Sposób i tryb przeprowadzania egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania i ochrony przyrody dla osób zatrudnionych przez organizatora usług turystycznych obejmujących polowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 27 czerwca 1996 r.
w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania i ochrony przyrody dla osób zatrudnionych przez organizatora usług turystycznych obejmujących polowania. *

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. Nr 147, poz. 713) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu przeprowadzenia egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania i ochrony przyrody Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa powołuje czteroosobową komisję, w skład której wchodzą:
1)
przedstawiciel Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jako przewodniczący,
2)
przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego,
3)
przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe,
4)
przedstawiciel Policji.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody składa w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pisemny wniosek zawierający dane personalne.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dokument stwierdzający posiadane wykształcenie,
2)
fotokopię z dowodu tożsamości, poświadczającą miejsce stałego zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
życiorys.
§  3.
1.
Termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu wyznacza przewodniczący komisji i wysyła wnioskodawcy zawiadomienie co najmniej na 30 dni przed tym terminem.
2.
Egzamin składa się z części:
1)
pisemnej w postaci testu oraz
2)
ustnej.
§  4.
1.
Osoby przystępujące do części pisemnej egzaminu zgłaszają się w terminie i miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego komisji i wypełniają, w obecności komisji, arkusze testowe. Czas trwania testu nie może przekroczyć dwóch godzin. Osoba, która prawidłowo wypełni test co najmniej w 60%, jest dopuszczona do części ustnej egzaminu.
2.
Wyniki testu podaje się do wiadomości przez wywieszenie ogłoszenia w miejscu przeprowadzenia egzaminu, najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu egzaminu. W ogłoszeniu podaje się jednocześnie miejsce i termin części ustnej egzaminu, które należy wyznaczyć nie później niż w ciągu 14 dni od daty odbycia testu.
3.
Część ustna egzaminu obejmuje odpowiedź na trzy pytania; członkowie komisji mogą zadawać pytania uzupełniające.
4.
Do ustalenia wyniku egzaminu stosuje się dwie oceny: pozytywną lub negatywną. Wynik egzaminu ustala się większością głosów członków komisji egzaminacyjnej; w razie równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego komisji.
5.
Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół obejmujący:
1)
imię i nazwisko przewodniczącego komisji oraz imiona i nazwiska członków komisji,
2)
datę i numer dokumentu ustalającego skład osobowy komisji,
3)
imiona i nazwiska osób, które przystąpiły do egzaminu,
4)
stwierdzenie dopuszczenia do części ustnej egzaminu,
5)
datę i wynik egzaminu,
6)
podpisy: przewodniczącego i członków komisji.
§  5.
Obsługę organizacyjno-techniczną komisji zapewnia Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
§  6.
1.
Osobie, która zdała egzamin z wynikiem pozytywnym, Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wydaje zaświadczenie stwierdzające zdanie egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania oraz ochrony przyrody, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Osoba otrzymująca zaświadczenie potwierdza jego odbiór.
3.
Dokumenty związane z przeprowadzeniem egzaminu i wydaniem zaświadczenia przechowuje Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE Nr ...

Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

.................., dnia ....... r.

Zaświadcza się, że ............................................

(imię/imiona i nazwisko)

ur. dnia ................ r. w ................................

złożył(a) w dniach .................. r. i ................. r.

egzamin ze znajomości zasad wykonywania polowania i ochrony

przyrody, o którym mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia

13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. Nr 147,

poz. 713), z wynikiem pozytywnym.

.....................

(podpis)

(pieczęć okrągła)

* Z dniem 30 października 2001 r. niniejsze rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.95.147.713), w brzmieniu ustalonym przez ustawę z dnia 26 lipca 2001 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie (Dz.U.01.125.1366) - zobacz art. 1 pkt 3 oraz art. 3 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.75.358

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb przeprowadzania egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania i ochrony przyrody dla osób zatrudnionych przez organizatora usług turystycznych obejmujących polowania.
Data aktu: 27/06/1996
Data ogłoszenia: 04/07/1996
Data wejścia w życie: 19/07/1996