Wprowadzenie zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 2002 r.
w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 1250, z 2001 r. Nr 154, poz. 1789 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się listę krajów, do których eksport lub tranzyt przez polski obszar celny towarów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa jest zakazany. Lista stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Określa się listę krajów, do których eksport lub tranzyt przez polski obszar celny towarów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa jest ograniczony. Lista stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, polega na obowiązku uzyskania zgody Rady Ministrów na eksport lub tranzyt przez polski obszar celny towarów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  1

LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH ZAKAZEM EKSPORTU LUB TRANZYTU PRZEZ POLSKI OBSZAR CELNY TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. KRAJ UWAGI
1 2 3
1 ISLAMSKIE PAŃSTWO AFGANISTANU Dotyczy wyłącznie dostaw na tereny pod kontrolą Talibów.
2 BOŚNIA I HERCEGOWINA Nie dotyczy dostaw broni strzeleckiej przeznaczonej dla sił policyjnych w Bośni i Hercegowinie oraz sprzętu saperskiego.
3 REPUBLIKA IRAKU Nie dotyczy dostaw niezbędnych dla Rządu Iraku lub sił wielonarodowych, które mają służyć celom rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1546 (2004).
4 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA Nie dotyczy czasowych dostaw na potrzeby Misji Narodów Zjednoczonych w DRK oraz zintegrowanych narodowych Sił Zbrojnych i Policji Konga.

Nie dotyczy czasowych dostaw do użytku osobistego personelu Narodów Zjednoczonych oraz czasowych dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do użytku osobistego dla przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy czasowych dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego*, pomocy oraz szkoleń wyłącznie do celów humanitarnych i ochrony osobistej, po wcześniejszej notyfikacji Sekretarzowi Generalnemu Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy sprzętu saperskiego.

5 REPUBLIKA LIBERII Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych (UNMIL) w Liberii.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby międzynarodowych programów szkoleniowych oraz reformy sił zbrojnych i policji Liberii oraz dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz pomocy technicznej lub szkoleń, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na użytek osobisty personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

6 WIELKA LIBIJSKA ARABSKA DŻAMAHIRIJA LUDOWO-SOCJALISTYCZNA
7 ZWIĄZEK MYANMAR Nie dotyczy kontraktów, które weszły w życie przed 8.11.1996 r.

Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz związanej z tym pomocy technicznej lub szkoleń.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

8 REPUBLIKA RWANDY Nie dotyczy rządu Rwandy.
9 REPUBLIKA SIERRA LEONE Nie dotyczy rządu Sierra Leone.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych w Sierra Leone (United Nations Mission in Sierra Leone - UNAMSIL) oraz sił pokojowych ECOMOG.

10 REPUBLIKA SOMALIJSKA Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej lub w celach realizacji programów w ramach Procesu na rzecz Pokoju i Pojednania, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Sankcji Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy odzieży ochronnej, w tym kamizelek ochronnych i hełmów czasowo wwożonych na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych, mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

11 REPUBLIKA SUDANU Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy sprzętu saperskiego oraz związanej z nim pomocy finansowej i technicznej.

12 REPUBLIKA ZIMBABWE Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

13 WSZYSTKIE KRAJE ŚWIATA Zakaz dotyczy dostaw dla Usamy bin Ladena, członków organizacji Al-Qaida, Talibów oraz innych osób fizycznych, grup, wspólnot i przedsięwzięć z nimi związanych.
Zakaz dotyczy wywozu z polskiego obszaru celnego min przeciwpiechotnych objętych kodem CN 9306 90 10 Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik I do rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1789/2003 z dnia 11 września 2003 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.

Zakaz nie dotyczy min wywożonych za granicę:

1) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych

RP uczestniczące w operacjach mających

na celu utrzymanie międzynarodowego

pokoju i bezpieczeństwa;

2) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych

RP uczestniczące w ćwiczeniach

wojskowych organizowanych na podstawie

porozumień międzynarodowych;

3) które zostały przywiezione przez

jednostki wojskowe państw obcych do

wykorzystania w ramach ćwiczeń

wojskowych przeprowadzanych na

terytorium RP na podstawie porozumień

międzynarodowych.

* Nieśmiercionośny sprzęt wojskowy - sprzęt przeznaczony do celów wojskowych, którego bezpośrednie i zgodne z przeznaczeniem użycie nie wywołuje skutku śmiertelnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  2

LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH OGRANICZENIEM EKSPORTU LUB TRANZYTU PRZEZ POLSKI OBSZAR CELNY TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. KRAJ UWAGI
1 2 3
1 CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA Dotyczy również Tajwanu
2 ISLAMSKA REPUBLIKA IRANU
3 KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
4 REPUBLIKA KUBY
5 SYRYJSKA REPUBLIKA ARABSKA
1 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.207.2015) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.150.1574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2004 r.

2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.150.1574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2004 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.143.1198

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Data aktu: 20/08/2002
Data ogłoszenia: 06/09/2002
Data wejścia w życie: 21/09/2002