Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz wzór wniosku o przyznanie nagrody rocznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY
z dnia 14 sierpnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz wzoru wniosku o przyznanie nagrody rocznej.

Na podstawie art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 306, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 154, poz. 1799 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody rocznej osobom, o których mowa w art. 2 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zwanej dalej "ustawą", kierującym podmiotami utworzonymi przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego albo przez niego nadzorowanymi lub jemu podległymi;
2)
wzór wniosku o przyznanie nagrody rocznej kierownikom jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 1 pkt 1 i 2 ustawy, utworzonych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego albo przez niego nadzorowanych lub jemu podległych.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
uprawniony - osobę, o której mowa w § 1 pkt 1;
2)
podmiot - jednostkę organizacyjną wymienioną w art. 1 pkt 1, 2, 9, 12 i 13 ustawy;
3)
rok obrotowy - rok obrotowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) poprzedzający rok, w którym przyznaje się nagrodę roczną.
§  3. 
Nagroda roczna może być przyznawana za rok obrotowy, jeżeli w tym roku podmiot:
1)
uzyskał dodatni wynik finansowy;
2)
obniżył poziom kosztów działalności;
3)
terminowo realizował zobowiązania o charakterze publicznoprawnym;
4)
efektywnie realizował zadania i cele statutowe;
5)
uzyskał zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy;
6)
nie przekroczył maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców, z wyjątkiem sytuacji określonej w art. 4 ust. 3a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 43, poz. 221, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 162, poz. 1112 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 45 i Nr 100, poz. 1080).
§  4. 
Nagroda roczna może być przyznana uprawnionemu, który pełnił funkcję (zajmował stanowisko) przez cały rok obrotowy i w tym okresie nie naruszył swoich obowiązków pracowniczych w sposób powodujący wymierzenie mu kary dyscyplinarnej, rozwiązanie umowy o pracę z jego winy lub rozwiązanie umowy o zarządzanie albo odwołanie go z funkcji lub ze stanowiska z przyczyn stanowiących podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§  5. 
Nagroda roczna za rok obrotowy, w którym dokonano zmiany formy organizacyjno-prawnej podmiotu, związanej w szczególności z komercjalizacją przedsiębiorstwa państwowego, łączeniem, podziałem lub zmianą formy zarządzania, może być przyznana, jeżeli uprawniony pełnił funkcję (zajmował stanowisko) zarówno przed, jak i po zmianie formy organizacyjno-prawnej podmiotu.
§  6. 
1. 
Nagrodę roczną kierownikom jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 1 pkt 1, 2, 9 i 12 ustawy, przyznaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2. 
Nagrodę roczną kierownikowi gospodarstwa pomocniczego urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przyznaje dyrektor generalny tego urzędu.
§  7. 
Nagroda roczna kierownikom jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 2, jest przyznawana na wniosek organu uprawnionego do wnioskowania o przyznanie tej nagrody złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.
§  8. 
Wzór wniosku o przyznanie nagrody rocznej, o którym mowa w § 1 pkt 2, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  9. 
Nagroda roczna w 2002 r. może być przyznana po dokonaniu przez właściwy organ oceny wyników działalności uprawnionego za rok obrotowy, który rozpoczął się w 2001 r., chyba że nagroda roczna za ten okres została wypłacona uprawnionemu na dotychczasowych zasadach.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

............, dnia ..........

(miejscowość) (data)

.................................

(nazwa podmiotu i jego siedziba)

.................................

(organ uprawniony do wnioskowania

o przyznanie nagrody rocznej)

.....................

.....................

(adresat wniosku)

1. Imię (imiona) i nazwisko kierownika jednostki organizacyjnej

.............................................

2. Pełniona funkcja (zajmowane stanowisko) przez kierownika

jednostki organizacyjnej wraz z zakresem pełnionych

obowiązków

.........................................................

...........................

3. Data objęcia funkcji (stanowiska) w podmiocie ...........

4. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia kierownika jednostki

organizacyjnej za okres wnioskowany .....................

5. Proponowana wysokość nagrody rocznej wraz z jej

uzasadnieniem

...............................................

6. Przesłanki przyznania nagrody rocznej wraz z uzasadnieniem

...............................................

7. Opis wpływu wypłaty nagrody rocznej na sytuację finansową

podmiotu

................

...........................

(podpisy wnioskodawców)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.144.1214

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz wzór wniosku o przyznanie nagrody rocznej.
Data aktu: 14/08/2002
Data ogłoszenia: 09/09/2002
Data wejścia w życie: 24/09/2002