Określenie granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych przejmujących portowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także kryteria i warunki przejęcia portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przez właściwe graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 2002 r.
w sprawie określenia granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych przejmujących portowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także kryteriów i warunków przejęcia portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przez właściwe graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 128, poz. 1407 i z 2002 r. Nr 37, poz. 329) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne, które z dniem 1 stycznia 2003 r. przejmują następujące portowe stacje sanitarno-epidemiologiczne:
1)
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni przejmuje:
a)
Portową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, właściwą dla morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz portów i przystani w następujących miastach i miejscowościach: Gdańsk, Jantar, Jelitkowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski, Sopot, Stegna,
b)
Portową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni, właściwą dla morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz portów i przystani w następujących miastach i miejscowościach: Chałupy, Chłapowo, Dębki, Gdynia, Hel, Jastarnia, Karwia, Kuźnica, Łeba, Mechelinki, Obłuże, Oksywie, Orłowo, Osłonino, Puck, Rewa, Rowy, Swarzewo, Ustka, Władysławowo;
2)
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu przejmuje Portową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu, właściwą dla morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz portów i przystani w następujących miastach i miejscowościach: Elbląg, Frombork, Kamienica Elbląska, Nadbrzeże, Nowa Pasłęka, Suchacz, Tolkmicko;
3)
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przejmuje Portową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie, właściwą dla morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz portów i przystani w następujących miastach i miejscowościach: Nowe Warpno, Police, Stepnica, Szczecin, Trzebież;
4)
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świnoujściu przejmuje Portową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świnoujściu, właściwą dla morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz portów i przystani w następujących miastach i miejscowościach: Chłopy, Darłowo, Dziwnów, Dźwirzyno, Dąbki, Jarosławiec, Kamień Pomorski, Karsibór, Kołobrzeg, Lubin, Mielno, Międzyzdroje, Mrzeżyno, Niechorze, Przytór, Rewal, Sierosław, Świnoujście, Unieście, Ustronie Morskie, Wapnica, Wolin.
§  2. 
Państwowi portowi inspektorzy sanitarni dokonują inwentaryzacji mienia będącego we władaniu portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych według stanu na dzień 31 grudnia 2002 r.
§  3. 
1. 
Przekazanie budynków, urządzeń oraz innych składników mienia będącego we władaniu portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych następuje na podstawie protokołu.
2. 
W protokole wymienia się:
1)
budynki, urządzenia oraz inne składniki mienia, ze wskazaniem dotychczasowego tytułu prawnego władania nimi, w szczególności: własności, użytkowania, zarządu, dzierżawy, najmu;
2)
tytuły prawne powstania zobowiązań i należności, które przejmują graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne.
3. 
Protokół zawiera również w szczególności:
1)
wykaz spraw wszczętych i niezakończonych oraz spraw zakończonych;
2)
wykaz innych dokumentów związanych z przekazywanymi zadaniami.
4. 
Protokół sporządza, według stanu na dzień 31 grudnia 2002 r., komisja powołana przez właściwego państwowego portowego inspektora sanitarnego spośród pracowników portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
5. 
Protokół podpisuje właściwy państwowy portowy inspektor sanitarny.
§  4. 
Przejęcie mienia portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przez właściwe graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne potwierdza, w drodze podpisania protokołu, o którym mowa w § 3, właściwy państwowy graniczny inspektor sanitarny w dniu rozpoczęcia działalności.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 i 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.145.1219

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych przejmujących portowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także kryteria i warunki przejęcia portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przez właściwe graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Data aktu: 19/08/2002
Data ogłoszenia: 10/09/2002
Data wejścia w życie: 25/09/2002, 01/01/2003