Kazachstan-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1997.11.27.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy kulturalnej i naukowej,
sporządzona w Warszawie dnia 27 listopada 1997 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Kazachstanu, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami":

- pragnąc rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni i współpracy między obydwoma Państwami, oparte na wzajemnej pomocy, suwerennej równości i nieingerowaniu w sprawy wewnętrzne,

- kierując się dążeniem do rozwijania współpracy w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, sztuki, sportu i turystyki, wymiany młodzieży oraz środków masowego przekazu,

- dążąc do realizacji postanowień dotyczących wymiaru kulturowego, zawartych w Akcie końcowym z Helsinek, Paryskiej Karcie Nowej Europy i w innych dokumentach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i UNESCO,

- świadome wzajemnych korzyści płynących z tej współpracy,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony przywiązywać będą szczególną wagę do rozwoju i pogłębienia stosunków kulturalnych i naukowych na zasadach poszanowania jednostki, wolności sumienia i wyznania, swobodnej autoekspresji, uznania wartości duchowych i kulturowych, otwartości i tolerancji oraz nadrzędności prawa.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać inicjatywy i formy wszechstronnej współpracy podejmowane przez państwowe, społeczne i prywatne instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne na rzecz tworzenia wspólnych polsko-kazachstańskich organizacji i fundacji służących osiągnięciu celów niniejszej umowy i wzajemnemu zbliżeniu społeczeństw obu Państw.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą udzielać wszechstronnego poparcia rozszerzaniu i pogłębianiu bezpośredniej współpracy między placówkami naukowo-badawczymi i uczonymi obu Państw.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą sprzyjać współpracy naukowej i technicznej opartej na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści.

Współpraca naukowa i techniczna będzie prowadzona w oparciu o odrębne umowy.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą wspierać rozszerzenie i doskonalenie współpracy organów państwowych kierujących oświatą i nauką oraz uczelni Umawiających się Stron, w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń w zakresie oświaty i nauki, rozwijania nowoczesnych metod nauczania i kształcenia kadr.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać wymianę stypendystów - studentów, doktorantów i stażystów.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą wspierać nauczanie języka, literatury, historii i geografii drugiego Państwa, a także opracowywanie podręczników i innych pomocy naukowych.

Artykuł  8

Umawiające się Strony uzgodniły, że zawrą porozumienie między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu o wzajemnym uznawaniu i równoważności dokumentów o ukończeniu szkół średnich, średnich zawodowych i wyższych.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać działania mające na celu zaspokajanie potrzeb społecznych, kulturalnych i religijnych, a zwłaszcza zachowanie języka ojczystego i tożsamości narodowej Polaków zamieszkałych w Kazachstanie i Kazachów zamieszkałych w Polsce. Umawiające się Strony, zgodnie z wewnętrznym ustawodawstwem, będą sprzyjać rozszerzaniu więzi etnicznych i kulturowych Polaków i Kazachów z krajem macierzystym, umożliwiając swobodne kontakty. Umawiające się Strony, zgodnie z ich wewnętrznym ustawodawstwem, stwarzać będą organizacjom społeczno-kulturalnym warunki dla otrzymywania odpowiedniej pomocy z kraju macierzystego.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą popierać wymianę i współpracę we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki oraz stwarzać odpowiednie warunki dla rozszerzania kontaktów w tych dziedzinach między organizacjami, instytucjami i obywatelami obu krajów.

Artykuł  12

Umawiające się Strony, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem swych Państw, umożliwią sobie wzajemnie dostęp do osiągnięć kulturalnych. W tym celu będą popierać na zasadzie wzajemnego zainteresowania i obopólnych korzyści:

-
wymianę wystaw,
-
wymianę artystów i grup artystycznych,
-
wymianę książek i wydawnictw artystycznych oraz tłumaczenie i publikację literatury pięknej i naukowej,
-
prezentację utworów artystycznych na scenach teatralnych oraz pomoc w organizacji wymiany filmów, programów radiowych i telewizyjnych,
-
indywidualne inicjatywy obywateli w dziedzinie kultury i sztuki.
Artykuł  13

Umawiające się Strony zawrą porozumienie o ochronie praw autorskich w celu stworzenia warunków do upowszechniania i popularyzacji wartości intelektualnych i kulturalnych.

Artykuł  14

Każda z Umawiających się Stron będzie troszczyć się o zachowanie i konserwację znajdujących się na jej terytorium zabytków i dóbr kultury drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  15

Umawiające się Strony, zgodnie z zawartymi porozumieniami, popierać będą współpracę w dziedzinie archiwistyki i muzealnictwa poprzez udostępnianie archiwów, eksponatów muzealnych, wymianę doświadczeń, publikacji i mikrofilmów.

Artykuł  16

Umawiające się Strony w odrębnym porozumieniu uregulują sprawy związane z uruchomieniem i rozwijaniem programów radiowych i telewizyjnych nadawanych w języku polskim.

Artykuł  17

Umawiające się Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy i wymiany między organizacjami dziennikarskimi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu oraz redakcjami i agencjami prasowymi obu krajów.

Artykuł  18

Umawiające się Strony popierać będą wymianę młodzieży i sprzyjać będą kontaktom w tej dziedzinie.

Artykuł  19

Umawiające się Strony sprzyjać będą współpracy w dziedzinach wchodzących w kompetencje UNESCO.

Artykuł  20

Umawiające się Strony podpiszą między sobą protokoły i programy określające warunki finansowe i organizacyjne, niezbędne do realizacji postanowień niniejszej umowy.

Artykuł  21

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  22 1

Umowę niniejszą zawiera się na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na następny pięcioletni okres, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie, dnia 27 listopada 1997 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku rosyjskim uważany będzie za rozstrzygający.

1 Art. 22 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 22 sierpnia 2016 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.2016.1376) zmieniającego nin. umowę międzynarodową z dniem 31 sierpnia 2016 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.99.1155

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kazachstan-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1997.11.27.
Data aktu: 27/11/1997
Data ogłoszenia: 14/12/1999
Data wejścia w życie: 04/08/1999