Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 14 sierpnia 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 40, poz. 150, Nr 80, poz. 368 i Nr 113, poz. 547, z 1995 r. Nr 50, poz. 261 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 460) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 23 grudnia 1992 r. w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 101, poz. 516 i z 1994 r. Nr 60, poz. 250) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Dokumentami poświadczającymi uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego są odpowiednio:

1) dla dzieci w wieku do 4 lat - oświadczenie o wieku dziecka osoby opiekującej się nim w czasie podróży,

2) dla inwalidów wojennych i wojskowych, zaliczonych do I grupy inwalidów - książka inwalidy wojennego (wojskowego) I grupy,

3) dla przewodnika towarzyszącego w podróży osobie niewidomej lub ociemniałej - dokument stwierdzający inwalidztwo,

4) dla opiekuna towarzyszącego inwalidzie I grupy, odpowiednio:

a) książka inwalidy wojennego (wojskowego), stwierdzająca inwalidztwo I grupy,

b) orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzające zaliczenie do I grupy inwalidów,

c) dowód osobisty z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidów,

d) legitymacja Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdzająca inwalidztwo I grupy.

2. Dokumentami poświadczającymi uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego dla dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej, przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem są odpowiednio:

1) dla dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły - legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych (wzór MEN II/182),

2) dla dzieci i młodzieży nie uczęszczających do szkoły:

a) legitymacja Polskiego Związku Niewidomych,

b) legitymacja Polskiego Związku Głuchych,

c) legitymacja Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym,

d) legitymacja Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Ruchowo przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,

e) zaświadczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność, wydane przez lekarza specjalistę publicznego zakładu opieki zdrowotnej z ważnością na okres co najmniej 1 roku (wzór Mz-L-1),

3) dla młodzieży zaliczonej do I, II lub III grupy inwalidów - orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, a dla młodzieży zaliczonej do stopnia niepełnosprawności znacznego, umiarkowanego lub lekkiego - orzeczenie zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności.

3. Przy przejazdach do jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej wraz z dokumentem, o którym mowa w ust. 2, wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie) określające termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia lub domu pomocy społecznej.

4. Dokumenty, o których mowa w ust. 2, nie są wymagane w przypadku widocznego inwalidztwa lub niepełnosprawności dziecka.

5. Dokumentami poświadczającymi uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej przy przejazdach, o których mowa w ust. 2, są odpowiednio:

1) dla rodziców lub opiekunów podróżujących wraz z dzieckiem - dokument dziecka określony w ust. 2 i 3, z zastrzeżeniem ust. 4,

2) dla rodziców lub opiekunów podróżujących po dziecko lub po odwiezieniu dziecka:

a) zaświadczenie wydane przez szkołę specjalną, ogólnodostępną lub integracyjną (wzór MEN III/4),

b) zaświadczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność dziecka, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lit. e) wraz z zaświadczeniem (zawiadomieniem), o którym mowa w ust. 3.";

2)
w § 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) dowód osobisty z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidów,";

3)
w § 3:
a)
dodaje się pkt 12 i 13 w brzmieniu:

"12) zarządy wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej,

13) oddziały wojewódzkie Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.",

b)
skreśla się wyrazy "z ważnością na okres 3 lat od daty wydania";
4)
w § 4 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej - oświadczenie o wieku dziecka osoby opiekującej się nim w czasie podróży,";

5)
w § 7:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,
b)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) dzieci i młodzieży w okresie od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do ukończenia szkoły ponadpodstawowej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia - legitymacja szkolna,"

c)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Dokumentami poświadczającymi uprawnienia do ulgi 50% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2 dla studentów - obywateli polskich studiujących za granicą, do ukończenia przez nich 26 roku życia, są odpowiednio:

1) legitymacja studencka wydana przez polską szkołę wyższą - jeżeli odbywają oni studia na podstawie skierowania Ministerstwa Edukacji Narodowej,

2) międzynarodowa legitymacja studencka International Student Identity Card (ISIC),

wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie wieku studenta, jeżeli nie jest on określony w tych legitymacjach."

§  2.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej ogłosi w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 grudnia 1997 r. jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 23 grudnia 1992 r. w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 sierpnia 1997 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.101.641

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Data aktu: 14/08/1997
Data ogłoszenia: 28/08/1997
Data wejścia w życie: 30/08/1997