Zasady współdziałania ministrów w zakresie kształcenia zawodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1997 r.
w sprawie zasad współdziałania ministrów w zakresie kształcenia zawodowego.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, zwani dalej "właściwymi ministrami", na których wniosek Minister Edukacji Narodowej wprowadził zawody do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, z zastrzeżeniem ust. 2, współdziałają w ustalaniu:
1)
ramowych planów nauczania - w części dotyczącej kształcenia zawodowego,
2)
podstaw programowych kształcenia w zawodzie lub profilu kształcenia zawodowego,
3)
warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania i podręczników, zalecania środków dydaktycznych oraz wykazów tych programów, podręczników i środków.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do ministrów, o których mowa w art. 26 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153), zwanej dalej "ustawą", a także ministrów, o których mowa w art. 29 ustawy, w zakresie uregulowanym odrębnie przez tych ministrów.
3.
Podstawę do realizacji zadań określonych w ust. 1 pkt 2 i 3 stanowią ramowe plany nauczania, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
4.
Umiejętności stanowiące kwalifikacje do zawodu lub profilu kształcenia zawodowego wyodrębnione na podstawie przedstawionych przez właściwych ministrów, zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 ustawy, opisów zawodów ze zbiorem umiejętności zawodowych - stanowią podstawę do realizacji zadania określonego w ust. 1 pkt 2.
§  2.
Właściwi ministrowie opiniują:
1)
projekty ramowych planów nauczania - w części dotyczącej kształcenia zawodowego,
2)
projekty podstaw programowych kształcenia w zawodzie lub profilu kształcenia zawodowego, zawierające: założenia programowo-organizacyjne kształcenia uwzględniające niezbędne warunki techniczne i kadrowe oraz zestawy umiejętności i treści nauczania ustalone dla zawodu lub profilu, wraz z określeniem dla nich koniecznego wymiaru godzin w cyklu nauczania,
3)
projekty określające warunki i tryb dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania i podręczników, zalecania środków dydaktycznych oraz wykazy tych programów, podręczników i środków.
§  3.
1.
Minister Edukacji Narodowej może, po zasięgnięciu opinii właściwego ministra, wykonywać zadania w zakresie opracowywania projektów, o których mowa w § 2, przez zakup usług w jednostce badawczo-rozwojowej lub innej specjalistycznej jednostce organizacyjnej.
2.
Warunkiem zakończenia prac nad projektami, o których mowa w § 2, jest uzyskanie pozytywnej opinii właściwych ministrów.
§  4.
1.
Opracowywanie projektów, o których mowa w § 2, jest finansowane ze środków budżetowych będących w dyspozycji Ministra Edukacji Narodowej.
2.
Opiniowanie projektów, o których mowa w § 2, przez:
1)
ministrów prowadzących szkoły jest finansowane ze środków planowanych w budżetach tych ministrów w dziale 79 "Oświata i wychowanie",
2)
pozostałych ministrów jest finansowane ze środków budżetowych będących w dyspozycji Ministra Edukacji Narodowej - na wniosek właściwego ministra.
3.
Wysokość wydatków na sfinansowanie zadania, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, podlega uzgodnieniu właściwego ministra z Ministrem Edukacji Narodowej.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 1992 r. w sprawie zasad współdziałania ministrów w zakresie kształcenia zawodowego (Dz. U. Nr 77, poz. 387).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.100.621

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady współdziałania ministrów w zakresie kształcenia zawodowego.
Data aktu: 05/08/1997
Data ogłoszenia: 26/08/1997
Data wejścia w życie: 10/09/1997