Sposób złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenie dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1999 r.
w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.

Na podstawie art. 200 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Dłużnik lub osoba, o której mowa w art. 195 § 1 lub § 3 Kodeksu celnego, zwana dalej "zobowiązanym", może złożyć zabezpieczenie co najmniej w jeden z następujących sposobów:
1) 1
 wpłacając kwotę zabezpieczenia gotówką w kasie urzędu celnego lub na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej właściwej miejscowo dla tego urzędu w banku krajowym lub w placówce pocztowej,
2) 2
 udzielając dyspozycji bankowi krajowemu, prowadzącemu rachunek bankowy zobowiązanego, polecenia przelewu kwoty zabezpieczenia na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej,
3)
składając w urzędzie celnym czek gotówkowy lub rozrachunkowy, wystawiony przez zobowiązanego na kwotę zabezpieczenia, potwierdzony do wysokości tej kwoty przez bank krajowy prowadzący rachunek bankowy zobowiązanego,
4) 3
 składając w urzędzie celnym gotówkę w walutach wymienialnych, w kwocie stanowiącej równowartość wymaganego zabezpieczenia, obliczonej według średniego kursu waluty krajowej w stosunku do kursów walut obcych, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w dniu złożenia zabezpieczenia - w przypadku uzyskania zgody naczelnika urzędu celnego na złożenie zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce w walutach wymienialnych,
5)
składając w urzędzie celnym dokumenty płatnicze, o których mowa w § 3, na kwotę równą wysokości wymaganego zabezpieczenia, określoną według wartości nominalnej tych dokumentów.
§  2. 
1. 
Organ celny, przyjmując zabezpieczenie, wydaje zobowiązanemu potwierdzenie złożenia zabezpieczenia; wzór potwierdzenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
2. 
Wydanie potwierdzenia złożenia zabezpieczenia może nastąpić po przedstawieniu przez zobowiązanego wiarygodnego dowodu potwierdzającego dokonanie czynności, o których mowa w § 1.
§  3. 
1. 
Dokumentami mającymi wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny jako zabezpieczenie, są papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, bankowe papiery wartościowe i listy zastawne o określonym terminie wykupu, wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez bank krajowy wymieniony w wykazie gwarantów, o którym mowa w art. 201 § 3 Kodeksu celnego.
2. 
W przypadku papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1, występujących w formie zdematerializowanej, organ celny przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument - wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych - wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów wartościowych o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku.
§  4. 
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 6 października 1997 r. w sprawie określenia sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny (Monitor Polski Nr 76, poz. 704).
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  4

Druk ścisłego zarachowania - Seria ...... Nr ......
.................................

(pieczęć podłużna UC)

..................................

(datownik)

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia

Urząd Celny

w ............................................

Składający zabezpieczenie:
Zabezpieczenie dotyczy: Numer sprawy:
Sposób złożenia zabezpieczenia: Wysokość zabezpieczenia w złotych:
Termin ważności zabezpieczenia:

od dnia ......... do dnia .........

Data złożenia zabezpieczenia:
Oryginał potwierdzenia otrzymałem(am):

..................................

(data i podpis zobowiązanego lub

osoby uprawnionej do reprezentowania

zobowiązanego)

..................................

Naczelnik Urzędu Celnego

Pouczenie

1. Zabezpieczenie podlega zwrotowi na rzecz osoby uprawnionej, jeżeli właściwy organ celny stwierdzi, iż dług celny, na którego pokrycie zostało złożone, wygasł lub nie będzie już mógł powstać, w przypadku zaś korzystania z procedur zawieszających, zabezpieczenie podlega zwrotowi z chwilą rozliczenia procedury.

2. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłaconej w kasie urzędu celnego, może zostać odebrane w kwocie nominalnej w każdym urzędzie celnym, po stwierdzeniu powstania jednej z sytuacji wymienionych w ust. 1 pouczenia i po zwrocie oryginału niniejszego potwierdzenia.

3. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłacone na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej w banku lub w placówce pocztowej albo wpłacone na ten rachunek w wykonaniu polecenia przelewu czy realizacji czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, może być zwrócone w kwocie nominalnej w tej izbie celnej pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia oraz po uzyskaniu przez tę izbę z banku prowadzącego rachunek wyciągu bankowego, potwierdzającego uznanie tego rachunku kwotą zabezpieczenia.

4. Zabezpieczenie złożone w postaci dokumentów mających wartość płatniczą oraz zabezpieczenie w gotówce w walucie wymienialnej może być zwrócone w tym urzędzie celnym, w którym zostało złożone, pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia.

5. W przypadku zagubienia oryginału potwierdzenia złożenia zabezpieczenia, podlegające zwrotowi zabezpieczenie może zostać zwrócone osobie uprawnionej w urzędzie celnym, w którym było złożone, po upływie dwóch miesięcy od dnia złożenia w tym urzędzie oświadczenia osoby uprawnionej o zagubieniu oryginału potwierdzenia.

Miejsce na adnotacje dotyczące wydania lub wykorzystania zabezpieczenia:

Z pouczeniem zapoznałem(am) się: ..............................

(data i czytelny podpis)

1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.387) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
2 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.387) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
3 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.387) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
4 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.387) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.70.786

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenie dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.
Data aktu: 12/08/1999
Data ogłoszenia: 26/08/1999
Data wejścia w życie: 10/09/1999