Szczegółowe zasady i kryteria gospodarowania środkami z opłat produktowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 8 lipca 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów gospodarowania środkami z opłat produktowych.

Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. Nr 63, poz. 639 i z 2002 r. Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i kryteria gospodarowania środkami pochodzącymi z opłat produktowych, gromadzonymi na odrębnych rachunkach bankowych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwanym dalej "Narodowym Funduszem".
§  2. 
Narodowy Fundusz, gromadząc na odrębnych rachunkach bankowych wpływy z tytułu opłaty produktowej:
1)
zapewnia zaliczanie oprocentowania środków pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu i odsetek od udzielonych pożyczek oraz wpływów ze spłaty tych pożyczek, na zwiększenie stanu środków przeznaczonych na działania lub przedsięwzięcia określone w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, zwanej dalej "ustawą",
2)
pokrywa koszty prowadzenia rachunków bankowych z tych środków.
§  3. 
Wpływy z tytułu opłat produktowych przeznacza się na finansowanie, w formie preferencyjnie oprocentowanych pożyczek lub dotacji, działań i przedsięwzięć określonych w ustawie.
§  4. 
1. 
Narodowy Fundusz udziela pożyczek i dotacji, o których mowa w § 3, na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem zamierzającym podjąć działania i przedsięwzięcia, na które mogą zostać przeznaczone środki pochodzące z opłat produktowych.
2. 
Zawarcie umowy następuje na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 1, zwanym dalej "wnioskodawcą".
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być złożony w Narodowym Funduszu w ciągu całego roku.
4. 
Zarząd Narodowego Funduszu, zwany dalej "zarządem", rozpatrzy wniosek i powiadomi wnioskodawcę o dalszym trybie postępowania z wnioskiem lub przyczynach jego odrzucenia w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.
§  5. 
1. 
Narodowy Fundusz udziela dofinansowania po udokumentowaniu pełnego pokrycia planowanych kosztów inwestycyjnych przedsięwzięcia, z uwzględnieniem udziału wnioskowanego dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu.
2. 
W przypadku udziału w finansowaniu przedsięwzięcia środków pochodzących z Unii Europejskiej lub z innych źródeł pochodzenia zagranicznego, zarząd może przyjąć, za środki udokumentowane do zbilansowania finansowania kosztów przedsięwzięcia, środki zaakceptowane na dane przedsięwzięcie przez Komisję Europejską lub podmiot przekazujący środki.
3. 
W przypadku nieotrzymania zagranicznych środków finansowych uwzględnionych w planie finansowania przedsięwzięcia, wnioskodawca przedstawia inne źródło finansowania.
4. 
Udzielenie dofinansowania jest uzależnione od wywiązania się wnioskodawcy z zobowiązań wobec jednostek sektora finansów publicznych, a w szczególności z obowiązku uiszczenia opłat i kar, stanowiących przychody Narodowego Funduszu, i z innych zobowiązań wobec Narodowego Funduszu oraz wywiązania się z zobowiązań finansowych wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego.
5. 
Narodowy Fundusz nie udziela dofinansowania na refundację przedsięwzięcia zakończonego.
6. 
Narodowy Fundusz może pokryć koszty przedsięwzięcia poniesione przed datą zawarcia umowy pożyczki lub dotacji, jeżeli koszty te zostały poniesione po podjęciu przez zarząd uchwały o dofinansowaniu przedsięwzięcia i jeżeli zostały one poniesione na zadania wskazane do sfinansowania ze środków Narodowego Funduszu w harmonogramie rzeczowo-finansowym, zaakceptowanym przez strony zawierające umowę.
7. 
Wypłata pożyczki lub dotacji jest dokonywana, z zastrzeżeniem ust. 8, po zaakceptowaniu przez członka zarządu dokumentów finansowych potwierdzających poniesione koszty realizacji przedsięwzięcia, zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik do umowy.
8. 
W uzasadnionych przypadkach, a w szczególności w razie potrzeby dokonania przez wnioskodawcę przedpłat, część kwoty dofinansowania określona w umowie może być wypłacona przed przedłożeniem dokumentów, o których mowa w ust. 7.

Rozdział  2

Pożyczki

§  6. 
1. 
Narodowy Fundusz, udzielając pożyczek, stosuje preferencyjne oprocentowanie w wysokości 0,1 stopy redyskontowej weksli określonej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
2. 
Narodowy Fundusz udziela pożyczek na okres do 10 lat; w tym okres karencji po ostatniej wypłacie wynosić może do 18 miesięcy.
3. 
Udzielona pożyczka nie może przekroczyć 80% kosztów inwestycyjnych przedsięwzięcia.
4. 
Przy udzielaniu pożyczki stosowane są następujące kryteria:
1)
koszt jednostkowy recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych wymienionych w ustawie,
2)
koszt jednostkowy odzysku odpadów opakowaniowych i poużytkowych wymienionych w ustawie,
3)
zasięg terytorialny przedsięwzięcia,
4)
wielkość efektu ekologicznego mierzonego w ilości odpadów opakowaniowych i poużytkowych, wymienionych w ustawie, poddanych recyklingowi lub odzyskowi,
5)
zastosowane technologie.
§  7. 
1. 
Umowa pożyczki określa w szczególności:
1)
wysokość pożyczki oraz jej oprocentowanie,
2)
planowany koszt, termin zakończenia przedsięwzięcia, efekt rzeczowy i ekologiczny oraz termin przedłożenia dokumentów potwierdzających termin zakończenia przedsięwzięcia oraz osiągnięcie efektu rzeczowego i ekologicznego,
3)
terminy oraz sposób wypłaty pożyczki,
4)
terminy i sposób spłaty pożyczki i oprocentowania,
5)
zakres uprawnień kontrolnych Narodowego Funduszu związany z wykorzystaniem udzielonej pożyczki i zabezpieczeniem jej zwrotu,
6)
sposób zabezpieczenia pożyczki,
7)
sankcje nakładane w przypadku nieprawidłowej realizacji umowy.
2. 
Wypłacanie kolejnych kwot rat pożyczki jest uzależnione od spłaty należnych odsetek z tytułu oprocentowania.
3. 
Narodowy Fundusz może wypowiedzieć umowę pożyczki w razie stwierdzenia, że:
1)
pożyczkobiorca nie przystąpił w terminie lub odstąpił od realizacji przedsięwzięcia, na które udzielono pożyczkę,
2)
pożyczka lub jej część została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie,
3)
nie został osiągnięty określony w umowie efekt rzeczowy lub ekologiczny,
4)
spłata pożyczki lub oprocentowania nie przebiega terminowo,
5)
pożyczkobiorca nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie.
§  8. 
1. 
Pożyczka udzielona ze środków Narodowego Funduszu może być częściowo umorzona na wniosek pożyczkobiorcy, po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1)
przedsięwzięcie zostało zrealizowane nie później niż w terminie ustalonym w umowie,
2)
został osiągnięty określony w umowie efekt rzeczowy i ekologiczny przedsięwzięcia,
3)
spłacono co najmniej 70% udzielonej pożyczki z oprocentowaniem w terminach ustalonych w umowie,
4)
pożyczkobiorca wywiązał się z obowiązku uiszczania opłat i kar stanowiących przychody Narodowego Funduszu oraz z innych zobowiązań w stosunku do Narodowego Funduszu,
5)
pożyczkobiorca przeznaczy równowartość umorzonej kwoty na przedsięwzięcie zgodne z celem ustawy, przy czym umorzenie dokonywane jest po zawarciu odrębnej umowy, określającej sposób wykorzystania równowartości kwoty umorzonej.
2. 
Kwota umorzenia nie może być wyższa niż 30% kwoty udzielonej pożyczki.

Rozdział  3

Dotacje

§  9. 
1. 
Dotacje mogą być udzielane na:
1)
przedsięwzięcia pilotażowe dotyczące wdrożenia postępu technicznego i nowych technologii o dużym stopniu ryzyka lub posiadających charakter eksperymentalny,
2)
monitoring systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych,
3)
zbiórkę i recykling odpadów poużytkowych dla przedsiębiorców i organizacji odzysku przekraczających wymagane poziomy odzysku i recyklingu,
4)
edukację ekologiczną dotyczącą selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych wymienionych w ustawie.
2. 
Narodowy Fundusz może udzielać dotacji w wysokości do 100% kosztów na przedsięwzięcia, o których mowa w ust. 1.
§  10. 
1. 
Umowa dotacji określa w szczególności:
1)
wysokość dotacji,
2)
planowany koszt, termin zakończenia przedsięwzięcia, efekt rzeczowy i ekologiczny oraz termin przedłożenia dokumentów potwierdzających termin zakończenia przedsięwzięcia oraz osiągnięcie efektu rzeczowego i ekologicznego,
3)
terminy i sposób wypłaty dotacji,
4)
zakres uprawnień kontrolnych Narodowego Funduszu związany z wykorzystaniem udzielonej dotacji,
5)
zastrzeżenie zwrotu dotacji w przypadku wypowiedzenia umowy,
6)
sankcje nakładane w przypadku nieprawidłowej realizacji umowy.
2. 
Narodowy Fundusz może wypowiedzieć umowę dotacji w razie stwierdzenia, że:
1)
podmiot, któremu udzielono dotacji, nie przystąpił w terminie lub odstąpił od realizacji przedsięwzięcia, na które udzielono dotację,
2)
dotacja lub jej część została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie,
3)
nie został osiągnięty określony w umowie efekt rzeczowy lub ekologiczny,
4)
podmiot, któremu udzielono dotacji, nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.122.1052

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i kryteria gospodarowania środkami z opłat produktowych.
Data aktu: 08/07/2002
Data ogłoszenia: 01/08/2002
Data wejścia w życie: 16/08/2002