Sposób poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenie rejestru podatku oraz tryb wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 grudnia 1999 r.
w sprawie sposobu poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku oraz trybu wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, Nr 137, poz. 926 i Nr 139, poz. 932) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn od sporządzonych przez nich aktów darowizny oraz od pism stwierdzających darowiznę, przedstawionych im w celu dokonania czynności notarialnej,
2)
prowadzenie rejestru podatku,
3)
tryb wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.
§  2.
Podatek, o którym mowa w § 1, notariusze wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, na którego obszarze działania ma siedzibę kancelaria notarialna, zwanego dalej "urzędem".
§  3.
1.
Notariusz określa w treści sporządzonych aktów bądź poświadczeń i na odpisach wydawanych stronom podstawę i sposób obliczenia podatku, wyszczególniając przedmiot darowizny, jej wartość, grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego obdarowanego z darczyńcą, kwotę podatku pobranego bądź podstawę prawną niepobrania podatku.
2.
Jeżeli przedmiotem darowizny jest prawo majątkowe polegające na obowiązku świadczenia na rzecz nabywcy, a wartość tego świadczenia nie może być przy sporządzaniu aktu lub poświadczeniu dokumentu ustalona, notariusz nie oblicza i nie pobiera podatku, lecz jest obowiązany przesłać urzędowi odpis sporządzonego lub poświadczonego dokumentu w terminie dwóch tygodni od dnia dokonania czynności.
§  4.
1.
Notariusz sporządzający akt darowizny jest obowiązany:
1)
pouczyć strony o skutkach przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym w razie zatajenia lub podania niezgodnie z rzeczywistością danych mogących mieć wpływ na ustalenie podatku i jego wysokość,
2)
pouczyć strony o przysługującym urzędowi prawie podwyższenia wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych, jeżeli wartość podana przez strony nie odpowiada wartości rynkowej.
2.
O pouczeniu stron oraz udzielonych wyjaśnieniach notariusz sporządza wzmiankę w akcie.
§  5.
1.
Notariusz może sporządzić akt lub dokonać czynności notarialnej bez pobrania podatku:
1)
po przedstawieniu zaświadczenia stwierdzającego uiszczenie należnego podatku,
2)
za uprzednią zgodą urzędu na sporządzenie aktu lub dokonanie czynności notarialnej bez obowiązku pobrania podatku; w tym wypadku notariusz jest obowiązany przesłać odpis aktu lub pisma w terminie dwutygodniowym urzędowi, który wydał zgodę.
2.
Jeżeli urząd wyraził zgodę na pobranie tylko części należnego podatku przy sporządzaniu aktu lub dokonywaniu czynności notarialnej, notariusz uzależni sporządzenie aktu lub dokonanie czynności urzędowej od uiszczenia odpowiedniej części podatku.
3.
Stwierdzenie o uiszczeniu podatku notariusz zamieszcza w treści aktu notarialnego, a w razie przedstawienia mu pisma w celu dokonania czynności notarialnej - w treści poświadczenia. Jeżeli notariusz nie pobiera podatku, obowiązany jest podać podstawę prawną zwolnienia od podatku bądź też powołać pismo urzędu wyrażającego zgodę na jego niepobranie.
§  6.
Notariusz jest obowiązany prowadzić rejestr podatku od spadków i darowizn na każdy rok. Rejestr powinien zawierać: liczbę porządkową, datę darowizny, imiona, nazwiska i adresy stron umowy, określenie przedmiotu darowizny i jego wartość, grupę podatkową, kwotę pobranego podatku lub podstawę prawną niepobrania podatku i uwagi.
§  7.
1.
Notariusz jest obowiązany:
1)
podsumować w rejestrze kwoty pobranego podatku w okresach dokonywania wpłat,
2)
wypełniać i przesyłać deklarację o wysokości pobranego podatku oraz o wysokości podatku przekazywanego na rachunek urzędu,
3)
dokonywać wpłat pobranego podatku do dnia 20 każdego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 1 do 15 tego miesiąca, oraz do 5 dnia następnego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty podatku pobrane od dnia 16 do końca miesiąca,
4)
odnotować w rejestrze w rubryce "uwagi" kwotę wpłaconego podatku, datę wpłaty i okres, którego wpłata dotyczy,
5)
przesyłać urzędowi odpis rejestru podatku od spadków i darowizn za każdy ubiegły miesiąc w terminie do dnia 7 następnego miesiąca.
2.
Rejestry podatku od spadków i darowizn oraz dowody wpłaty należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym rejestr założono.
§  8.
1.
Rejestr podatku może być zastąpiony przez repertorium A przewidziane przepisami o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przekazywaniu na przechowywanie dokumentów.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące rejestru podatku od spadków i darowizn stosuje się odpowiednio do repertorium zastępującego rejestr.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministrów Finansów i Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 1984 r. w sprawie poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn (Monitor Polski Nr 6, poz. 49 i z 1994 r. Nr 65, poz. 584).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.111.1289

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenie rejestru podatku oraz tryb wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.
Data aktu: 28/12/1999
Data ogłoszenia: 31/12/1999
Data wejścia w życie: 01/01/2000