Szczegółowe warunki i tryb oddawania w najem lokali mieszkalnych pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz zwalniania tych lokali.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 kwietnia 1996 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu oddawania w najem lokali mieszkalnych pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz zwalniania tych lokali.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", w tym w jednostkach wojskowych, można wynajmować - w miarę istniejących możliwości - część lokali mieszkalnych przeznaczonych na stałe zakwaterowanie żołnierzy zawodowych.
§  2.
1.
Umowę najmu lokalu mieszkalnego z pracownikiem zawiera się na czas wykonywania pracy w jednostce organizacyjnej.
2.
Umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta na czas nie oznaczony z pracownikiem, który:
1)
przepracował co najmniej piętnaście lat w jednostce organizacyjnej,
2)
nabył uprawnienia do emerytury lub renty inwalidzkiej wskutek wypadku przy pracy albo choroby zawodowej, pozostających w związku z zatrudnieniem w jednostce organizacyjnej.
§  3.
1.
Warunkiem zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z pracownikiem jest przepracowanie przez niego w jednostce organizacyjnej co najmniej pięciu lat, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracownika Prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zwanej dalej "Agencją", po zasięgnięciu opinii dyrektorów oddziału terenowego i rejonowego Agencji, może zezwolić na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z pracownikiem, który nie spełnia warunku określonego w ust. 1.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach dozorców budynków mieszkalnych, z którymi umowę najmu lokalu mieszkalnego zawiera się na czas wykonywania czynności dozorcy.
§  4.
Lokale mieszkalne powinny być w pierwszej kolejności oddawane w najem pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy związanych bezpośrednio z zachowaniem gotowości bojowej zatrudniającej ich jednostki organizacyjnej albo zatrudnionym w zawodach deficytowych w danym garnizonie lub na stanowiskach pracy wymagających szczególnych kwalifikacji.
§  5.
1.
Zainteresowany pracownik składa za pośrednictwem dyrektora jednostki organizacyjnej, zatrudniającej tego pracownika, wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, adresowany do dyrektora oddziału terenowego Agencji, a w garnizonie Warszawa - do Dyrektora Oddziału Rejonowego Garnizonu Warszawa.
2.
Dyrektor jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik, przesyła w terminie czternastu dni wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, po zaopiniowaniu przez zakładową organizację związkową, do dyrektora oddziału terenowego Agencji, a w garnizonie Warszawa - do Dyrektora Oddziału Rejonowego Garnizonu Warszawa.
3.
Dyrektor oddziału terenowego Agencji, a w garnizonie Warszawa - Dyrektor Oddziału Rejonowego Garnizonu Warszawa, rejestruje wnioski o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego i w terminach do dnia 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku sporządza (uaktualnia) wstępną listę kolejności pracowników oczekujących na najem lokalu mieszkalnego, z uwzględnieniem kolejności otrzymanych wniosków oraz kryteriów określonych w § 3 i 4.
4.
Wstępną listę kolejności, o której mowa w ust. 3, przekazuje się związkowej komisji mieszkaniowej powołanej przez właściwą okręgową organizację związkową, która w terminie trzydziestu dni, w uzgodnieniu z dowódcą garnizonu, może dokonać zmian na tej liście.
5.
Dyrektor oddziału terenowego Agencji, a w garnizonie Warszawa - Dyrektor Oddziału Rejonowego Garnizonu Warszawa, uwzględnia zmiany dokonane przez związkową komisję mieszkaniową, jeżeli nie naruszają one § 4.
6.
Lista ustalona w sposób określony w ust. 3-5 stanowi podstawę zawierania umów najmu lokali mieszkalnych w miarę ich pozyskiwania.
§  6.
1.
Podstawą zajęcia lokalu mieszkalnego jest umowa najmu podpisana przez dyrektora oddziału terenowego Agencji, a w garnizonie Warszawa - przez Dyrektora Oddziału Rejonowego Garnizonu Warszawa, i pracownika.
2.
Umowę najmu lokalu mieszkalnego rejestruje się w rejestrze takich umów, prowadzonym w oddziale terenowym Agencji.
§  7.
1.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do zawierania i wypowiadania umów najmu lokali mieszkalnych oraz ich zajmowania, używania i opróżniania, a także określania praw i obowiązków wynajmującego i najemcy, stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 86, poz. 433 i Nr 133, poz. 654) i Kodeksu cywilnego.
2.
Uprawnienia przewidziane w przepisach, o których mowa w ust. 1, dla organów gminy, zarządcy budynku lub właściciela lokalu mieszkalnego przysługują dyrektorowi oddziału terenowego Agencji, z wyjątkiem przyznawania i wypłaty dodatków mieszkaniowych.
§  8.
Dyrektor jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracownika niezwłocznie zawiadamia dyrektora oddziału terenowego Agencji o rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy z pracownikiem będącym najemcą lokalu mieszkalnego, wskazując sposób i termin ustania stosunku pracy.
§  9.
Pracownik jest obowiązany zwolnić zajmowany lokal mieszkalny:
1)
w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, chyba że zajmował ten lokal na podstawie umowy najmu, o której mowa w § 2 ust. 2,
2)
z upływem terminu wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.45.201

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb oddawania w najem lokali mieszkalnych pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz zwalniania tych lokali.
Data aktu: 09/04/1996
Data ogłoszenia: 19/04/1996
Data wejścia w życie: 04/05/1996