Szczegółowe warunki oraz sposoby i terminy przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 października 1999 r.
w sprawie szczegółowych warunków oraz sposobów i terminów przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego.

Na podstawie art. 189 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przyjęcie towarów do przechowania w depozycie urzędu celnego, zwanego dalej "magazynem depozytowym", organ celny potwierdza wydając pokwitowanie.
2.
Pokwitowanie, które jest drukiem ścisłego zarachowania, sporządza się w 3 egzemplarzach na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia, przy czym:
1)
oryginał pokwitowania - otrzymuje osoba składająca towary do przechowania w magazynie depozytowym albo której zatrzymano lub zajęto towar,
2)
drugi egzemplarz - dołącza się do towaru,
3)
trzeci egzemplarz - pozostaje w dokumentacji urzędu celnego w bloczku pokwitowań.
3.
Odbiór pokwitowania powinien być na wszystkich egzemplarzach potwierdzony podpisem osoby, o której mowa w ust. 2 pkt 1.
§  2.
Przyjęcie do przechowywania w magazynie depozytowym towarów zatrzymanych lub zajętych przez inne organy państwowe odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego i nie wymaga sporządzenia pokwitowania.
§  3.
W wypadku gdy nie można ustalić osoby wprowadzającej towary na polski obszar celny, organ celny dokonuje ich przyjęcia do magazynu depozytowego na podstawie wypełnionego druku, o którym mowa w § 1, z adnotacją, że brak osoby, której można wydać pokwitowanie.
§  4.
Wartość towarów złożonych w magazynie depozytowym organ celny określa dla:
1)
towarów niekrajowych - przyjmując ich wartość celną,
2)
towarów krajowych - przyjmując ich szacunkową wartość rynkową.
§  5.
Przed przyjęciem towarów do przechowania w magazynie depozytowym organ celny może zobowiązać osobę, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, lub inny organ państwowy, o którym mowa w § 2, do złożenia towarów w opakowaniu gwarantującym właściwe przechowanie i zachowanie ich tożsamości.
§  6.
Organ celny może odmówić przyjęcia do przechowania w magazynie depozytowym towarów, o których mowa w art. 189 § 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802), jeżeli:
1)
potwierdzenie ich jakości i rodzaju wymaga wiedzy specjalistycznej lub uprzednich badań, a tożsamości towarów nie można ustalić dostępnymi dla organu celnego metodami,
2)
nie ma możliwości zagwarantowania właściwych warunków przechowywania towarów.
§  7.
1.
Odbioru towarów przechowywanych czasowo w magazynie depozytowym może dokonać osoba, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, lub osoba przez nią upoważniona, po zwrocie pokwitowania i uiszczeniu opłaty za przechowanie. Upoważnienie do odbioru towarów powinno być sporządzone w formie pisemnej oraz poświadczone urzędowo lub notarialnie.
2.
Wydanie towarów zajętych lub zatrzymanych do postępowań administracyjnych albo karnych skarbowych, prowadzonych przed organami celnymi, może nastąpić po uprawomocnieniu się wydanego przez właściwy organ rozstrzygnięcia w sprawie i uiszczeniu opłaty za przechowanie, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Nie pobiera się opłat za przechowanie towarów zatrzymanych do postępowań administracyjnych i karnych skarbowych, prowadzonych przed organami celnymi, jeżeli w zakończonym postępowaniu administracyjnym albo karnym skarbowym umorzono postępowanie lub inaczej orzeczono, oddalając zarzuty stanowiące podstawę zatrzymania lub zajęcia.
4.
W wypadku zagubienia lub utraty pokwitowania wydanie towarów może nastąpić po złożeniu przez osobę, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia. Pieniądze będące w kraju prawnym środkiem płatniczym mogą zostać zwrócone po upływie dwóch miesięcy od daty złożenia oświadczenia o zagubieniu lub utracie pokwitowania.
5.
Wydanie towarów w sytuacji, o której mowa w ust. 4, następuje w obecności dwóch świadków, którymi mogą być funkcjonariusze celni, z wyłączeniem magazyniera.
§  8.
1.
Towary mogą być odebrane tylko w urzędzie celnym, w którym są przechowywane, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Pieniądze będące w kraju prawnym środkiem płatniczym mogą być odebrane w każdym urzędzie celnym, z zastrzeżeniem § 7 ust. 4.
3.
Pieniądze będące w kraju prawnym środkiem płatniczym, przechowywane w magazynie depozytowym, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone lub złożone na przechowanie zgodnie z przepisami odrębnymi.
§  9.
1.
Termin przechowywania towarów wynosi dwa miesiące. Termin ten może być przedłużony o cztery miesiące na wniosek osoby, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, lub osoby przez nią upoważnionej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Okresy przechowywania towarów zajętych lub zatrzymanych uzależnione są od rozstrzygnięć wydanych przez właściwe organy.
§  10.
Towary przechowywane w magazynie depozytowym, nie podjęte w wyznaczonym terminie, podlegają sprzedaży po dwóch latach od dnia doręczenia osobie uprawnionej wezwania do ich odbioru; w wypadku niemożności doręczenia wezwania, termin ten liczy się od dnia zwrotu wezwania bądź stwierdzenia niemożności doręczenia.
§  11.
Przechowywanie przedmiotów wartościowych, przedmiotów muzealnych i zabytkowych, rzeczy znalezionych oraz broni, amunicji i innego sprzętu stanowiącego wyposażenie wojskowe określają przepisy odrębne.
§  12.
Traci moc zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków oraz sposobów i terminów przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego (Monitor Polski Nr 67, poz. 664).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

POKWITOWANIE

Strona pierwsza

Urząd Celny

w .................

Druk ścisłego zarachowania nr .....

przyjęcia od ...............................................

(imię i nazwisko albo nazwa osoby składającej

towary, której zatrzymano lub zajęto towary)

............................................................

(adres lub siedziba składającego)

............................................................

(określenie rodzaju sprawy i jej oznaczenie)

............................................................

(podstawa prawna przyjęcia towarów do przechowania w

magazynie depozytowym)

.........................

(przywóz, wywóz, inne)

Lp. Dokładne określenie rodzaju i nazwa towarów Ilość towarów (w jednostkach miary) Wartość celna towarów niekrajowych lub szacunkowa wartość rynkowa towarów krajowych Inne dane i uwagi
1 2 3 4 5

.................

(data wystawienia

pokwitowana)

.................... ...................

(podpis i pieczątka (potwierdzenie

funkcjonariusza odbioru pokwitowania)

celnego)

Termin odbioru przechowywanych towarów do dnia ..............

Wymienione w pokwitowaniu towary otrzymałem .................

(data i podpis odbiorcy)

Strona druga

Pouczenie

1. Przyjęte do przechowania w magazynie depozytowym towary mogą być odebrane przez osobę uprawnioną lub przez osobę przez nią upoważnioną w terminie podanym w pokwitowaniu, po zwrocie oryginału pokwitowania i uiszczeniu opłaty za przechowanie.

2. Przechowywane w magazynie depozytowym towary mogą być odebrane tylko w urzędzie, w którym były przechowywane, natomiast pieniądze będące w kraju prawnym środkiem płatniczym mogą być odebrane w każdym urzędzie celnym.

3. Upoważnienie do odbioru towarów z magazynu depozytowego powinno być sporządzone w formie pisemnej.

4. W wypadku zagubienia lub utraty pokwitowania wydanie towaru może nastąpić po złożeniu przez osobę, o której mowa w pkt 1, odpowiedniego oświadczenia złożonego pod rygorem odpowiedzialności wynikającej z Kodeksu karnego za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. Pieniądze będące w kraju prawnym środkiem płatniczym zostaną zwrócone w urzędzie celnym, w którym były przechowywane, nie wcześniej niż po upływie dwóch miesięcy od daty złożenia oświadczenia o zagubieniu pokwitowania.

5. Towary nie podjęte z magazynu celnego w wyznaczonym terminie podlegają sprzedaży po dwóch latach od dnia doręczenia osobie uprawnionej wezwania odbioru. W wypadku niemożności doręczenia wezwania termin ten liczy się od dnia zwrotu wezwania bądź stwierdzenia niemożności doręczenia.

6. Za przechowanie towarów w magazynie depozytowym prowadzonym przez organ celny pobiera się opłatę określoną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 listopada 1997 r. w sprawie opłat pobieranych przez organy celne (Dz. U. Nr 139, poz. 937, z 1998 r. Nr 126, poz. 836 i z 1999 r. Nr 38, poz. 366).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

OŚWIADCZENIE

......................

(miejscowość i data)

................................

(imię, nazwisko, adres lub nazwa

i siedziba osoby składającej

oświadczenie)

Oświadczam, pouczony o odpowiedzialności karnej za zeznanie

nieprawdy lub zatajenie prawdy, wynikającej z art. 233 § 1

Kodeksu karnego, że w dniu ........... zgubiłem(am) -

utraciłem(am)*) oryginał pokwitowania na złożenie towarów w

magazynie depozytowym Urzędu Celnego w ....................

............................................................

............................................................

(dokładne określenie rodzaju i nazwa towarów)

............................................................

............................................................

............................................................

Opisanie okoliczności zagubienia-utraty oryginału pokwitowania:

............................................................

............................................................

............................................................

......................... ..........................

(podpis i pieczątka (podpis osoby uprawnionej

funkcjonariusza celnego lub jej upoważnionego

przyjmującego oświadczenie pełnomocnika)

i pouczającego o

odpowiedzialności karnej)

______

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.94.1092

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki oraz sposoby i terminy przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego.
Data aktu: 29/10/1999
Data ogłoszenia: 24/11/1999
Data wejścia w życie: 09/12/1999