Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 23 lipca 2002 r.
w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.

Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679, Nr 86, poz. 958 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek i pałek gumowych, zwanych dalej "środkami przymusu bezpośredniego".
2. 
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o kierującym jednostką, należy przez to rozumieć:
1)
dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w odniesieniu do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych;
2)
nadleśniczego - w odniesieniu do nadleśnictwa.
§  2. 
1. 
Przydziału broni, amunicji oraz broni gazowej w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie dokonuje się na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela.
2. 
Pozwolenie na broń na okaziciela, o którym mowa w ust. 1, wydaje właściwy organ Policji w rozumieniu art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007), na wniosek kierującego jednostką.
3. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa się rodzaj broni oraz liczbę jej egzemplarzy. Dane te zamieszcza się w pozwoleniu na broń na okaziciela.
§  3. 
1. 
Broń, amunicja, broń gazowa, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają ewidencji w książce ewidencji broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wydanie i przyjęcie broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego odnotowuje się w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane i przeszyte, a ostatnia strona - opieczętowana pieczęcią odpowiednio regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśnictwa.
4. 
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowuje się w magazynie broni.
§  4. 
1. 
Broń, amunicję, broń gazową, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w magazynie broni stanowiącym oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, w miejscu utrudniającym dokonanie włamania, w miarę możliwości na piętrze.
2. 
Magazyn broni, o którym mowa w ust. 1, powinien być objęty całodobową ochroną oraz mieć następujące wyposażenie:
1)
podręczny sprzęt gaśniczy, sygnalizację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy zawierającą w szczególności krople do oczu na wypadek porażenia gazem;
2)
szafy metalowe lub sejfy, zamykane na zamki atestowane i przystosowane do plombowania;
3)
drzwi wejściowe metalowe lub obite blachą stalową o grubości nie mniejszej niż 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcia w postaci co najmniej 2 zamków atestowanych i zasuwy drzwiowej zamykanej na kłódkę atestowaną i przystosowanej do plombowania;
4)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10 x 10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowaną w murze kratą metalową wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm albo płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm, przy czym odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać 120 mm w poziomie i w pionie, a pomiędzy płaskownikami - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie.
3. 
Dopuszcza się montaż:
1)
atestowanych drzwi antywłamaniowych - zamiast drzwi, o których mowa w ust. 2 pkt 3;
2)
szyb atestowanych, odpornych na przebicie lub rozbicie, w szczególności kuloodpornych, w oknach mocowanych trwale w otworach okiennych, bez możliwości otwierania - zamiast siatki i kraty, o których mowa w ust. 2 pkt 4.
4. 
Protokolarnej oceny spełnienia przez magazyn broni wymogów, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje powołana przez kierującego jednostką komisja, w której skład wchodzi przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia magazynu broni.
§  5. 
1. 
Warunki przechowywania broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego powinny odpowiadać wymaganiom ich producenta.
2. 
Broń, amunicję oraz broń gazową przechowuje się w zamkniętych i zaplombowanych szafach lub sejfach, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2.
3. 
Broń oraz broń gazową przechowywaną w magazynie broni wyjmuje się z futerału, rozładowuje i zabezpiecza. Broń ta powinna być kompletna, czysta i zakonserwowana, a także mieć zwolniony kurek i odłączony magazynek.
4. 
Amunicję przechowywaną w magazynie broni umieszcza się w opakowaniach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
§  6. 
1. 
Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1)
osoba prowadząca magazyn broni, zwana dalej "magazynierem";
2)
w obecności magazyniera - przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, główny inspektor Straży Leśnej, kierujący jednostką, kierujący posterunkiem Straży Leśnej oraz dowódca grupy interwencyjnej.
2. 
W czasie nieobecności magazyniera sygnalizacja alarmowa powinna być włączona, a drzwi do magazynu broni powinny być zamknięte i zaplombowane.
§  7. 
1. 
Strażnik leśny, po zakończeniu pracy, zdaje do magazynu broni wydaną broń, amunicję, broń gazową, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą kierującego jednostką, broń, amunicja, broń gazowa, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego wydane strażnikowi leśnemu mogą być przechowywane w mieszkaniu tego strażnika, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Przepis art. 27 ust. 1 tej ustawy stosuje się odpowiednio.
§  8. 
Traci moc:
1)
rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 15 września 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych (Dz. U. Nr 78, poz. 398);
2)
rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie (Dz. U. Nr 80, poz. 902).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU ORAZ ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU ORAZ ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Nr ewidencyjny Nazwa i marka Kaliber Seria i numer Rok produkcji Ilość i rodzaj amunicji Ilość magazynków Wyposażenie dodatkowe Podstawa

nabycia lub

przydziału

Uwagi Data wpisu do

ewidencji

i podpis

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Objaśnienia:

1) kolumnę 3 wypełnia się w przypadku rejestracji broni, amunicji i broni gazowej;

2) kolumnę 6 wypełnia się w przypadku rejestracji amunicji;

3) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku rejestracji broni i broni gazowej;

4) kolumnę 9 wypełnia się w przypadku rejestracji broni, amunicji i broni gazowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU I ŚRODKÓW

PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Nr ewiden-

cyjny

Potwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu

broni

Uwagi
data godzina nazwa

i marka

seria

i numer

ilość

maga-

zynków

ilość

i rodzaj

amunicji

wyposa-

żenie dodatko-

we

pozosta-

ły sprzęt

podpis

wydają-

cego

(czytelny)

podpis

pobiera-

jącego

(czytelny)

data godz. podpis

zdające-

go

(czytel-

ny)

podpis

przyjmu-

jącego

(czytel-

ny)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Objaśnienia:

1) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia broni i broni gazowej;

2) kolumnę 8 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia amunicji.

)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.134.1138

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.
Data aktu: 23/07/2002
Data ogłoszenia: 27/08/2002
Data wejścia w życie: 11/09/2002