Zasady realizacji przedpłat na samochody osobowe.

USTAWA
z dnia 21 stycznia 1994 r.
o zasadach realizacji przedpłat na samochody osobowe.

Art.  1.
1.
Osoby, które w 1981 r. wniosły przedpłaty na zakup samochodów osobowych marki Fiat 126p lub FSO 1500 i dotychczas samochodu nie odebrały, mają prawo do zwrotu wniesionych wkładów wraz z oprocentowaniem oraz otrzymania rekompensaty w wysokości równej:
1)
50% ceny detalicznej samochodu Fiat 126p w wersji standard, jeżeli przedpłata została wniesiona na ten samochód,
2)
40% ceny detalicznej samochodu Polonez o pojemności silnika 1500 cm3 w wersji podstawowej, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód FSO 1500.
2.
Podstawę obliczenia rekompensaty, o której mowa w ust. 1, stanowi cena detaliczna samochodu z dnia likwidacji rachunku, określona przez producenta samochodu, zwana dalej "ceną detaliczną".
3.
Rekompensatę określoną w ust. 1 wypłaca bank prowadzący rachunek przedpłaty.
Art.  2.

Kwoty rekompensat, o których mowa w art. 1 ust. 1, stanowią dotację przedmiotową rozliczaną z budżetem państwa przez bank prowadzący rachunek przedpłat.

Art.  3.

Wypłata rekompensat następuje w kolejności wynikającej z dotychczas przyjętych zasad oraz w ramach środków przeznaczonych w budżecie państwa na dotacje przedmiotowe do samochodów osobowych sprzedawanych w ramach przedpłat.

Art.  4.
1.
Osoby, które zrezygnują z rekompensaty, o której mowa w art. 1, mogą nabyć w ciągu roku od dnia likwidacji rachunku przedpłaty nowy samochód produkcji krajowej lub nowy samochód sprowadzony z zagranicy, wyprodukowany przez producentów zagranicznych zaangażowanych w krajową produkcję samochodów, po cenie pomniejszonej o bonifikatę, w wysokości równej kwocie podatku od towarów i usług należnej od sprzedaży samochodu.
2.
Bonifikata, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć równowartości:
1)
50% ceny detalicznej samochodu Fiat 126p w wersji standard, obowiązującej w dniu nabycia, w przypadku rezygnacji z przedpłaty wniesionej na ten samochód,
2)
40% ceny detalicznej samochodu Polonez o pojemności silnika 1500 cm3 w wersji podstawowej, obowiązującej w dniu nabycia, w przypadku rezygnacji z przedpłaty wniesionej na samochód FSO 1500.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane przedstawić sprzedawcy samochodu oryginał zaświadczenia wystawionego przez bank o rezygnacji z rekompensaty i o likwidacji rachunku przedpłaty z określeniem marki samochodu, na jaki przedpłata była wniesiona, zwanego dalej "zaświadczeniem banku".
Art.  5.

Sprzedawca dokonujący sprzedaży samochodu z bonifikatą, o której mowa w art. 4, obowiązany jest do zastosowania przy sprzedaży samochodu stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, z tym że wynikająca z odrębnych przepisów kwota zwrotu podatku naliczonego nie może być wyższa od kwoty bonifikaty określonej w art. 4 ust. 2.

Art.  6.
1.
Jeżeli osoba, o której mowa w art. 1 ust. 1, zrezygnuje z rekompensaty określonej w tym przepisie i w ciągu roku od dnia likwidacji rachunku przedpłaty na samochód sprowadzi z zagranicy nowy samochód, wyprodukowany przez producentów zagranicznych zaangażowanych w krajową produkcję samochodów, jest on wolny od podatku od towarów i usług, z tym że kwota ulgi nie może być wyższa od kwoty bonifikaty określonej w art. 4 ust. 2.
2.
Za nowy samochód, o którym mowa w ust. 1, uważa się samochód wyprodukowany w roku kalendarzowym, w którym dokonywana jest odprawa celna, lub w roku poprzedzającym tę odprawę.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana przedstawić organowi celnemu oryginał zaświadczenia banku.
Art.  7.
1.
Przepisów art. 5 i 6 nie stosuje się do samochodów zwolnionych od cła na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Za producentów zagranicznych zaangażowanych w krajową produkcję samochodów, o których mowa w art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 1, uważa się producentów, których wkład do kapitału zakładowego (akcyjnego) polskiej spółki produkującej samochody wynosi co najmniej równowartość 4 milionów ECU, a spółka ta produkuje lub montuje co najmniej 10 tysięcy sztuk samochodów rocznie.
3.
Minister Przemysłu i Handlu, w drodze obwieszczenia, ogłasza listę producentów zagranicznych zaangażowanych w krajową produkcję samochodów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Art.  8.

Zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty otrzymane z tytułu rekompensaty, o której mowa w art. 1 ust. 1.

Art.  9.
1.
Traci moc ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o zasadach realizacji przedpłat na samochody osobowe (Dz. U. Nr 54, poz. 311), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zlikwidowały rachunek przedpłat, a nie zrealizowały jeszcze nabytych uprawnień do ulgi celnej, będą mogły je zrealizować zgodnie z dotychczasowymi przepisami w ciągu roku od dnia likwidacji rachunku przedpłaty.
Art.  10.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.36.132

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zasady realizacji przedpłat na samochody osobowe.
Data aktu: 21/01/1994
Data ogłoszenia: 21/03/1994
Data wejścia w życie: 05/04/1994