Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wytwarzane i wprowadzane do obrotu baterie i akumulatory.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 17 października 2002 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać wytwarzane i wprowadzane do obrotu baterie i akumulatory.

Na podstawie art. 169 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, Poz. 627 i Nr 115, Poz. 1229 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
maksymalne poziomy zawartości rtęci w poszczególnych rodzajach baterii i akumulatorów;
2)
sposoby znakowania baterii i akumulatorów oraz urządzeń zawierających baterie i akumulatory;
3)
zasady umieszczania baterii i akumulatorów w urządzeniach i odstępstwa od tych zasad oraz informacje, które muszą być dołączone do tych urządzeń.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"baterii i akumulatorze" - rozumie się przez to produkt będący źródłem energii elektrycznej, wytwarzanej przez bezpośrednie przetwarzanie energii chemicznej, składający się z jednego lub więcej ogniw pierwotnych nienadających się do powtórnego naładowania lub wtórnych ogniw akumulatorowych, które można ponownie naładować;
2)
"Polskiej Normie" - rozumie się przez to normę PN-EN 61429:2000 dotyczącą znakowania ogniw i baterii wtórnych międzynarodowym symbolem recyklingu ISO 7000-1135.
§  3. 
1. 
Dla baterii i akumulatorów wytwarzanych i wprowadzanych do obrotu samodzielnie lub zamontowanych w urządzeniach ustala się dopuszczalną zawartość:
1)
rtęci - do poziomu 0,0005% części wagowych;
2)
kadmu - do poziomu 0,025% części wagowych;
3)
ołowiu - do poziomu 0,4% części wagowych.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do ogniw guzikowych i zespołów takich ogniw stanowiących baterie. Zawarta w nich rtęć nie może przekraczać 2% części wagowych.
§  4. 
1. 
Baterie i akumulatory, samodzielne lub zamontowane w urządzeniach, powinny być oznakowane symbolami:
1)
selektywnej zbiórki;
2)
chemicznymi, zawartych w nich metali;
3)
recyklingu.
2. 
Symbole, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Dopuszcza się użycie jednego z dwóch symboli selektywnej zbiórki.
4. 
Symbol selektywnej zbiórki powinien pokrywać 3% powierzchni największego boku baterii lub akumulatora, jednak nie więcej niż powierzchnię kwadratu o boku 5 cm lub nie mniej niż powierzchnię kwadratu o boku 0,5 cm. W przypadku baterii lub akumulatorów o kształcie cylindrycznym symbol selektywnej zbiórki powinien pokrywać 3% połowy zewnętrznej powierzchni baterii lub akumulatora.
5. 
W przypadku gdy wielkość baterii lub akumulatora uniemożliwia oznaczenie ich symbolem selektywnej zbiórki o kształcie kwadratu, którego bok przekracza 0,5 cm, symbol ten o wymiarach 1 x 1 cm umieszcza się na opakowaniu baterii lub akumulatora.
6. 
Symbol chemiczny zawartego metalu znajdującego się w baterii lub akumulatorze umieszcza się poniżej symbolu selektywnej zbiórki na powierzchni zajmującej nie mniej niż 25% powierzchni symbolu selektywnej zbiórki.
7. 
Symbole, o których mowa w ust. 1, umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały.
§  5. 
Szczegółowy sposób znakowania baterii i akumulatorów ołowiowych i niklowo-kadmowych określa Polska Norma.
§  6. 
1. 
Baterie i akumulatory powinny być połączone z urządzeniem w sposób umożliwiający użytkownikowi ich proste usunięcie po zakończonej eksploatacji.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do baterii i akumulatorów stosowanych w:
1)
urządzeniach, w których baterie lub akumulatory są przylutowane, zgrzewane lub w inny sposób przymocowane na stałe do końcówek zasilających, zapewniając ciągły dopływ prądu w warunkach nietypowej eksploatacji oraz w podtrzymaniu danych w ich niezmienionym stanie w urządzeniach informatycznych, w których użycie baterii i akumulatorów jest technicznie niezbędne;
2)
aparaturze naukowej i profesjonalnej, w której używane są ogniwa odniesienia;
3)
sprzęcie medycznym służącym do podtrzymania funkcji życiowych oraz w stymulatorach serca, gdzie niezbędne jest nieprzerwane źródło zasilania, a baterie lub akumulatory mogą być usunięte tylko przez wykwalifikowany personel;
4)
urządzeniach przenośnych, w których wymiana baterii lub akumulatorów przez personel niewykwalifikowany może stanowić zagrożenie dla użytkownika lub niekorzystnie wpłynąć na pracę urządzenia;
5)
sprzęcie profesjonalnym pracującym w niebezpiecznym środowisku pracy.
§  7. 
Do urządzeń, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 4, dołącza się instrukcję w języku polskim informującą o zawartości w bateriach i akumulatorach substancji niebezpiecznych dla środowiska oraz sposobie bezpiecznej ich wymiany.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______
1)
Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. z 2002 r. Nr 97, poz. 867).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.182.1519

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wytwarzane i wprowadzane do obrotu baterie i akumulatory.
Data aktu: 17/10/2002
Data ogłoszenia: 04/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004