Dokumenty stanowiące podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 21 czerwca 1999 r.
w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.

Na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872),
2)
jednostce prowadzącej dystrybucję - rozumie się przez to producenta druków kart,
3)
podmiocie zamawiającym - rozumie się przez to podmioty wydające kartę, określone w ustawie.
§  2.
1.
W karcie dokonuje się wpisu danych identyfikacyjnych właściciela pojazdu na podstawie dowodu własności pojazdu.
2.
Wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie dokonuje się na podstawie:
1)
wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, z zastrzeżeniem pkt 2-5,
2)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku z przeprowadzonego badania co do zgodności z warunkami technicznymi, o którym mowa w art. 68 ust. 12 ustawy, oraz protokołu z oceny stanu technicznego - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu zabytkowego,
3)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku z przeprowadzonego badania co do zgodności z warunkami technicznymi, o którym mowa w art. 68 ust. 12 ustawy, oraz dokumentu identyfikacyjnego pojazdu marki "SAM" - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu marki "SAM",
4)
katalogu marek i typów pojazdów oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i tam zarejestrowanego, a rejestrowanego po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub innego dokumentu (dokumentów) potwierdzającego, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi warunki techniczne pojazdów - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu, w którym dokonano zmian, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy,
6)
dowodu rejestracyjnego.
3.
Wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie w przypadkach innych niż określone w ust. 2 dokonuje się na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.
§  3.
Druki kart są drukami ścisłego zarachowania.
§  4.
Jednostka prowadząca dystrybucję druków kart:
1)
realizuje zamówienia na druki kart w terminie ustalonym z podmiotem zamawiającym, ale nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia zamówienia,
2)
określa miejsce, termin, sposób odbioru zamówienia oraz zasady reklamacji,
3)
prowadzi ewidencję wydanych druków kart i podmiotów zamawiających druki kart oraz zabezpiecza je przed dostępem osób nie upoważnionych,
4)
przechowuje w oddzielnych teczkach dowody odbioru druków kart.
§  5.
Zamówienia na druki kart składają podmioty zamawiające.
§  6.
1.
Przygotowane do odbioru druki kart przez jednostkę prowadzącą dystrybucję druków kart powinny znajdować się w paczkach zaplombowanych, posiadających załączaną specyfikację ich zawartości.
2.
Przy odbiorze należy sprawdzić stan ilościowy i zaplombowanie paczek.
§  7.
Odbiór druków kart pojazdu następuje na podstawie pisemnego upoważnienia podmiotu zamawiającego.
§  8.
Podmiot zamawiający obowiązany jest:
1)
złożyć kwartalne zamówienie na druki kart nie później niż 30 dni przed upływem poprzedniego kwartału,
2)
niezwłocznie wpisać otrzymane druki kart do wykazu otrzymanych i wydanych druków kart, zwanego dalej "wykazem druków kart",
3)
przechowywać w oddzielnych teczkach przychodu dowody otrzymania druków kart,
4)
zabezpieczyć wykazy druków kart, dowody otrzymania druków kart oraz druki kart przed dostępem osób nie upoważnionych.
§  9.
1.
Wykaz druków kart, o którym mowa w § 8 pkt 2, powinien posiadać zszyte oraz ponumerowane i opieczętowane strony.
2.
Wykaz druków kart, dowody otrzymania druków kart oraz druki kart powinny być przechowywane w szafach metalowych w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, wyposażonych w sprzęt przeciwpożarowy. Jeżeli pomieszczenie znajduje się na parterze, okna zewnętrzne powinny być okratowane.
3.
Wzór wykazu druków kart określa załącznik do rozporządzenia.
§  10.
Wykaz druków kart, o którym mowa w § 8 pkt 2, druki kart i pieczęcie służące do wystawiania kart powinny być przechowywane wyłącznie w szafach metalowych plombowanych.
§  11.
W razie kradzieży druków kart pojazdu informacja o kradzieży powinna być niezwłocznie przekazana Policji albo jednostce Żandarmerii Wojskowej, jeżeli kradzieży dokonano na terenie jednostki lub instytucji wojskowej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1999 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ OTRZYMANYCH I WYDANYCH DRUKÓW KART POJAZDÓW

Lp. Nr druku Wydano dla pojazdu Uwagi
nr VIN nr rejestracyjny*)
*) Wypełnia podmiot wydający kartę określony w ustawie, z wyjątkiem producenta lub importera.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.59.633

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty stanowiące podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.
Data aktu: 21/06/1999
Data ogłoszenia: 01/07/1999
Data wejścia w życie: 01/07/1999