizorów wysokiej rozdzielczości3

Optyczne pamięci dyskowe do maszyn do automatycznego przetwarzania danych (CD i DVD) niezależnie od tego, czy mają urządzenia do zapisu oraz odczytu we własnej obudowie, czy nie
Urządzenia przywoławcze i ich części
Plotery jako urządzenia wejścia lub wyjścia z pozycji HS nr 8471 lub jako maszyny rysujące i kreślące z pozycji HS nr 9017
Obwody drukowane dla produktów objętych Porozumieniem, w tym takie obwody do połączeń zewnętrznych, jak karty zgodne z normą PCMCIA.

Takie obwody drukowane składają się z jednego lub więcej obwodów z pozycji 8534 z zamontowanymi jednym lub więcej elementami aktywnymi oraz z pasywnymi elementami lub bez. Pojęcie "elementy aktywne" oznacza diody, tranzystory i podobne urządzenia półprzewodnikowe niezależnie od tego, czy są światłoczułe, czy nie, z pozycji 8541 oraz obwody scalone i mikroelementy z pozycji 8542

Panele wyświetlające używane z maszynami do automatycznego przetwarzania danych, które mogą wyświetlić cyfrową informację generowaną przez jednostkę centralną
Urządzenia pamięciowe o zastrzeżonym formacie używane w maszynach do automatycznego przetwarzania danych posiadające lub nie wymienne nośniki magnetyczne, optyczne lub w innej technologii, w tym Bernoulli Box, Syquest lub Zipdrive
Multimedialne zestawy udoskonalające do maszyn do automatycznego przetwarzania danych oraz ich pojedyncze części przeznaczone do sprzedaży detalicznej i składające się przynajmniej z głośnika i/lub mikrofonu oraz obwodu drukowanego umożliwiającego maszynom do automatycznego przetwarzania danych i ich jednostkom przetwarzanie sygnałów audio
Urządzenia o funkcji komunikacyjnej: urządzenia mikroprocesorowe zawierające modem w celu uzyskania dostępu do Internetu i pełniące funkcję wymiany informacji

_____________

W imieniu unii celnej Szwajcarii i Liechtensteinu.

Procent ten zostanie skalkulowany przez Sekretariat WTO na podstawie najświeższych dostępnych danych w czasie spotkania.

Uczestnicy dokonają przeglądu opisu tego produktu w styczniu 1999 r. zgodnie z postanowieniami dotyczącymi konsultacji w ustępie 3 Deklaracji.

Po zapoznaniu się z powyższą Deklaracją Ministerialną, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 22 grudnia 2000 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.195.1648

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Deklaracja Ministerialna o handlu produktami technologii informatycznej (ITA). Singapur.1996.12.13.
Data aktu: 13/12/1996
Data ogłoszenia: 25/11/2002
Data wejścia w życie: 21/02/2001