Tryb i organizacja działalności Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz szczegółowy zakres spraw wymagających uchwał Komitetu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1994 r.
w sprawie trybu i organizacji działalności Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz szczegółowego zakresu spraw wymagających uchwał Komitetu.

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 55, poz. 251) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Polski Komitet Normalizacyjny, zwany dalej "Komitetem", działa na posiedzeniach plenarnych, z zastrzeżeniem § 4.
2.
Posiedzenie plenarne Komitetu zwołuje Prezes nie rzadziej niż raz na kwartał lub na pisemny wniosek co najmniej 5 członków Komitetu nie później niż w ciągu 3 tygodni od otrzymania wniosku.
3.
Prezes Komitetu zawiadamia pisemnie członków Komitetu o posiedzeniu co najmniej na 14 dni przed tym posiedzeniem.
4.
Posiedzeniu przewodniczy Prezes Komitetu, a w razie jego nieobecności - zastępca Prezesa.
5.
Obecność członków Komitetu na posiedzeniu jest obowiązkowa.
6.
W posiedzeniu mogą brać udział, bez prawa głosu, eksperci, zaproszeni przez Prezesa Komitetu.
7.
Prezes Komitetu może powoływać stałe lub doraźne zespoły robocze w celu przygotowania materiałów umożliwiających Komitetowi zajęcie stanowiska.
§  2.
1.
Komitet zajmuje stanowisko w formie uchwały w sprawach określonych w § 3, z zastrzeżeniem § 4.
2.
Uchwały Komitetu są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 15 osob, z zastrzeżeniem ust. 3. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Komitetu.
3. 1
Uchwały Komitetu w sprawach określonych w § 3 ust. 1 pkt 1, 3, pkt 9 lit. a) i pkt 11 oraz ust. 2 są podejmowane większością 3/4 głosów, w obecności co najmniej 15 osób.
§  3.
1.
Uchwały Komitetu są podejmowane w szczególności w sprawach dotyczących:
1) 2
ustanawiania Polskich Norm i zmian do nich oraz wycofywania ich ze zbioru na wniosek Normalizacyjnych Komisji Problemowych,
2)
określania stanu i kierunków rozwoju krajowej działalności normalizacyjnej przez:
a)
określanie głównych dziedzin i kierunków prac normalizacyjnych, z uwzględnieniem potrzeb krajowych i rozwoju normalizacji międzynarodowej i regionalnej,
b)
zatwierdzanie wieloletnich programów działalności normalizacyjnej określających priorytetowe zadania dotyczące tematyki, metod i organizacji prac Komitetu,
3)
programów i planów prac normalizacyjnych w zakresie:
a)
określania zasad planowania i programowania prac normalizacyjnych,
b)
zatwierdzania programów i planów prac normalizacyjnych,
4)
sprawozdań w sprawach realizacji programów i planów, o których mowa w pkt 3 lit. b),
5)
Normalizacyjnych Komisji Problemowych w zakresie:
a)
powoływania, odwoływania i okresowego zawieszania ich działalności,
b)
oceny ich działalności,
6)
udzielania innym jednostkom organizacyjnym upoważnień do prowadzenia działalności normalizacyjnej, określających tematykę i zakres prac,
7)
rozstrzygania rozbieżności stanowisk Normalizacyjnych Komisji Problemowych, w szczególności w sprawach nieuzgodnienia postanowień opracowywanych Polskich Norm oraz zakresu tematyki prac Komisji,
8)
udziału w międzynarodowej i regionalnej współpracy normalizacyjnej w zakresie:
a)
określania głównych kierunków i rodzajów uczestnictwa,
b)
przystępowania do określonych organizacji normalizacyjnych i występowania z tych organizacji,
c)
przyjmowania i prowadzenia sekretariatów organów roboczych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych,
d)
stanowiska strony polskiej w sprawach statutowych międzynarodowych i regionalnych organizacji normalizacyjnych,
e)
oceny rezultatów uczestnictwa w międzynarodowych i regionalnych organizacjach normalizacyjnych, a także współpracy z tymi organizacjami, w zakresie informacji o normach i normalizacji,
9)
finansowania działalności normalizacyjnej oraz innej działalności Komitetu w zakresie:
a)
projektu budżetu Komitetu,
b)
rozdziału środków przyznanych ustawą budżetową oraz środków pozabudżetowych,
c)
oceny wykorzystania środków na działalność prowadzoną przez Komitet i jego organy wykonawcze,
10)
polityki i zasad stosowania znaku zgodności z Polską Normą, w tym trybu zawierania umów między Komitetem a jednostkami przyznającymi znak zgodności,
11)
regulaminu wewnętrznego Komitetu,
12)
oceny działalności Biura Komitetu.
2.
W razie podjęcia przez Komitet uchwały naruszającej obowiązujące przepisy prawne lub Polskie Normy, Prezes Komitetu zawiesza jej wykonanie w części lub w całości. W takim wypadku Prezes Komitetu zwołuje posiedzenie Komitetu i wnosi sprawę do ponownego rozpatrzenia. Uchwała Komitetu jest ostateczna.
§  4.
1. 3
Ustanawianie Polskich Norm i zmian do nich, wycofywanie ich ze zbioru oraz ustalanie zmian do uchwał przewidzianych w § 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3 lit. b) i pkt 9 lit. b) - może następować poza posiedzeniami Komitetu, w trybie obiegowym, przy czym termin do zajęcia stanowiska nie powinien być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia dokumentu w tej sprawie.
2.
W razie niewniesienia sprzeciwu do dokumentów przedstawionych w trybie obiegowym, stosowną uchwałę, po podpisaniu przez Prezesa Komitetu, uważa się za podjętą.
3.
W razie wniesienia sprzeciwu, sprawę rozpatruje Komitet na posiedzeniu plenarnym w trybie przewidzianym w § 2 ust. 3.
4.
Sekretarz Komitetu przedstawia do wiadomości Komitetu na najbliższym posiedzeniu wykaz spraw przyjętych w trybie obiegowym.
§  5.
Członkowie Komitetu za udział w jego pracach nie otrzymują wynagrodzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1996 r. (Dz.U.96.14.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1996 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1996 r. (Dz.U.96.14.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1996 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1996 r. (Dz.U.96.14.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1996 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.55.228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i organizacja działalności Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz szczegółowy zakres spraw wymagających uchwał Komitetu.
Data aktu: 25/04/1994
Data ogłoszenia: 29/04/1994
Data wejścia w życie: 29/04/1994