Sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 14 listopada 2000 r.
w sprawie sposobu, trybu i szczegółowych warunków nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Na podstawie art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne,
2)
komisji kwalifikacyjnej - należy przez to rozumieć komisję do spraw uprawnień zawodowych, powoływaną na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy.
§  2.
Postępowanie kwalifikacyjne osób ubiegających się o nadanie uprawnień w dziedzinie geodezji i kartografii, które spełniają warunki określone w art. 44 ustawy, przeprowadza komisja kwalifikacyjna.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o nadanie jej uprawnień zawodowych, zwana dalej "osobą zainteresowaną", składa do Głównego Geodety Kraju wniosek o nadanie tych uprawnień, sporządzony na formularzu wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Osoba ubiegająca się o rozszerzenie zakresu posiadanych uprawnień zawodowych składa do Głównego Geodety Kraju wniosek o rozszerzenie zakresu tych uprawnień, sporządzony na formularzu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenia geodezyjnego,
2)
potwierdzony zaświadczeniem pracodawcy opis prac wykonanych w ramach praktyki zawodowej, uznanych przez osobę zainteresowaną za istotne,
3)
oświadczenie osoby zainteresowanej o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz przestępstwa skarbowe,
4)
inne dokumenty mające wpływ na ocenę dotychczasowego dorobku zawodowego, w tym opinie pracodawców,
5)
znaczki opłaty skarbowej zgodnie z przepisami o opłacie skarbowej,
6)
dwie fotografie o wymiarach 36 x 45 mm.
4.
Praktyka zawodowa osoby zainteresowanej powinna odpowiadać zakresom uprawnień zawodowych, o których mowa w art. 43 ustawy.
§  4.
Osoby zainteresowane, o których mowa w art. 44 ust. 3 ustawy, dołączają do wniosku wykaz dorobku naukowego w zakresach uprawnień zawodowych wymienionych w art. 43 ustawy, potwierdzony pracami i publikacjami zawodowymi oraz prowadzonymi zajęciami dydaktycznymi.
§  5.
1.
Osoba zainteresowana dokumentuje praktykę zawodową zaświadczeniem z miejsca pracy lub składa oświadczenie według wzoru określonego w cz. IV załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2.
Prace geodezyjne i kartograficzne wykonywane za granicą są zaliczone do praktyki zawodowej.
§  6.
Komisja kwalifikacyjna działa zgodnie z regulaminem, który zatwierdza Główny Geodeta Kraju po uprzednim zaopiniowaniu go przez stowarzyszenia społeczno-zawodowe działające w dziedzinie geodezji i kartografii.
§  7.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się w siedzibie komisji kwalifikacyjnej lub na posiedzeniach wyjazdowych.
2.
Główny Geodeta Kraju może upoważnić organizację społeczno-zawodową działającą w dziedzinie geodezji i kartografii do organizowania posiedzeń komisji kwalifikacyjnej.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną.
4.
W razie złożenia wniosku niekompletnego, komisja kwalifikacyjna zwraca go osobie zainteresowanej za potwierdzeniem odbioru, a termin, o którym mowa w ust. 3, liczy się od dnia dostarczenia brakujących dokumentów, nie później jednak niż w terminie 10 dni od dnia zwrócenia wniosku osobie zainteresowanej.
5.
O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego osobę zainteresowaną zawiadamia się na piśmie nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem postępowania.
§  8.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z części wstępnej i części sprawdzającej.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne w części wstępnej obejmuje:
1)
badanie dokumentów złożonych przez osobę zainteresowaną pod względem formalnoprawnym,
2)
ocenę spełnienia przez osobę zainteresowaną wymaganych kryteriów,
3)
rozstrzygnięcie o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu osoby zainteresowanej do części sprawdzającej, potwierdzone zapisem protokolarnym.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne w części sprawdzającej przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i ustnego.
4.
Egzamin obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów prawa i zasad technicznych wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, stosownie do zakresów uprawnień zawodowych objętych wnioskiem osoby zainteresowanej, oraz ocenę umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce.
5.
Jeżeli osoba zainteresowana nie uzupełniła wymaganych dokumentów zgodnie z § 7 ust. 4 lub bez uzasadnionej przyczyny nie przystąpiła w wyznaczonym terminie do egzaminu, postępowanie kwalifikacyjne uznaje się za zakończone.
6.
Z przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji kwalifikacyjnej.
§  9.
1.
Z postępowania kwalifikacyjnego sporządza się protokół, który stanowi podstawę do wydania świadectwa o nadaniu uprawnień zawodowych osobie zainteresowanej w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu lub do wydania decyzji o odmowie nadania tych uprawnień w przypadku negatywnego wyniku egzaminu.
2.
Wzór świadectwa nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  10.
Osoby, którym w wyniku postępowania kwalifikacyjnego odmówiono nadania uprawnień zawodowych, mogą ponownie wystąpić z wnioskiem o ich nadanie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji o odmowie nadania uprawnień zawodowych.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 28 listopada 1989 r. w sprawie sposobu, trybu i szczegółowych warunków nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. Nr 67, poz. 411, z 1992 r. Nr 41, poz. 181 i z 1993 r. Nr 70, poz. 341).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK

O NADANIU UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ŚWIADECTWO

nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.107.1139

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Data aktu: 14/11/2000
Data ogłoszenia: 07/12/2000
Data wejścia w życie: 22/12/2000