Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 grudnia 1997 r.
w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej

Na podstawie art. 113 ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1340, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej, zwani dalej "strażakami w służbie kandydackiej", w okresie nauki w szkołach Państwowej Straży Pożarnej otrzymują zakwaterowanie zapewniające służbę w systemie skoszarowanym.
§  2. 
1. 
Strażacy w służbie kandydackiej otrzymują umundurowanie, odzież specjalną i ekwipunek osobisty w dniu podjęcia nauki w szkołach Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Normę umundurowania oraz okres jego używalności dla strażaków w służbie kandydackiej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Normę odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego oraz okresy ich używalności dla strażaków w służbie kandydackiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Strażakom w służbie kandydackiej mogą być wydawane używane przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego, posiadające wartość użytkową. Przedmioty te wydaje się na czas, jaki pozostał do końca okresów ich używalności.
2.  2
 Nie podlegają zwrotowi wydane strażakowi w służbie kandydackiej:
1) 3
 przedmioty umundurowania, z wyjątkiem przedmiotów ubioru reprezentacyjnego wydanych strażakowi w służbie kandydackiej wyznaczonemu do kompanii reprezentacyjnej szkoły Państwowej Straży Pożarnej, płaszcza sukiennego wymienionego w załączniku nr 1 do rozporządzenia (lp. 40) wydanego strażakowi w służbie kandydackiej wyznaczonemu do Kompanii Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej oraz sznura galowego wymienionego w załączniku nr 1 do rozporządzenia (lp. 14);
2)
przedmioty wymienione w załączniku nr 2 do rozporządzenia (lp. 1-11);
3)
zużyte przedmioty osobistego użytku wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Strażakom w służbie kandydackiej można wydać przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego przed upływem okresu ich używalności w przypadkach utraty przedmiotu lub utraty jego wartości użytkowej.
2. 
W przypadkach utraty przedmiotu umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego lub utraty jego wartości użytkowej, powstałych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych i z przyczyn niezależnych od użytkownika, strażakom w służbie kandydackiej wydaje się nieodpłatnie nowy przedmiot.
3. 
W przypadkach utraty przedmiotu umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego lub utraty jego wartości użytkowej, powstałych z winy użytkownika, strażakom w służbie kandydackiej wydaje się na ich wniosek nowy przedmiot, jednakże użytkownik jest obowiązany zwrócić równowartość utraconego przedmiotu, obliczoną za czas, jaki pozostał do końca jego używalności.
§  5. 
1. 
Strażacy w służbie kandydackiej otrzymują nieodpłatnie wyżywienie w naturze.
2. 
Wyżywienie w naturze przysługuje przez okres nauki oraz w razie udziału w długotrwałych akcjach ratowniczych, ćwiczeniach i szkoleniu.
3.  4
 Przysługujące strażakom w służbie kandydackiej normy wyżywienia w naturze i wysokość równoważnika pieniężnego za wyżywienie oraz zasady ich otrzymywania określają przepisy wydane na podstawie art. 62 ust. 10 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.
§  6.  5
 Strażakom w służbie kandydackiej wyżywienie w naturze nie przysługuje w czasie wolnym od obowiązków służbowych, wynikającym z planów i programów nauczania oraz podczas urlopów i przepustek trwających co najmniej 24 godziny.
§  7. 
1. 
Dla strażaków w służbie kandydackiej mogą być organizowanie posiłki uroczyste i promocyjne.
2. 
Posiłki uroczyste można organizować:
1)
w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w dniach 24 i 31 grudnia;
2)
z okazji dorocznych świąt jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, Dnia Strażaka oraz uroczystego ślubowania.
3. 
Posiłek promocyjny organizuje się w związku z ukończeniem szkoły (służby kandydackiej).
§  8. 
1. 
W zamian za wyżywienie w naturze strażakom w służbie kandydackiej przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, równoważnik pieniężny, w wypadkach gdy wydanie wyżywienia w naturze nie jest możliwe.
2. 
Równoważnik pieniężny nie przysługuje w wypadkach:
1)
określonych w § 6 i 7;
2)
rezygnacji z wyżywienia w naturze;
3)
korzystania z wyżywienia w naturze poza miejscem skoszarowania.
§  9. 
1. 
Równoważnik pieniężny ustala się w wysokości odpowiadającej wartości stawek wyżywienia według norm obowiązujących w okresie powstania należności.
2. 
Równoważnik pieniężny wypłaca się miesięcznie z dołu.
§  10.  6
1. 
Strażakom w służbie kandydackiej przysługują co miesiąc następujące świadczenia pieniężne:
1)
zasadnicza należność pieniężna w wysokości uzależnionej od roku studiów albo nauki;
2)
dodatek za stopień.
2. 
Świadczenia pieniężne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przysługują od pierwszego dnia rozpoczęcia roku akademickiego albo roku szkolnego w szkołach Państwowej Straży Pożarnej.
3. 
Świadczenia pieniężne, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przysługują od pierwszego dnia rozpoczęcia służby kandydackiej w szkołach Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Za rok studiów albo rok nauki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, rozumie się każdy kolejny rok studiów albo rok nauki, następujący po roku, za który strażacy w służbie kandydackiej uzyskali zaliczenie, niezależnie od stopnia studiów - z wyjątkiem pierwszego roku.
5. 
W okresie zwolnienia od zajęć służbowych realizowanych w ramach służby kandydackiej z przyczyn określonych w art. 105b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej przysługuje 80% stawki dziennej świadczeń pieniężnych za każdy dzień zwolnienia, począwszy od pierwszego dnia zwolnienia w danym roku akademickim albo roku nauki, niezależnie od przyczyn zwolnienia. Stawkę dzienną świadczeń pieniężnych oblicza się, dzieląc dane świadczenie przez liczbę dni miesiąca kalendarzowego, którego dotyczy zwolnienie. Jeżeli świadczenia pieniężne wypłacono za dany miesiąc kalendarzowy w pełnej wysokości, odpowiedniemu obniżeniu ulega świadczenie przysługujące za kolejny miesiąc kalendarzowy.
6. 
Zasadnicza należność pieniężna przewidziana dla kolejnego wyższego roku studiów albo nauki przysługuje od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym strażacy w służbie kandydackiej uzyskali zaliczenie odbywanego roku studiów albo nauki, nie wcześniej niż od pierwszego dnia rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego albo roku szkolnego.
§  11.  7
1. 
Wysokość zasadniczej należności pieniężnej uzależnionej od roku studiów albo nauki wynosi:
Rok studiów/nauki Podchorążowie Kadeci
kwota w złotych
I 700 700
II 900 900
III 1000 -
IV 1100 -
V 1200 -
2. 
Wysokość zasadniczej należności pieniężnej uzależnionej od roku studiów dla strażaków w służbie kandydackiej na I i II roku stacjonarnych studiów drugiego stopnia odpowiada wysokości określonej w ust. 1 dla V roku studiów.
§  12.   8
 Wysokość dodatku za posiadany stopień dla strażaka w służbie kandydackiej wynosi:
Stopień Kwota dodatku miesięcznego w złotych
Starszy ogniomistrz 1752
Ogniomistrz 1732
Młodszy ogniomistrz 1712
Starszy sekcyjny 1692
Sekcyjny 1672
Starszy strażak 1632
Strażak 1622
§  13.  9
1. 
Strażakom w służbie kandydackiej, którzy uzyskali średnią ocen semestralnych wynoszącą:
1)
minimum 4,20 - przyznawana jest nagroda semestralna za dobre wyniki w nauce, albo
2)
minimum 4,50 - przyznawana jest nagroda semestralna za bardzo dobre wyniki w nauce

- której wysokość wynosi odpowiednio:

Wyniki w nauce Wysokość nagrody semestralnej w złotych
dobre 3000
bardzo dobre 4500
2. 
Warunkiem przyznania nagrody semestralnej za dobre albo bardzo dobre wyniki w nauce jest uzyskanie zaliczeń i zdanie egzaminów kończących określone zajęcia w danym semestrze - w pierwszym możliwym terminie.
3. 
Nagroda semestralna za dobre albo bardzo dobre wyniki w nauce przysługuje za każdy zakończony semestr studiów albo nauki, w którym zostały spełnione warunki przyznania nagrody, i wypłacana jest w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia zakończenia semestru, za który jest przyznawana.
4. 
Strażakom w służbie kandydackiej, którzy zostali wyznaczeni do pełnienia nieetatowych funkcji, przyznawana jest nagroda za pełnienie tych funkcji w wysokości:
Funkcja Wysokość nagrody w złotych
Szef kompanii 600
Dowódca plutonu 400
Dowódca sekcji oraz funkcje pomocnicze 300
5. 
Nagroda za pełnienie nieetatowych funkcji przysługuje za każdy pełny miesiąc, w którym strażak w służbie kandydackiej taką funkcję pełnił, i wypłacana jest przynajmniej raz w roku.
6. 
Strażakowi w służbie kandydackiej nie przyznaje się nagród określonych w ust. 1 i 4, jeżeli został on ukarany karą dyscyplinarną, a kara ta nie uległa zatarciu przed okresem, za który przyznawana jest nagroda, lub jeżeli w okresie, za który przyznawana jest nagroda, prowadzone było przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne.
7. 
Strażakowi w służbie kandydackiej za wzorowe wykonywanie obowiązków w ramach służby kandydackiej, szczególne osiągnięcia w służbie kandydackiej, realizowanie zadań w szczególnie trudnych warunkach lub wymagających znacznego nakładu pracy mogą być przyznawane nagrody pieniężne w wysokości nieprzekraczającej dwukrotności świadczeń pieniężnych, o których mowa w § 11 ust. 1, albo nagrody rzeczowe o wartości nieprzekraczającej dwukrotności świadczeń pieniężnych, o których mowa w § 11 ust. 1, przysługujących strażakowi w służbie kandydackiej, któremu nagroda ma być przyznana, według stanu na dzień złożenia wniosku o przyznanie nagrody.
8. 
Strażakom w służbie kandydackiej, którzy ukończyli szkołę Państwowej Straży Pożarnej, mogą być przyznane nagrody pieniężne lub rzeczowe za wyróżniające wyniki w nauce w wysokości:
1)
I lokata - do 300%,
2)
II lokata - do 200%,
3)
III lokata - do 100%

- kwoty dwukrotności świadczeń pieniężnych, o których mowa w § 11, obliczonej stosownie do ust. 7.

9. 
Strażakowi w służbie kandydackiej nie przyznaje się nagrody, o której mowa w ust. 8, w czasie prowadzenia przeciwko niemu postępowania karnego lub dyscyplinarnego lub przed zatarciem nałożonej kary dyscyplinarnej.
10. 
Nagrody, o których mowa w ust. 1, 4, 7 i 8, przyznają komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej.
§  14.  10
1. 
Przy przejazdach na praktyki poza miejscowość, w której jest pełniona służba kandydacka, także poza granicami kraju, strażakowi w służbie kandydackiej, na podstawie złożonego przez niego wniosku, przysługuje zwrot kosztów podróży publicznymi środkami komunikacji w wysokości udokumentowanej biletami lub innymi dokumentami obejmującymi cenę biletu publicznego środka komunikacji, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem posiadanej przez strażaka w służbie kandydackiej ulgi na dany środek transportu.
2. 
W przypadku gdy niemożliwy jest przejazd publicznymi środkami komunikacji, przysługuje zwrot kosztów przejazdu innymi środkami komunikacji lub własnym samochodem osobowym, na podstawie złożonego wniosku, według stawek określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 oraz z 2023 r. poz. 760, 919 i 1123).
3. 
W przypadku przejazdu organizowanego i finansowanego przez komendanta szkoły Państwowej Straży Pożarnej ust. 1 i 2 nie stosuje się.
4. 
Za przejazd na praktyki należy rozumieć przejazd w celu odbycia praktyki i powrotu po jej zakończeniu.
§  15.  11
1. 
Strażakom w służbie kandydackiej, przeciwko którym wszczęto postępowanie dyscyplinarne lub których zawieszono w prawach studenta (słuchacza) szkoły Państwowej Straży Pożarnej, zawiesza się wypłacanie 50% świadczeń pieniężnych określonych w § 11 i § 12, począwszy od dnia najbliższej wypłaty do ostatniego dnia miesiąca, w którym uprawomocniło się orzeczenie dyscyplinarne lub w którym przywrócono strażaka w służbie kandydackiej w prawach studenta (słuchacza) szkoły Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
W przypadku wydania orzeczenia uniewinniającego lub umarzającego postępowanie dyscyplinarne, w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, wypłaca się zawieszone świadczenia pieniężne.
3. 
Wymierzenie strażakowi w służbie kandydackiej kary upomnienia na piśmie lub kary dyscyplinarnej skutkuje obniżeniem przysługujących mu świadczeń pieniężnych, o których mowa w § 11 i § 12, przez okres 6 miesięcy, nie dłużej niż do zakończenia studiów albo nauki w ramach służby kandydackiej, w następującej wysokości za karę:
1)
upomnienia na piśmie - 30%;
2)
upomnienia - 45%;
3)
nagany - 60%;
4)
obniżenia stopnia - 75%.
4. 
Obniżenie świadczeń pieniężnych, o których mowa w ust. 3, następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło uprawomocnienie się orzeczenia dyscyplinarnego o ukaraniu lub orzeczenia przełożonego dyscyplinarnego w sprawie kary upomnienia na piśmie.
§  16. 
1. 
Strażakom w służbie kandydackiej na ostatnim roku nauki może być przyznany zasiłek na utrzymanie rodziny, zwany dalej "zasiłkiem", na następujących członków rodziny, pozostających na ich utrzymaniu:
1)
na współmałżonka - jeżeli:
a)
wychowuje co najmniej 1 dziecko lub rodzeństwo strażaka w wieku do lat 8 albo
b)
pobiera naukę w trybie dziennym w szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia, a w pozostałych szkołach do ukończenia 23 roku życia, albo
c)
jest co najmniej w 17 tygodniu ciąży i nie może z tego powodu uzyskać zatrudnienia oraz nie otrzymuje zasiłku dla bezrobotnych;
2)
na dzieci własne, przysposobione, pasierbów i dzieci wzięte na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej, oraz rodzeństwo strażaka, jeżeli:
a)
nie mają ukończonego 16 roku życia albo
b)
spełniają warunek określony w pkt 1 lit. b;
3)
na rodziców lub dziadków strażaka, a także na jego macochę i ojczyma, osoby przysposabiające oraz osobę, która wychowywała i utrzymywała strażaka przez okres co najmniej 3 lat przed ukończeniem przez niego 18 roku życia, jeżeli:
a)
ukończyli - mężczyzna 60, a kobieta 55 lat życia oraz
b)
nie posiadają środków utrzymania oraz nie ma innych osób zobowiązanych do ich utrzymania.
2. 
Zasiłek na rodzeństwo strażaków w służbie kandydackiej może być przyznany w wypadku, gdy nie posiada ono środków utrzymania i nie ma innych osób zobowiązanych do ich utrzymania.
3. 
Na członków rodziny, wymienionych w ust. 1, może być przyznany zasiłek niezależnie od ich wieku, w razie uzyskania - na podstawie odrębnych przepisów - orzeczenia o niepełnosprawności stopnia znacznego lub umiarkowanego.
4. 
Zasiłek może być przyznany strażakom w służbie kandydackiej co miesiąc w następującej wysokości:
1)
na jedną osobę - 100%,
2)
na drugą osobę - 85%,
3)
na każdą następną osobę - 75%

najniższego wynagrodzenia za pracę, określonego na podstawie odrębnych przepisów.

5. 
Jeżeli współmałżonek albo dzieci strażaka w służbie kandydackiej posiadają własny dochód nieprzekraczający łącznie kwoty zasiłku przewidzianego na tych członków rodziny, zasiłek może być przyznany w wysokości różnicy między sumą zasiłków obliczonych na współmałżonka i dzieci a sumą uzyskiwanego przez nie dochodu.
6. 
Za dochód w rozumieniu ust. 5 nie uważa się zasiłku (dodatku) rodzinnego i pielęgnacyjnego, jak również stypendium (nagrody) przyznanego przez ministra nadzorującego szkołę wyższą oraz stypendium fundowanego.
7. 
Strażakom w służbie kandydackiej, którzy są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz członków rodziny wymienionych w ust. 1, zasiłek na te osoby wypłaca się w wysokości świadczeń alimentacyjnych ustalonej w prawomocnym orzeczeniu sądu, nieprzekraczającej jednak wysokości zasiłku określonego w ust. 5.
§  17. 
1. 
Zasiłek na utrzymanie rodziny przyznają komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej na pisemny wniosek złożony przez strażaków w służbie kandydackiej.
2. 
W razie wątpliwości komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej mogą żądać przedłożenia do wglądu zaświadczenia o niepobieraniu stypendium przez żonę, legitymacji studenckiej lub szkolnej, odcinków renty, zaświadczenia o ciąży bądź pozostawaniu bez pracy lub innych potrzebnych dokumentów.
3. 
W decyzji o przyznaniu zasiłku komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej określają dzień, od którego zasiłek przysługuje, oraz jego wysokość.
4. 
Zasiłek wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu. Jeżeli strażacy w służbie kandydackiej zakończyli naukę przed upływem danego miesiąca, zasiłek wypłaca się do dnia zakończenia służby kandydackiej.
5. 
Zasiłek należny na osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych wypłaca się bezpośrednio tym osobom lub ich opiekunom.
6. 
Strażacy w służbie kandydackiej pobierający zasiłek są obowiązani niezwłocznie zawiadamiać pisemnie o wszelkich zmianach mających wpływ na wygaśnięcie uprawnień do zasiłku lub na jego wysokość.
§  18. 
W wyjątkowych wypadkach, a w szczególności, gdy wyniki w nauce i nienaganne wykonywanie obowiązków służbowych uzasadniają udzielenie strażakom w służbie kandydackiej pomocy materialnej, komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej mogą przyznać zasiłek na zasadach określonych w § 16 i 17 w razie powstania konieczności utrzymania rodziny w przedostatnim roku nauki lub w latach wcześniejszych.
§  19. 
1. 
W razie śmierci strażaka w służbie kandydackiej pozostałej po nim rodzinie wypłaca się odprawę pośmiertną oraz zasiłek pogrzebowy w wysokości uposażenia zasadniczego przewidzianego dla najniższego stanowiska służbowego dla strażaków mianowanych na stałe wraz z dodatkiem za posiadany stopień służbowy.
2.  12
 Świadczenia, o których mowa w ust. 1, przysługują współmałżonkowi strażaka w służbie kandydackiej, który pozostawał z nim we wspólnocie małżeńskiej, a w dalszej kolejności - dzieciom i rodzicom, jeżeli w dniu jego śmierci spełniali warunki do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
§  20. 
1. 
Świadczenia pieniężne wypłacają szkoły Państwowej Straży Pożarnej w terminach ustalonych przez komendantów tych szkół.
2. 
Koszty zakwaterowania oraz świadczeń pieniężnych, o których mowa w rozporządzeniu, są pokrywane ze środków budżetowych Państwowej Straży Pożarnej.
§  21. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni do dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1  13  

NORMA UMUNDUROWANIA ORAZ OKRESY JEGO UŻYWALNOŚCI DLA STRAŻAKÓW W SŁUŻBIE KANDYDACKIEJ

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach lub wg opisu) Uwagi
APoż* SA**
Przedmioty ubioru wyjściowego
1 Czapka rogatywka szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
2 Płaszcz szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
3 Mundur kpl. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej dla strażaka mężczyzny komplet w składzie marynarka i spodnie, dla strażaka kobiety komplet w składzie marynarka i spódnica
4 Krawat szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
5 Szalik zimowy szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
6 Rękawiczki skórzane czarne para 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
7 Rękawiczki skórzane czarne ocieplane para 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
8 Koszula wyjściowa*** szt. 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej SA - 1 szt.
9 Koszula wyjściowa z krótkim rękawem*** szt. 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej SA - 1 szt.
10 Skarpety czarne zimowe*** para 8 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej dla kobiet dodatkowo w tej samej liczbie rajstopy cieliste

SA - 4 pary

11 Skarpety czarne letnie*** para 8 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej dla kobiet dodatkowo w tej samej liczbie rajstopy cieliste

SA - 4 pary

12 Botki ocieplane czarne para 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej dla kobiet kozaki
13 Półbuty wyjściowe skórzane czarne para 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej SA - 1 para
14 Sznur galowy szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej Wydaje się sznur podoficerski
15 Pasek skórzany czarny szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
16 Pokrowiec na mundur szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
Przedmioty ubioru służbowego
17 Czapka służbowa letnia szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
18 Czapka służbowa zimowa szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
19 Spodnie służbowe para 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
20 Bluza służbowa szt. 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
21 Koszula służbowa z długim rękawem szt. 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
22 Koszulka T-shirt szt. 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
23 Spodnie służbowe przeciwdeszczowe para 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
24 Kurtka służbowa przeciwdeszczowa szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
25 Bluza służbowa typu polar szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
26 Pasek szt. 1 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
27 Buty służbowe para 2 na okres służby kandydackiej na okres służby kandydackiej
28 Skarpety czarne termoaktywne typu %*** para 2 do zużycia do zużycia
29 Rękawiczki dziane czarne*** para 1 do zużycia do zużycia
Przedmioty ubioru wyjściowego wydawane na promocję
30 Czapka rogatywka szt. 1 3 3 Odpowiednio dla korpusu oficerów albo aspirantów w zależności od ukończonej szkoły.

Przechodzi na własność strażaka w dniu promocji

31 Mundur kpl. 1 3 3 Dla strażaka mężczyzny komplet w składzie marynarka i spodnie, dla strażaka kobiety komplet w składzie marynarka i spodnie.

Komplet przechodzi na własność strażaka w dniu promocji

32 Koszula wyjściowa*** szt. 1 3 3 Przechodzi na własność strażaka w dniu promocji
33 Krawat szt. 1 3 3 Przechodzi na własność strażaka w dniu promocji
34 Skarpety czarne letnie*** para 1 1 1 Przechodzą na własność strażaka w dniu promocji
35 Półbuty wyjściowe skórzane czarne para 1 3 3 Przechodzą na własność strażaka w dniu promocji
36 Rękawiczki skórzane czarne para 1 3 3 Przechodzą na własność strażaka w dniu promocji
37 Pasek skórzany czarny szt. 1 3 3 Przechodzi na własność strażaka w dniu promocji
38 Sznur galowy szt. 1 3 3 Odpowiednio dla korpusu oficerów albo aspirantów w zależności od ukończonej szkoły.

Przechodzi na własność strażaka w dniu promocji

39 Znak absolwenta szkoły (absolwentka) szt. 1 bezterminowo bezterminowo Przechodzi na własność strażaka w dniu promocji
Przedmioty ubioru reprezentacyjnego ****
40 Płaszcz sukienny szt. 1***** do zużycia do zużycia
41 Marynarka szt. 1***** do zużycia do zużycia na wymiar, zwężana
42 Koszula wyjściowa*** szt. 1***** do zużycia do zużycia
43 Spodnie zwężane lub bryczesy para 1***** do zużycia do zużycia w zależności od przewidywanej dla strażaka funkcji
44 Rękawiczki skórzane czarne letnie para 1***** do zużycia do zużycia Rękawiczki przewidziane do występów w pododdziale reprezentacyjnym powinny być w mniejszym rozmiarze, aby lepiej przylegały do dłoni
45 Szelki do spodni szt. 1***** do zużycia do zużycia
46 Trzewiki bukatowe z gwoździami lub buty oficerskie z prawidłami i pokrowcem para 1***** do zużycia do zużycia w zależności od przewidywanej dla strażaka funkcji
47 Sznur galowy szt. 1***** do zużycia do zużycia Wydaje się sznur oficerski
48 Pas główny szt. 1***** do zużycia do zużycia
49 Skarpety czarne zimowe*** para 2***** do zużycia do zużycia
50 Skarpety czarne letnie*** para 2***** do zużycia do zużycia
51 Emblemat pododdziału reprezentacyjnego szkoły szt. 3 do zużycia do zużycia Przedmiot wydawany tylko strażakom w służbie kandydackiej wyznaczonym do kompanii reprezentacyjnej szkoły Państwowej Straży Pożarnej
52 Emblemat Kompanii Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej szt. 2 do zużycia do zużycia Przedmiot wydawany tylko strażakom w służbie kandydackiej wyznaczonym do Kompanii

Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej

53 Czapka rogatywka szt. 1 do zużycia do zużycia Przedmiot wydawany tylko strażakom w służbie kandydackiej wyznaczonym do Kompanii

Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej

* Akademia Pożarnicza.

** Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej.

*** Przedmiot osobistego użytku. Brak obowiązku zwrotu w przypadku zużycia.

**** Przedmioty wydawane strażakom w służbie kandydackiej wyznaczonym do kompanii reprezentacyjnej szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub Kompanii Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

***** Strażakom w służbie kandydackiej wyznaczonym do kompanii reprezentacyjnej szkoły Państwowej Straży Pożarnej i Kompanii Reprezentacyjnej Państwowej Straży Pożarnej mnoży się przez 2.

Uwaga:

1. Strażacy w służbie kandydackiej otrzymują oznaki, w tym oznaki szkolne, sznurek dwukolorowy i taśmę dystynkcyjną do każdego z przedmiotów umundurowania, którego wzór wymaga ich noszenia.

2. Pranie chemiczne przedmiotów umundurowania wyjściowego i reprezentacyjnego szkoły Państwowej Straży Pożarnej zapewniają raz w roku.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  14  

NORMA ODZIEŻY SPECJALNEJ I EKWIPUNKU OSOBISTEGO ORAZ OKRESY ICH UŻYWALNOŚCI DLA STRAŻAKÓW W SŁUŻBIE KANDYDACKIEJ

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach lub wg opisu) Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Ubranie specjalne* kpl. 1 do zużycia
2 Ubranie specjalne lekkie* kpl. 1 do zużycia
3 Rękawice specjalne* para 1 do zużycia
4 Rękawice techniczne* para 1 do zużycia
5 Kominiarka* szt. 1 do zużycia
6 Buty strażackie gumowe* para 1 do zużycia
7 Buty strażackie skórzane* para 1 do zużycia
8 Hełm strażacki* szt. 1 do zużycia
9 Koszulka z długim rękawem termoaktywna trudnopalna** szt. 1 do zużycia
10 Koszulka z krótkim rękawem termoaktywna trudnopalna** szt. 1 do zużycia
11 Getry termoaktywne trudnopalne** szt. 1 do zużycia
12 Sztormiak żeglarski szt. 1 do zużycia
13 Narzędzie typu multitool szt. 1 do zużycia
14 Ubranie robocze szt. 1 do zużycia
15 Kurtka robocza ocieplana szt. 1 do zużycia
16 Czapka robocza zimowa szt. 1 do zużycia
17 Czapka robocza letnia szt. 1 do zużycia
18 Kominiarka dziana** szt. 1 do zużycia
19 Rękawice robocze para 1 do zużycia
20 Buty robocze para 1 do zużycia
21 Ubranie treningowe (dres)** szt. 1 2
22 Spodenki sportowe** szt. 2 2
23 Koszulka sportowa** szt. 2 2
24 Obuwie sportowe** para 1 do zużycia
25 Koc szt. 2 do zużycia
26 Poduszka szt. 1 do zużycia
27 Bielizna pościelowa (prześcieradło, poszwa, poszewka) kpl. 2 do zużycia
28 Manierka z pokrowcem kpl. 1 do zużycia Zaleca się, aby manierka miała możliwość mocowania do pasa lub oporządzenia
29 Menażka szt. 1 do zużycia
30 Niezbędnik szt. 1 do zużycia
31 Ręcznik** szt. 4 na okres służby kandydackiej 2 szt. małe i 2 szt. duże (kąpielowe)
32 Szczotka do ubrania** szt. 1 na okres służby kandydackiej
33 Szczotka do butów szt. 1 na okres służby kandydackiej
34 Mazak do pasty szt. 1 na okres służby kandydackiej
35 Pasta do obuwia gram 320-350 1
36 Proszek albo płyn do prania gram/ml 2400/2600 1
37 Mydło toaletowe albo mydło w płynie gram/ml 1200/1500 1
38 Śpiwór szt. 1 do zużycia
39 Plecak służbowy czarny szt. 1 do zużycia
40 Worek marynarski bawełniany o pojemności 120 l, czarny, z szelkami nośnymi lub torba sportowa czarna o takiej samej pojemności szt. 1 do zużycia Zaleca się, aby torba miała przedziały, zapewniające oddzielny transport odzieży specjalnej, pościeli, bielizny brudnej i innego wyposażenia, z uchwytami do przenoszenia i paskiem na ramię, i szelkami
41 Toporek strażacki z pokrowcem szt. 1 do zużycia Wydawany strażakom do ubioru reprezentacyjnego w zależności od przewidywanej dla nich funkcji
* Podstawowe środki ochrony indywidualnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 1795).

** Przedmioty osobistego użytku. Brak obowiązku zwrotu w przypadku zużycia.

Uwaga:

Do przedmiotów wymienionych w lp. 1 i 2 strażacy w służbie kandydackiej otrzymują oznaki.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U.2015.1897).
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.2022.2182) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2022 r.
3 § 3 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
4 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
6 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
8 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
9 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
10 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
11 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
12 § 19 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.
13 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.2022.2182) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1749) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2023 r.

14 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.2022.2182) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2022 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.243 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej.
Data aktu: 04/12/1997
Data ogłoszenia: 26/02/2016
Data wejścia w życie: 13/01/1998