Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych na rynkach zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 września 1999 r.
w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych na rynkach zagranicznych.

Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485 i Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Rozporządzenie określa warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych na zagranicznych rynkach kapitałowych, będących skarbowymi papierami wartościowymi, zwanych dalej "obligacjami".
2. 2
Obligacje są emitowane przez Ministra Finansów w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Cel oraz miejsce każdej emisji obligacji określa list emisyjny.
4.
Wartość nominalną obligacji danej emisji oferowanych do sprzedaży określa list emisyjny. Łączna wartość nominalna wyemitowanych w danym roku obligacji skarbowych oferowanych na rynkach zagranicznych nie może przekroczyć limitów określonych w ustawie budżetowej na rok, w którym następują dane emisje.
5.
Wartość emisji obligacji jest równa wartości nominalnej obligacji sprzedanych.
§  2.
1. 3
Obligacje są nominowane w walutach krajów należących do OECD.
2. 4
Ustala się nominał obligacji na 100 jednostek walut, o których mowa w ust. 1, lub ich wielokrotność.
3.
Cena sprzedaży obligacji może być niższa, równa bądź wyższa od wartości nominalnej. Cenę sprzedaży określa list emisyjny.
4.
Obligacje są oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej. Stopę procentową lub sposób jej obliczania oraz sposób obliczania należnych odsetek lub innych należności ubocznych, dni ustalenia praw do odsetek oraz dni wymagalności odsetek lub innych należności ubocznych dla obligacji o danym terminie wykupu określa list emisyjny.
§  3. 5
 
1.
Obligacje są oferowane na rynku pierwotnym przez kierownika konsorcjum emisyjnego.
2.
Kierownikiem konsorcjum emisyjnego może być jeden lub więcej banków lub innych instytucji finansowych.
3.
W skład konsorcjum wchodzą banki lub inne instytucje finansowe.
4.
Szczegółowe obowiązki kierownika konsorcjum określa umowa zawarta między emitentem obligacji a kierownikiem konsorcjum.
5.
Kierownik oraz członkowie konsorcjum są określeni w liście emisyjnym.
§  3a. 6
 
1.
Na rynku pierwotnym obligacje mogą być nabywane przez rezydentów i nierezydentów, będących osobami fizycznymi i prawnymi oraz spółkami nieposiadającymi osobowości prawnej.
2.
Obligacje przeznaczone na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa mogą być nabywane przez określonych w ust. 1 rezydentów lub nierezydentów, będących wierzycielami Skarbu Państwa z tytułów określonych w liście emisyjnym.
§  4.
1.
Agent emisji prowadzi w szczególności:
1)
obsługę i wykup obligacji,
2)
rejestr posiadaczy obligacji, zwany dalej "rejestrem".
2.
Zakres obowiązków agenta emisji określa umowa zawarta z emitentem.
3.
W ramach obowiązków wykonywanych na podstawie umowy, o której mowa w ust. 2, agent emisji może współdziałać z innymi podmiotami.
4.
Agent emisji jest wskazany w liście emisyjnym.
5.
Obowiązki kierownika konsorcjum oraz agenta emisji Minister Finansów może powierzyć temu samemu podmiotowi.
§  5.
1.
Nabywca obligacji otrzymuje świadectwo nabycia obligacji, które podlega ujawnieniu w rejestrze.
2.
Obligacja może być wydana w formie dokumentu, o ile jest to dopuszczalne na danym rynku.
3.
O ile prawo rynku, na którym obligacje mają być przedmiotem obrotu, nie stanowi inaczej, przeniesienie praw z obligacji następuje:
1)
przez wydanie obligacji w formie dokumentu do rąk nabywcy oraz wpisanie do rejestru,
2)
przez złożenie w rejestrze świadectwa nabycia obligacji wraz z wypełnionym formularzem zbycia obligacji; w przypadku gdy zbywca nie otrzymał obligacji w formie dokumentu, wydanie nowego świadectwa nabycia obligacji podlega ujawnieniu w rejestrze.
§  6.
1.
Wykup obligacji lub wypłata odsetek następuje ze środków budżetu państwa, w terminach określonych w liście emisyjnym.
2.
Spełnienie świadczenia emitenta z tytułu wypłaty odsetek lub wykupu obligacji następuje przez uznanie rachunku agenta emisji w terminie oraz miejscu określonym w zawartej z nim umowie lub w prospekcie emisyjnym.
3.
Wypłata odsetek i wykup obligacji następuje do rąk osób ujawnionych w rejestrze w dniu ustalenia praw do świadczeń z tytułu obligacji; dzień ustalenia praw przypada w terminie wskazanym w liście emisyjnym.
4.
Przez dzień ustalenia praw do świadczeń z tytułu obligacji rozumie się dzień, w którym określony zostaje stan posiadania obligacji, w celu ustalenia podmiotów uprawnionych do otrzymania, w dniu wymagalności, świadczeń z tytułu obligacji.
§  7.
1.
Emitent może wezwać posiadaczy obligacji do bezwarunkowego, przedterminowego wykupu bądź też może przyznać posiadaczowi obligacji prawo wezwania emitenta do bezwarunkowego, przedterminowego wykupu.
2.
Warunki oraz sposób realizacji przedterminowego wykupu są określone w liście emisyjnym.
§  8.
1.
Roszczenie o wykup obligacji ulega przedawnieniu po upływie dziesięciu lat od dnia, w którym przypada termin wykupu, z zastrzeżeniem ust. 3, chyba że prawo obowiązujące na rynku, na którym następuje emisja, stanowi inaczej.
2.
Roszczenie o wypłatę należnych odsetek ulega przedawnieniu po upływie trzech lat od dnia, w którym przypada termin ich płatności, z zastrzeżeniem ust. 3, chyba że prawo obowiązujące na rynku, na którym następuje emisja, stanowi inaczej.
3.
W przypadku gdy emitent nie przekaże agentowi emisji środków na wykup obligacji lub wypłatę należnych odsetek, termin przedawnienia biegnie od dnia otrzymania przez posiadacza obligacji zawiadomienia o gotowości agenta emisji do wypłaty należności.
§  9.
Jeżeli dzień, w którym na podstawie rozporządzenia lub listu emisyjnego powstaje obowiązek wykonania czynności, przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, sobotę lub inny wolny dzień ustalony odrębnymi przepisami, termin wykonania tej czynności upływa w pierwszym dniu roboczym po tym dniu, chyba że prawo obowiązujące na danym rynku stanowi inaczej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.03.124.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2003 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.03.124.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2003 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.03.124.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2003 r.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.03.124.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2003 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.03.124.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2003 r.
6 § 3a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.03.124.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2003 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.75.845

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych na rynkach zagranicznych.
Data aktu: 07/09/1999
Data ogłoszenia: 17/09/1999
Data wejścia w życie: 02/10/1999