"1. Następujące gatunki flory wymienione w załączniku I, jako ściśle chronione, nie są w Polsce zagrożone, nie będą zatem objęte ochroną:
Marsilea quadrifolia, Botrychium simplex Hitch., Ophioglossum polyphyllum A. Braun, Caldesia parnassifolia (L) Parl., Luronium natans (L) Raf., Ligularia sibirica (L) Cass., Najas flexili (Wild) Rost., Thesium ebracteatm Hayne, Saxifraga hirculuc L., Lindernia procumbens (Krocker), Angelica palustris (Besser), Drepanocladus vernicosus (Mitt.), Buxbaumia viridis (Moug. ex Lam, DC), Dichelyma capillaceum (With.), Pyramidula tetragona (Brid.), Meesia longiseta Hedw., Orthotrichum rogeri Brid.
2. Z gatunków fauny wymienionych w załączniku II, jako ściśle chronione, Canis lupus będzie objęty w Polsce innym statusem ochrony niż przewidziany w konwencji.
3. Z gatunków fauny wymienionych w załączniku III Leucapius delineatus nie jest w Polsce gatunkiem zagrożonym i nie będzie objęty ochroną."
Zgodnie z artykułem 19 ustęp 3 konwencji wchodzi ona w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej dnia 1 stycznia 1996 r.
Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:
1 Zastrzeżenia wycofane dla tych trzech gatunków w liście Ministerstwa Środowiska Norwegii z dnia 28 września 1989 r., zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym 3 października 1989 r. (oryginał w języku angielskim).
SŁOWACJA
Zastrzeżenie zgłoszone w czasie podpisania 28 kwietnia 1994 r.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 konwencji Republika Słowacka ogłasza zastrzeżenie względem dwóch gatunków wymienionych w załączniku II. Są to wilk (Canis lupus) i niedźwiedź brunatny (Ursus arctos). Podstawą do zgłoszenia tego zastrzeżenia w odniesieniu do warunków ochrony tych gatunków, zgodnych z art. 6 konwencji, jest obecny poziom liczebności ich populacji w Republice Słowackiej, pozwalający na regulację ich liczby bez negatywnego wpływu na ich przeżycie i funkcje w naturalnych ekosystemach.
HISZPANIA
Zastrzeżenia zgłoszone w czasie podpisywania 19 września 1979 r.
1. Zastrzeżenia dotyczące listy gatunków w załączniku II
Wymienione poniżej gatunki są wyłączone z tej listy odnośnie do Hiszpanii:
Canis lupus, Otis tarda, Otis tetrax, Burhinus oedicnemus, Pterocles orientalis, Pterocles alchata, Carduelis chloris, Carduelis spinus, Carduelis cannabina, Serinus serinus, Sturnus unicolor, Lacerta lepida, Emys orbicularis, Mauremys caspica, Vipera latasti.
Powyższa lista gatunków będzie przeniesiona w całości do załącznika III.
2. Zastrzeżenia dotyczące listy gatunków w załączniku III
W odniesieniu do Hiszpanii gatunek Sus scrofa meridionalis jest wyłączony z tej listy.
3. Zastrzeżenia dotyczące zabronionych środków i metod zabijania itp., wymienionych w załączniku IV
Ssaki
Zakaz używania sideł jest przyjęty, z wyjątkiem ich użycia do łapania Canidae, Mustelidae, Viverridae oraz Oryctolagus cuniculus.
Zakaz używania pułapek jest przyjęty, z wyjątkiem ich użycia do łapania Canidae Mustelidae, Viverridea oraz Oryctolagus cuniculus.
Zakaz używania dymu i gazu jest przyjęty, z wyjątkiem ich użycia do łapania Vulpes vulpes.
Zakaz używania zatrutych przynęt jest przyjęty, z wyjątkiem ich użycia tymczasowo, w sytuacjach nadzwyczajnych dla łowiectwa.
Zakaz używania automatycznej lub półautomatycznej broni z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje nie może być przyjęty na obecnym etapie.
Ptaki
Zakaz używania sideł jest przyjęty, z wyjątkiem ich użycia do chwytania Sturnus vulgaris, Turdus philomelos oraz Turdus iliacus na pewnych obszarach i w pewnych okresach. Zakaz używania siatek jest przyjęty, z wyjątkiem takich siatek, których użycie zostało wyraźnie dozwolone w celu chwytania Columba palumbus, Sturnus vulgaris i Passer domesticus na pewnych obszarach i w pewnych okresach oraz do chwytania żywych Fringillidae.
Zakaz używania zatrutej przynęty jest przyjęty, z wyjątkiem jej użycia tymczasowo, w sytuacjach nadzwyczajnych dla łowiectwa.
Zakaz używania automatycznej lub półautomatycznej broni z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje nie może być przyjęty na obecnym etapie.
Zastrzeżenia zawarte w dokumencie ratyfikacyjnym, złożonym 27 maja 1986 r.
1. Zastrzeżenie odnośnie do zakazu używania środków i metod zabijania, wymienionych w załączniku IV: zastrzeżenie jest zgłoszone na okres trzech lat i dotyczy zakazu używania broni automatycznej lub półautomatycznej z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje, zarówno do polowań na ssaki, jak i na ptaki.
2. Zastrzeżenie jest zgłoszone odnośnie do gatunków fauny: Canis lupus, Sturnus unicolor, Lacerta lepida i Vipera latasti, Carduelis carduelis, Carduelis chloris, Carduelis cannabina i Serinus serinus, zawartych w załączniku II jako "ściśle chronione gatunki fauny", które będą uznane przez Hiszpanię jako "chronione gatunki fauny" o statusie ochrony określonym przez konwencję dla gatunków zawartych w załączniku III.
TURCJA
Zastrzeżenia zawarte w dokumencie ratyfikacyjnym, złożonym 2 maja 1984 r.
Ssaki: RODENTIA Sciuridae
Citellus citellus
CARNIVORA Canidae
Canis lupus Ursidae
Wszystkie gatunki
ARTIODACTYLA Bovidae
Capra aegagrus
Suidae
Sus scrofa meridionalis
Ptaki: ANSERIFORMES Anatidae
Anser erythropus
Tadorna tadorna
Tadorna ferruginea
Oxyura leucocephala
CHARADRIIFORMES Scolopacidae
Gallinago media
COLUMBIFORMES Pteroclididae
Pterocles alchata
Pterocles orientalis
Gady: TESTUDINES Testudinae
Testudo hermanni
Testudo graeca
Testudo marginata
Płazy: ANURA Ranidae
Rana arvalis
Rana dalmatina
Rana latastei
Zabronione środki i metody zabijania, chwytania i innej eksploatacji
Ssaki: Półautomatyczna lub automatyczna broń z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje.
Sprzeciw zawarty w liście Stałego Przedstawiciela Turcji z dnia 4 marca 1988 r., zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym 9 marca 1988 r.
W nawiązaniu do decyzji podjętej w czasie ostatniego posiedzenia Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk naturalnych, które odbyło się w Strasburgu w dniach 8-11 grudnia 1987 r., i zgodnie z art. 17 ust. 3 niniejszej konwencji, mam zaszczyt przekazać w załączeniu listę gatunków, które stanowią przedmiot zastrzeżeń ze strony Turcji.
Płazy
Pelobates syriacus, Pelodytes caucasicus
Gady
Agama stellio, Ophisops elegans, Lacerta agilis, Ophisaurus apodus, Chalcides ocellatus, Coluber najadum, Natrix tessellata, Telescopus fallax
Felis silvestris (catus)
Vormela peregusna
Calopteryx syriaca, Sympecma braueri, Coenagrion freyi, Coenagrion mercuriale, Aeshna viridis, Stylurus (=Gomphus) flavipes, Gomphus graslinii, Ophiogomphus cecilia, Lindenia tetraphylla, Macromia splendens, Brachythemis fuscopalliata, Leucorrhinia albifrons, Leucorrhinia caudalis, Leucorrhinia pectoralis, Carabus olympiae, Dytiscus latissimus, Graphoderus bilineatus, Osmoderma eremita, Buprestis splendens, Cucujus cinnaberinus, Cerambyx cerdo, Papilio alexanor, Papilio hospiton, Zerynthia polyxena, Parnassius apollo, Parnassius mnemosyne, Apatura metis, Fabriciana elisa, Euphydryas (Eurodryas) aurinia, Melanargia argae, Erebia christi, Erebia sudetica, Erebia calcaria, Coenonympha hero, Coenonympha oedippus, Lopinga achine, Lycaena dispar, Maculinea arion, Maculinea teleius, Maculinea nausithous, Plebicula golgus, Hypodryas maturna, Eriogaster catax, Hyles hippophaes, Proserpinus prosperina.
ARACHNIDA
Araneae
Macrothele calpeiana
Mięczaki
GASTROPODA
Stylommatophora
Geomalacus maculosus, Elona quimperiana, Margaritifera auricularia.
BIVALVIA
Unionoida
Margaritifera margaritifera, Unio elongatulus, Microcondylaea compressa.
Pierścienice
HIRUDINEA
Hirudo medicinalis
Chalcalburnus chalcoides, Abramis vimba, Alburnoides bipunctatus, Alburnus albidus, Aspius aspius, Barbus plebejus, Chondrostoma nasus, Rutilus frisii, Rutilus rubilio, Siluris glanis, Gobius ophiocephalus, Gobius syrman, Proterorhinus marmoratus.
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
Zastrzeżenia zgłoszone w czasie składania dokumentu ratyfikacyjnego 8 maja 1982 r. i zmienione na podstawie listu Stałego Przedstawiciela Zjednoczonego Królestwa z dnia 26 marca 1987 r., zarejestrowanego w Sekretariacie Generalnym 31 marca 1987 r.
Zastrzeżenia na podstawie artykułu 22
WIELKA BRYTANIA
Zastrzeżenia są zgłoszone, jak przedstawiono poniżej, odnośnie do zakazów wymienionych w załączniku IV.
Zające
Sidła (z wyjątkiem sideł samozaciskających)
Magnetofony
Urządzenia mogące zabić lub ogłuszyć
Sztuczne źródła światła
Lustra i inne urządzenia oślepiające
Urządzenia do oświetlania celu
Noktowizory z elektrycznym powiększaniem lub przetwarzaniem obrazu
Siatki
Pułapki
Półautomatyczna broń z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje
Samoloty
Pojazdy motorowe w ruchu
Gronostaje
Zastrzeżenie jest zgłoszone odnośnie do zabronionych metod jak wyżej dla zająca, z dodatkowym uwzględnieniem użycia dymu i gazu.
Łasice
Zastrzeżenie jest zgłoszone odnośnie do zabronionych metod jak wyżej dla zająca, z dodatkowym uwzględnieniem użycia dymu i gazu.
Jeleń w Anglii i Walii
Jeleń europejski (Cervus elaphus): samce w okresie od 1 sierpnia do 30 kwietnia włącznie; samice od 1 listopada do 29 lutego włącznie.
Daniel (Dama dama): samice od 1 sierpnia do 30 kwietnia włącznie; samice od 1 listopada do 29 lutego włącznie.
Sarna (Capreolus): samiec od 1 kwietnia do 31 października włącznie; samica od 1 listopada do 29 lutego włącznie.
Jeleń wschodni, Sika (Cervus nippon): samce od 1 sierpnia do 30 kwietnia włącznie; samice do 1 listopada do 29 lutego włącznie.
Dla osób wkraczających na teren nieruchomości za zgodą właściciela lub posiadacza lub uprawnionego organu władzy (jeśli nieruchomość nie została wyłączona na mocy artykułów S10, 10A i 11 Ustawy o jeleniach, znowelizowanej w załączniku 7 do Ustawy o faunie, florze i obszarach wiejskich z 1981 r.).
Magnetofony
Urządzenia elektryczne mogące zabić i ogłuszyć
Lustra i inne urządzenia oślepiające
Półautomatyczna broń z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje (z wyjątkiem innych, szczegółowych zakazów dotyczących broni palnej, broni i amunicji)
Urządzenia do oświetlania celu.
Jeleń w Szkocji2
Do celów legalnego zabijania, zgodnie z Ustawą o jeleniach (Szkocja) z 1959 r., z uwzględnieniem zmian:
Magnetofony
Sztuczne źródła światła
Lustra i inne urządzenia oślepiające
Urządzenia do oświetlenia celu
Półautomatyczna broń z magazynkiem mieszczącym więcej niż dwa naboje.
Samoloty
Okresy polowań w Szkocji
Gatunki:
Jeleń europejski (Cervus elaphus), Jeleń wschodni, Sika (Cervus nippon) i krzyżówki Jelenia europejskiego/Jelenia wschodniego, Sika (Cervus elaphus/Cervus nippon) |
Samce: 1 lipca - 20 października włącznie; Samice: 21 października - 15 lutego włącznie |
Daniel (Dama dama) |
Samce: 1 sierpnia - 30 kwietnia włącznie; Samice: 21 października - 15 lutego włącznie |
Sarna (Capreolus capreolus) |
Samce: 1 kwietnia - 30 października włącznie; Samice: 21 października - 31 marca włącznie |
Foki3
Foka szara od 1 stycznia do 31 sierpnia włącznie
Foka pospolita od 1 września do 31 maja włącznie
Foka szara od 1 stycznia do 31 sierpnia włącznie
Foka pospolita od 1 września do 31 maja włącznie
Magnetofony
Urządzenia elektryczne mogące zabić i ogłuszyć
Sztuczne źródła światła
Lustra i inne urządzenia oślepiające
Urządzenia do oświetlania celu
Noktowizory z elektronicznym powiększaniem lub przetwarzaniem obrazu
Siatki
Pułapki
Jakakolwiek myśliwska broń palna na amunicję o energii wylotowej nie mniejszej niż 600 footopounds (jednostka pracy potrzebna do podniesienia 1 funta na wysokość 1 stopy), gdy pojedynczy nabój waży nie mniej niż 45 granów
Samoloty
Pojazdy motorowe w ruchu
______
2 Zastrzeżenia uzupełnione w marcu 1987 r.
3 W marcu 1987 r. dodano zastrzeżenie w brzmieniu: "Półautomatyczna broń z magazynkiem mogącym pomieścić więcej niż 2 naboje". Wycofano je listem Stałego Przedstawiciela Zjednoczonego Królestwa z dnia 28 stycznia 1988 r., zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym 1 lutego 1988 r.
IRLANDIA PÓŁNOCNA4
Zostają zgłoszone następujące zastrzeżenia:
Załącznik I - Gatunki flory występujące w Irlandii Północnej
Wszystkie gatunki
Załącznik II - Gatunki występujące w Irlandii Północnej
i. Ssaki - wszystkie gatunki
ii. Ptaki - wszystkie gatunki
iii. Gady - wszystkie gatunki
iv. Płazy - wszystkie gatunki
Załącznik III - Gatunki występujące w Irlandii Północnej
i. Ssaki - wszystkie gatunki, z wyjątkiem Halichoerus grypus (foka szara)
ii. Ptaki - kormoran czubaty, kormoran, łabędź niemy, mewa śmieszka, dziki gołąb
iii. Gady - wszystkie gatunki
iv. Płazy - wszystkie gatunki
Załącznik IV - Zabronione środki i metody zabijania, chwytania i innej eksploatacji gatunków występujących w Irlandii Północnej
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1996.58.264 |
Rodzaj: | Oświadczenie rządowe |
Tytuł: | Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, sporządzonej w Bernie dnia 19 września 1979 r. |
Data aktu: | 31/01/1996 |
Data ogłoszenia: | 25/05/1996 |
Data wejścia w życie: | 09/06/1996 |