Wymagania, jakim powinni odpowiadać egzaminatorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych, oraz warunki wpisywania i skreślania egzaminatorów z ewidencji egzaminatorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 19 października 1999 r.
w sprawie wymagań, jakim powinni odpowiadać egzaminatorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych, oraz warunków wpisywania i skreślania egzaminatorów z ewidencji egzaminatorów.

Na podstawie art. 9b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§  1.
Egzaminatorem okręgowej komisji egzaminacyjnej, zwanym dalej "egzaminatorem", może być osoba, która:
1)
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której przeprowadzany jest sprawdzian lub egzamin, albo jest nauczycielem akademickim prowadzącym pracę dydaktyczną w dziedzinach związanych z zajęciami edukacyjnymi, wchodzącymi w zakres odpowiednio sprawdzianu lub egzaminu,
2)
ukończyła z wynikiem pozytywnym szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną,
3)
posiada co najmniej trzyletni staż pracy:
a)
dydaktycznej w szkole publicznej, szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, w zakładzie kształcenia nauczycieli lub w szkole wyższej,
b)
na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych w placówkach doskonalenia nauczycieli, w urzędach organów administracji rządowej, w kuratoriach oświaty, w specjalistycznej jednostce nadzoru oraz organach podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw sprawiedliwości,

- w okresie 6 lat poprzedzających złożenie wniosku, o którym mowa w § 2,

4)
spełnia warunki określone w art. 10 ust. 2 pkt 2-4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118).
§  2.
Przed rozpoczęciem szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów zainteresowany składa do okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosek o skierowanie na szkolenie zawierający dane osobowe oraz dokumenty potwierdzające spełnianie wymagań, o których mowa w § 1 pkt 1, 3 i 4.
§  3.
1.
Wpis do ewidencji egzaminatorów, prowadzonej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, następuje na podstawie zgłoszenia przedstawionego przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną.
2.
Zgłoszenie do ewidencji egzaminatorów powinno zawierać:
1)
dane osobowe kandydata na egzaminatora,
2)
dokumenty, o których mowa w § 2,
3)
zaświadczenie o pozytywnym wyniku szkolenia, o którym mowa w § 1 pkt 2, ze wskazaniem kwalifikacji do przeprowadzania odpowiednio:
a)
sprawdzianu w sześcioletniej szkole podstawowej,
b)
egzaminu z przedmiotów humanistycznych lub matematyczno-przyrodniczych w gimnazjum,
c)
egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów,
d)
egzaminu zawodowego dla poszczególnych zawodów.
§  4.
Centralna Komisja Egzaminacyjna odmawia wpisu do ewidencji egzaminatorów w przypadku stwierdzenia, że kandydat na egzaminatora nie spełnia wymagań określonych w § 1 pkt 1, 3 i 4.
§  5.
Skreślenie z ewidencji egzaminatorów następuje:
1)
na wniosek egzaminatora,
2)
na umotywowany wniosek okręgowej komisji egzaminacyjnej w przypadku:
a)
nieuczestniczenia w okresowych szkoleniach egzaminatorów, organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne,
b)
nieuczestniczenia w pracach zespołu ustalającego wyniki sprawdzianów i egzaminów, do którego został wyznaczony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej,
c)
nieprzestrzegania przepisów dotyczących przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów,
3)
w razie niespełniania warunków, o których mowa w § 1 pkt 4,
4)
w razie dokonania wpisu z naruszeniem prawa.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.93.1071

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania, jakim powinni odpowiadać egzaminatorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych, oraz warunki wpisywania i skreślania egzaminatorów z ewidencji egzaminatorów.
Data aktu: 19/10/1999
Data ogłoszenia: 20/11/1999
Data wejścia w życie: 05/12/1999