Szczegółowe zasady ustalania szkód poniesionych w związku z zabezpieczeniami imprez masowych oraz tryb wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 sierpnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania szkód poniesionych w związku z zabezpieczaniem imprez masowych oraz trybu wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

Na podstawie art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1298 i Nr 123, poz. 1353 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ustalania szkód, które poniosła Policja, Żandarmeria Wojskowa, Państwowa Straż Pożarna i inne jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służba zdrowia w mieniu użytym przez ich jednostkę organizacyjną, zwaną dalej "jednostką poszkodowaną", w związku z ich działaniami w miejscu i czasie odbywania się imprezy masowej, oraz tryb wypłaty odszkodowań, przysługujących z tytułu odpowiedzialności organizatora imprezy masowej za wyrządzone rzeczywiste szkody w tym mieniu.
§  2. 
1. 
Kierownik jednostki będącej dysponentem środków budżetowych, któremu podlega jednostka poszkodowana, wyznacza swojego przedstawiciela do ustalenia powstania szkody i zawiadamia o tym organizatora imprezy masowej, nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy masowej.
2. 
W zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 1, podaje się imię i nazwisko, stanowisko, ewentualnie stopień służbowy, miejsce pracy, numer telefonu służbowego wyznaczonego przedstawiciela i przedstawiciela rezerwowego, który zastępuje go w nagłych wypadkach.
3. 
Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do organizatora imprezy masowej.
§  3. 
1. 
Powstanie oraz rozmiar szkody w mieniu użytym przez jednostkę poszkodowaną, w związku z działaniami w miejscu i czasie odbywania się imprezy masowej, stwierdza się protokołem ustaleń zniszczonego i uszkodzonego mienia, zwanego dalej "protokołem", sporządzonym przez przedstawiciela jednostki poszkodowanej przy współudziale przedstawiciela organizatora imprezy masowej.
2. 
Do ustalenia powstania i rozmiaru szkody, o której mowa w ust. 1, przystępuje się niezwłocznie po zakończeniu imprezy masowej, a jeżeli jest to niemożliwe, w szczególności ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia, spowodowane pożarem lub użyciem chemicznych środków służących do obezwładniania osób - niezwłocznie po ustaniu zagrożenia.
3. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza się odrębnie dla każdej z jednostek poszkodowanych.
4. 
Protokół powinien określać ilość oraz zawierać zwięzły opis stanu mienia zniszczonego i uszkodzonego.
5. 
Protokół podpisują przedstawiciel jednostki poszkodowanej oraz przedstawiciel organizatora imprezy masowej, opatrują go datą oraz przekazują po jednym egzemplarzu jednostce poszkodowanej i organizatorowi imprezy masowej, z zastrzeżeniem § 4.
6. 
Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Rozbieżności w ocenie zniszczeń i uszkodzeń mienia, o którym mowa w § 1, przedstawiciele jednostki poszkodowanej i organizatora imprezy masowej uzgadniają w terminie 21 dni od daty sporządzenia protokołu, z uwzględnieniem ust. 2.
2. 
W celu uzgodnienia rozbieżności, o których mowa w ust. 1, jednostka poszkodowana lub organizator imprezy masowej może zlecić wykonanie ekspertyzy lub oceny technicznej.
§  5. 
Kierownik jednostki, o którym mowa w § 2 ust. 1, na podstawie protokołu ustala wysokość szkody, z uwzględnieniem zasad określonych w § 6 i 7.
§  6. 
1. 
Wysokość szkody wynikającą ze zniszczenia mienia ustala się według cen zakupu takiego samego przedmiotu z dnia, w którym została wyrządzona szkoda, uwzględniając stopień jego zużycia przed zaistnieniem szkody, ustalany według odrębnych przepisów finansowych.
2. 
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu takiego samego przedmiotu, jego wartość ustala się według cen zakupu przedmiotu tego samego rodzaju o identycznych lub zbliżonych parametrach.
§  7. 
1. 
Wysokość szkody wynikającą z uszkodzenia mienia ustala się w kwocie stanowiącej równowartość przywrócenia uszkodzonego mienia do stanu sprzed zaistnienia szkody.
2. 
Jeżeli koszty naprawy lub remontu przekroczyłyby kwotę, o której mowa w ust. 1, wysokość szkody ustala się na zasadach określonych w § 6.
§  8. 
Po ustaleniu wysokości szkody kierownik jednostki, o którym mowa w § 2 ust. 1, przekazuje organizatorowi imprezy masowej zestawienie określające ilość i wartość zniszczonego i uszkodzonego mienia oraz wysokość odszkodowania.
§  9. 
W uzasadnionych przypadkach, szczególnie ze względu na termin wykonania remontu lub naprawy uszkodzonego mienia, można określić odszkodowanie w kwotach odrębnych dla mienia zniszczonego i mienia uszkodzonego, przekazując organizatorowi imprezy masowej odrębne zestawienia, przy zachowaniu wymogów określonych w § 8.
§  10. 
Organizator imprezy masowej w terminie 14 dni od daty otrzymania zestawienia, o którym mowa w § 8 i 9, jest obowiązany do zapłaty odszkodowania na rachunek bankowy wskazany przez przekazującego zestawienie.
§  11. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się do szkód powstałych od dnia 1 stycznia 2002 r.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Data ..................

ustaleń zniszczonego i uszkodzonego mienia użytego przez ...

............................................................

(nazwa i adres poszkodowanej jednostki organizacyjnej)

w czasie i miejscu odbywania się imprezy masowej w .........

............................................................

(miejscowość)

w dniu .......... zorganizowanej przez .....................

(data) (nazwa i adres

organizatora imprezy

masowej)

Niżej wymienionych ustaleń dokonali:

1) przedstawiciel poszkodowanej jednostki organizacyjnej

............................................................

(stanowisko, ewentualnie stopień, imię i nazwisko,

miejsce pracy, telefon)

2) przedstawiciel organizatora imprezy masowej

...........................................................,

(imię, nazwisko, miejsce pracy, telefon)

Lp. Nazwa przedmiotu Ilość, jednostka miary Opis stanu przedmiotu zniszczonego lub uszkodzonego Uwagi

1) ....................... 2) .......................

(podpis) (podpis)

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.136.1148

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania szkód poniesionych w związku z zabezpieczeniami imprez masowych oraz tryb wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.
Data aktu: 07/08/2002
Data ogłoszenia: 28/08/2002
Data wejścia w życie: 05/09/2002