Zm.: rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 lipca 1994 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.

Na podstawie art. 56 ust. 3, art. 108 ust. 4, art. 128 ust. 9, art. 131 ust. 1 pkt 1 lit. d), art. 132 ust. 2, art. 136 i art. 164 ust. 2 oraz w związku z art. 121 ust. 1 i art. 134, art. 135 ust. 1, art. 164 ust. 1 i art. 198 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165), a także w związku z art. 100 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 10, poz. 36) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1992 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 85, poz. 430) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 skreśla się ust. 3;
2)
w § 17:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli w umowie dotyczącej udzielenia żołnierzowi, przed dniem powołania go do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub w czasie jej odbywania, kredytu lub pożyczki na cele mieszkaniowe przez bank lub instytucję uprawnioną do ich udzielania, postanowiono, że w okresie odbywania przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej spłata kredytu lub pożyczki nie ulega zawieszeniu, odsetki należne od nich w tym okresie pokrywa się, z zastrzeżeniem ust. 2, z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Obrony Narodowej, a w stosunku do żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych - z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli umowę z bankiem lub instytucją uprawnioną do udzielania kredytów lub pożyczek zawarła spółdzielnia budownictwa mieszkaniowego, której żołnierz jest członkiem.";

3)
§ 20 otrzymuje brzmienie:

"§ 20. 1. Żołnierzom (osobom) wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) oraz ust. 2 przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3-5, prawo do przejazdu publicznym transportem zbiorowym na koszt wojska (zakładu pracy, w którym osoba odbywa służbę zastępczą), w wypadku udzielenia urlopu:

1) wypoczynkowego,

2) w drodze wyróżnienia,

3) okolicznościowego,

4) zdrowotnego,

5) w celu odwiedzenia rodziny,

6) dodatkowego.

2. Prawo do przejazdu, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również w razie udzielenia żołnierzowi uzupełniającego urlopu wypoczynkowego lub w wypadku wykorzystania urlopu wypoczynkowego - za zgodą dowódcy jednostki wojskowej - w dwóch częściach.

3. Korzystanie przez żołnierzy z uprawnień, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje na zasadach i warunkach określonych w odrębnych przepisach.

4. W razie udzielenia urlopu w drodze wyróżnienia, zgodę na przejazd na koszt wojska wyraża dowódca jednostki wojskowej.

5. Prawo do przejazdu na urlop okolicznościowy przysługuje w razie:

1) zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby żony, dziecka, ojca, matki, opiekuna, siostry, brata, teściowej, teścia, babki lub dziadka żołnierza,

2) ślubu żołnierza,

3) urodzenia się dziecka żołnierza,

4) klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę.

6. Przejazd na koszt wojska w związku z uzyskaniem urlopu:

1) wypoczynkowego i uzupełniającego - następuje z miejsca pełnienia służby do obranej miejscowości w kraju i z powrotem,

2) w drodze wyróżnienia, dodatkowego i w celu odwiedzenia rodziny - następuje z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania najbliższej rodziny i z powrotem,

3) zdrowotnego i okolicznościowego - następuje z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania najbliższej rodziny lub do miejsca wynikającego z celu wyjazdu i z powrotem.

7. W razie odwołania z urlopu żołnierzowi przysługuje prawo do ponownego przejazdu na koszt wojska w celu wykorzystania pozostałej części urlopu.

8. Środek transportu właściwy do odbycia podróży na urlopy, o których mowa w ust. 1 i 2, określa dowódca jednostki wojskowej.";

4)
w § 22 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje ust. 2 w brzmieniu:

"2. Żołnierz zwolniony ze służby kandydackiej korzysta z usług pośrednictwa pracy na zasadach i w trybie określonych w przepisach, o których mowa w art. 121 ust. 2 ustawy.";

5)
w § 25 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje ust. 2 w brzmieniu:

"2. Poborowy zwolniony ze służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych korzysta z usług pośrednictwa pracy na zasadach i w trybie określonych w przepisach, o których mowa w art. 121 ust. 2 ustawy.";

6)
w § 29 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Żołnierzom (osobom) wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) oraz ust. 2 przysługuje prawo do bezpłatnego przejazdu lub zwrot kosztów podróży najtańszym środkiem komunikacji publicznej w razie skierowania na badania lekarskie lub leczenie.

3. Zwrotu kosztów przejazdu lub wydania bezpłatnego biletu na przejazd, o którym mowa w ust. 2, dokonują:

1) żołnierzom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) - dowódcy (komendanci) jednostek wojskowych, w których żołnierze pełnią służbę lub przebywają na leczeniu,

2) osobom wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 1 - komendanci (kierownicy) jednostek organizacyjnych Policji i Straży Granicznej, w których pełnią służbę,

3) osobom wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 2 - zakłady pracy, terenowe organy administracji rządowej lub samorządowej albo inne organy, którym formacja obrony cywilnej jest podporządkowana,

4) osobom wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 3 - zakłady pracy, w których odbywają służbę zastępczą.";

7)
po § 29 dodaje się § 29a w brzmieniu:

"§ 29a. Żołnierzom pełniącym nadterminową zasadniczą służbę wojskową i okresową służbę wojskową oraz ich małżonkom i dzieciom przysługuje prawo do przejazdów na koszt wojska na zasadach i warunkach przewidzianych dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.82.376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.
Data aktu: 06/07/1994
Data ogłoszenia: 15/07/1994
Data wejścia w życie: 30/07/1994