Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalanie liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 3 kwietnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.

Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 32, poz. 184) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uprawnieni pracownicy nabywają nieodpłatnie akcje Skarbu Państwa w równej liczbie w ramach grupy wyodrębnionej ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym i w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji tego przedsiębiorstwa państwowego.
2.
Przez okres zatrudnienia rozumie się także okres zarządzania przedsiębiorstwem państwowym przez osoby fizyczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 lit. b) ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, zwanej dalej ustawą.
§  2.
1.
Grupy uprawnionych pracowników wyodrębnia się ze względu na następujące okresy zatrudnienia:
1)
do 1 roku,
2)
powyżej 1 roku do 3 lat,
3)
powyżej 3 lat do 5 lat,
4)
powyżej 5 do 10 lat,
5)
powyżej 10 do 15 lat,
6)
powyżej 15 do 20 lat,
7)
powyżej 20 lat.
2.
Zaliczenie uprawnionych pracowników do grupy następuje na podstawie udokumentowanego okresu zatrudnienia, potwierdzonego zaświadczeniami wydanymi przez komercjalizowane przedsiębiorstwo i spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji tego przedsiębiorstwa.
3.
Obliczenie okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 2, dokonywane jest przy wykorzystaniu współczynników korygujących, stosowanych do wyliczenia okresu zatrudnienia dla celów emerytalnych.
§  3.
1.
Minister Skarbu Państwa niezwłocznie po sporządzeniu aktu komercjalizacji wezwie uprawnionych pracowników do składania oświadczeń, o których mowa w § 4 ust. 1.
2.
Wezwania dokonuje się przez ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i dzienniku lokalnym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie spółki i we wszystkich jej zakładach lub oddziałach. Wezwanie może być także rozpowszechniane w inny zwyczajowo przyjęty sposób.
3.
Wezwanie powinno zawierać:
1)
informację o terminie i miejscu składania oświadczeń o zamiarze nabycia akcji oraz o skutkach niezłożenia oświadczeń w terminie,
2)
pouczenie o obowiązku dołączenia do oświadczenia zaświadczenia, o którym mowa w § 4 ust. 3,
3)
informację o terminie i miejscu wywieszenia list uprawnionych pracowników oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia i rozpatrzenia reklamacji.
§  4.
1.
Liczbę uprawnionych pracowników ustala się na podstawie oświadczeń o zamiarze nabycia akcji, złożonych przez nich stosownie do art. 38 ust. 1 ustawy.
2.
Ustalenia liczby, o której mowa w ust. 1, i podziału akcji na grupy dokonuje się po określeniu ogólnej liczby uprawnionych pracowników.
3.
Do oświadczenia o zamiarze nabycia akcji uprawniony pracownik powinien dołączyć zaświadczenie o okresie zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym do dnia jego komercjalizacji.
§  5.
1.
Związki zawodowe działające w spółce w porozumieniu z zarządem spółki określą liczbę akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup.
2.
W spółkach, w których nie działają związki zawodowe, określenia liczby akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup dokonują w porozumieniu z zarządem spółki członkowie rady nadzorczej wybrani przez pracowników.
3.
Liczba akcji przypadających na każdą z grup powinna być podzielna w liczbach całkowitych przez liczbę pracowników tworzących tę grupę.
§  6.
1.
Listy uprawnionych pracowników powinny być sporządzone przez spółkę i wywieszone w tym samym dniu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach w ciągu 14 dni od upływu terminu, o którym mowa w art. 38 ust. 1 ustawy. Listy i zawarte w nich informacje mogą być także rozpowszechniane w inny zwyczajowo przyjęty sposób.
2.
Na liście, oprócz imion i nazwisk uprawnionych pracowników, zamieszcza się informacje o:
1)
okresie zatrudnienia pracownika w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym
2)
liczbie wyodrębnionych grup,
3)
ogólnej liczbie uprawnionych pracowników,
4)
sposobie i terminach wnoszenia i rozpatrzenia reklamacji.
§  7.
1.
Reklamacje dotyczące pominięcia uprawnionego na liście lub sprostowania danych dotyczących okresu zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym można składać w sposób wskazany w wezwaniu, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 3, w terminie 14 dni od wywieszenia list.
2.
Reklamacja powinna być rozpatrzona w terminie 14 dni od jej złożenia. Reklamację i jej rozpatrzenie należy sporządzić w formie pisemnej. Rozpatrzenie reklamacji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
§  8.
1.
W dniu zbycia pierwszych akcji na zasadach ogólnych Minister Skarbu Państwa ogłasza o przystąpieniu do nieodpłatnego zbywania akcji uprawnionym pracownikom. Ogłoszenia dokonuje się w sposób, o którym mowa w § 3 ust. 2.
2.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie firmy, siedziby i adresu spółki,
2)
ogólną liczbę akcji przeznaczoną do nieodpłatnego zbycia,
3)
oznaczenie miejsca i terminu wywieszenia ostatecznej listy uprawnionych pracowników oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia i rozpatrywania reklamacji dotyczących okresu zatrudnienia w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji,
4)
oznaczenie terminu, od którego prawo do nieodpłatnego nabycia akcji może być realizowane, oraz pouczenie, że po jego upływie prawo do nieodpłatnego nabycia akcji wygasa,
5)
oznaczenie miejsca, w którym uprawnieni pracownicy mogą nabywać przysługujące im akcje,
6)
oznaczenie terminu i miejsca złożenia przez uprawnionego pracownika zaświadczenia o okresie zatrudnienia w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji,
7)
informacje usprawniające organizację sporządzenia umów i wydania akcji uprawnionym pracownikom.
3.
Złożenie przez uprawnionych pracowników zaświadczeń o okresie zatrudnienia w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, o którym mowa w ust. 2.
4.
Do reklamacji, o której mowa w ust. 2 pkt 3, stosuje się odpowiednio § 7.
5.
Minister Skarbu Państwa ponowi ogłoszenie po upływie połowy okresu do nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.
6.
Ostateczna lista uprawnionych pracowników obejmuje wszystkie osoby, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, które złożyły w spółce w terminie wymaganym ustawą oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji, wraz z zaświadczeniem o okresie zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym.
§  9.
1.
Lista, o której mowa w § 8 ust. 2 pkt 3, powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko uprawnionego pracownika,
2)
łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym do dnia jego komercjalizacji i spółce powstałej w wyniku tej komercjalizacji, liczony do dnia ukazania się ogłoszenia Ministra Skarbu Państwa o przystąpieniu do nieodpłatnego zbywania akcji, o którym mowa w § 8 ust. 1,
3)
określenie grupy, do której uprawniony pracownik został zaliczony, i liczby przypadających na nią akcji,
4)
liczbę uprawnionych pracowników zaliczonych do grupy,
5)
liczbę akcji przypadających na jednego uprawnionego pracownika w grupie.
2.
Listę uprawnionych pracowników sporządza się w podziale na grupy.
3.
Lista powinna zawierać informację o łącznej liczbie uprawnionych pracowników oraz o łącznej liczbie nieodpłatnie udostępnianych akcji.
§  10.
1.
Minister Skarbu Państwa zawiera w imieniu Skarbu Państwa z uprawnionym pracownikiem umowę nieodpłatnego zbycia akcji.
2.
Przed zawarciem umowy uprawniony pracownik składa pisemne oświadczenie o nieskorzystaniu z uprawnienia do nieodpłatnego nabycia akcji w innej spółce oraz o zapoznaniu się z ograniczeniami wynikającymi z art. 38 ust. 3 ustawy.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.33.200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalanie liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.
Data aktu: 03/04/1997
Data ogłoszenia: 09/04/1997
Data wejścia w życie: 09/04/1997