Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę podatnika dokonuje rozliczenia udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, zwanego dalej "podatkiem dochodowym", posiadających wyodrębnione organizacyjnie zakłady (oddziały) położone na terenie:
1)
gminy innej niż gmina właściwa dla siedziby podatnika,
2)
województwa innego niż województwo właściwe dla siedziby podatnika.
2.
Rozliczenie kwoty wpływów z tytułu podatku dochodowego następuje zgodnie z:
1) 1
art. 7 ust. 1 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001,
2)
danymi zawartymi w informacji podatników, wymienionymi w § 2 ust. 1.
§  2.
1.
Informacja, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, powinna zawierać:
1)
wykaz wyodrębnionych organizacyjnie zakładów (oddziałów) osób prawnych i jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 ust. 1, ze wskazaniem gmin i województw, na których terenie są położone,
2)
liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach), ustaloną według stanu:
a)
na ostatni dzień miesiąca kończącego okres, za który przypada zaliczka podatku dochodowego - dla rozliczenia udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego,
b)
na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - dla ostatecznego rozliczenia udziałów, o których mowa w lit. a), za ostatni miesiąc roku podatkowego,
3)
procentowy udział zatrudnionych w zakładach (oddziałach), położonych na terenie poszczególnych gmin i województw, do zatrudnionych ogółem, stanowiący podstawę do ustalenia przez urzędy skarbowe należnych poszczególnym gminom i województwom udziałów w podatku dochodowym.
2.
Podatnicy, w tym także dokonujący wpłat zaliczkowych podatku dochodowego bez obowiązku sporządzania deklaracji, przekazują urzędom skarbowym informacje, o których mowa w ust. 1:
1)
w terminie wpłaty zaliczki podatku dochodowego za styczeń roku podatkowego,
2)
każdorazowo, w terminie wpłaty zaliczki podatku dochodowego, w przypadku zmian stanu zatrudnienia, w trakcie roku podatkowego, wpływających na zmianę procentowego udziału zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej gminy lub województwa do zatrudnionych ogółem,
3)
w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego.
§  3.
Liczbę osób zatrudnionych w wyodrębnionym organizacyjne zakładzie (oddziale) osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o których mowa w § 1 ust. 1, ustala się biorąc pod uwagę miejsce świadczenia pracy, wynikające z umowy o pracę, zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w przepisach szczególnych.
§  4.
1. 2
Urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, przekazuje gminie i województwu, na których terenie podatnik posiada wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział), należne im udziały w podatku dochodowym uwzględniając dane zawarte w informacjach, o których mowa w § 2, nie później niż w terminie 14 dni po dniu, w którym podatek wpłynął na rachunek urzędu skarbowego.
2.
W przypadku gdy kwota należnych poszczególnym gminom lub województwom udziałów, o których mowa w § 1 ust. 1, nie przekracza miesięcznie 100 zł, urząd skarbowy przekazuje te udziały w okresach półrocznych.
§  5.
Urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, przekazuje gminom i województwom półroczne informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3, wraz z informacjami o stanie i terminach realizacji ich dochodów z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
§  6.
1.
Nadpłatę w przekazanych gminom i województwom udziałach, wynikającą z rozliczenia rocznego wpływów z podatku dochodowego potrąca się z wpłat udziałów należnych gminom i województwom za najbliższe trzy miesiące.
2. 3
W przypadku niemożności potrącenia nadpłaty, o której mowa w ust. 1, gmina lub województwo dokonuje jej zwrotu w sześciu równych ratach miesięcznych, poczynając nie później niż od 20 dnia od daty otrzymania w tej sprawie zawiadomienia z urzędu skarbowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.164.1180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.
Data aktu: 30/12/1998
Data ogłoszenia: 31/12/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999