Szczególne zasady rachunkowości dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 grudnia 1994 r.
w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 81 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do: stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, kościelnych osób prawnych, fundacji oraz innych nie będących spółkami prawa handlowego organizacji dobroczynności i opieki społecznej, towarzystw naukowych, organizacji ochrony zdrowia, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz przedstawicielstw podmiotów zagranicznych - jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej - z uwzględnieniem § 5.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591),
2)
jednostce - rozumie się przez to jednostki wymienione w ust. 1, utworzone i prowadzące działalność na podstawie przepisów prawa polskiego, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
działalności statutowej - rozumie się przez to działalność nie mającą charakteru działalności gospodarczej, określoną przepisami prawa i statutem danej jednostki,
4)
funduszu statutowym - rozumie się przez to fundusz zasadniczy jednostki, tworzony na mocy przepisów prawa i zasad określonych statutem, przeznaczony na finansowanie działalności statutowej.
§  2.
1. 1
Przychodami jednostki są określone odrębnymi przepisami prawa i statutu otrzymane środki pieniężne, w tym otrzymane składki statutowe oraz nieodpłatnie otrzymane inne składniki majątku, a także kwoty należne ze sprzedaży składników majątku oraz przychody finansowe, dotacje i subwencje, a w przedstawicielstwach podmiotów zagranicznych - także środki pieniężne otrzymane od macierzystego podmiotu zagranicznego z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów działalności przedstawicielstwa.
2.
Do kosztów działalności jednostki zalicza się koszty związane z realizacją zadań statutowych, w tym także świadczenia określone statutem. Za koszty uważa się również koszty poniesione na utrzymanie komórek administracyjnych jednostki, a w szczególności: wynagrodzenia i inne świadczenia na rzecz pracowników i innych osób, odpisy amortyzacyjne, zużycie materiałów i energii, usługi obce oraz pozostałe koszty o charakterze administracyjnym.
3.
Jednostki mogą zrezygnować ze stosowania zasady ostrożnej wyceny.
4.
Jeżeli działalność jednostki jest finansowana w całości ze środków budżetu państwa, to odpisy amortyzacyjne środków trwałych zalicza się na zmniejszenie funduszu statutowego.
5.
Kierownik jednostki, stosując przepisy ustawy i rozporządzenia i uwzględniając specyfikę działalności jednostki, ustala i aktualizuje zakładowy plan kont.
§  3.
1.
Na dzień kończący rok obrotowy oraz na inny dzień bilansowy jednostka sporządza sprawozdanie finansowe.
2.
Sprawozdanie finansowe, o którym mowa w ust. 1, składa się z:
1)
bilansu,
2)
rachunku zysków i strat,
3)
informacji dodatkowej.
3.
Bilans powinien zawierać aktywa i pasywa na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych poprzedniego i bieżącego roku obrotowego, podane w kolejności i ze szczegółowością określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4.
Rachunek zysków i strat obejmuje przychody i koszty oraz zyski i straty za poprzedni i bieżący rok obrotowy, podane w kolejności i ze szczegółowością określoną w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5.
Informacja dodatkowa powinna zawierać nie objęte bilansem oraz rachunkiem zysków i strat informacje i wyjaśnienia niezbędne do oceny gospodarki finansowej jednostki, a w szczególności:
1)
objaśnienia stosowanych metod wyceny aktywów i pasywów oraz przyczyn ewentualnych ich zmian w stosunku do roku poprzedzającego,
2)
uzupełniające dane o aktywach i pasywach,
3)
strukturę zrealizowanych przychodów ze wskazaniem ich źródeł, w tym przychodów wymaganych statutem,
4)
strukturę kosztów stanowiących świadczenia pieniężne i niepieniężne, określone statutem, oraz dodatkowo strukturę kosztów administracyjnych,
5)
dane o źródłach zwiększenia i sposobie wykorzystania funduszu statutowego oraz dane dotyczące udzielonych gwarancji, poręczeń i innych zobowiązań związanych z działalnością statutową,
6)
tendencję zmian w przychodach i kosztach oraz składnikach majątku i źródłach ich finansowania.
§  4.
Jeżeli w ciągu roku jednostka podejmie działalność gospodarczą, to z dniem podjęcia tej działalności stosuje przepisy ustawy odnoszące się do jednostek prowadzących działalność gospodarczą, traktując tę datę jako dzień rozpoczęcia działalności w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 1 ustawy.
§  5.
Kościelne osoby prawne prowadzą rachunkowość według zasad określonych przez wewnętrzne przepisy kościelne, dotyczące tych jednostek.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 1995 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

BILANS

W bilansie sporządzanym na koniec każdego roku obrotowego powinny być wykazane w podanej kolejności następujące informacje o stanie aktywów i pasywów na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych poprzedniego i bieżącego roku obrotowego:

Aktywa

A. Majątek trwały

I. Wartości niematerialne i prawne

II. Rzeczowy majątek trwały

III. Finansowy majątek trwały

B. Majątek obrotowy

I. Zapasy rzeczowych składników majątku obrotowego

II. Należności i roszczenia

III. Papiery wartościowe przeznaczone do obrotu

IV. Środki pieniężne

C. Rozliczenia międzyokresowe czynne

Suma aktywów

Pasywa

A. Fundusze własne

I. Fundusz statutowy

II. Wynik finansowy netto za rok obrotowy

1. Nadwyżka przychodów nad kosztami (wielkość dodatnia)

2. Nadwyżka kosztów nad przychodami (wielkość ujemna)

B. Rezerwy

C. Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

D. Zobowiązania krótkoterminowe i fundusze specjalne

I. Zobowiązania

II. Fundusze specjalne

E. Rozliczenia międzyokresowe bierne i przychody przyszłych okresów

Suma pasywów

ZAŁĄCZNIK Nr  2

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

W rachunku zysków i strat wykazuje się przychody i koszty oraz zyski i starty za poprzedni i bieżący rok obrotowy.

A. Przychody z działalności statutowej

I. Składki brutto określone statutem

II. Inne przychody określone statutem oraz dotacje i subwencje

B. Koszty realizacji zadań statutowych

C. Zysk (strata) na działalności statutowej (A-B)

D. Koszty administracyjne

1. Zużycie materiałów i energii

2. Usługi obce

3. Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia

4. Amortyzacja

5. Pozostałe

E. Pozostałe przychody (nie wymienione w poz. A i G)

F. Pozostałe koszty (nie wymienione w poz. B, D i H)

G. Przychody finansowe

H. Koszty finansowe

I. Zysk (strata) brutto na całokształcie działalności (C-D+E-F+G-H)

J. Zyski i straty nadzwyczajne:

I. Zyski nadzwyczajne - wielkość dodatnia

II. Straty nadzwyczajne - wielkość ujemna

K. Zysk (strata) (I+J.I-J.II)

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1996 r. (Dz.U.96.95.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 1996 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.140.789

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczególne zasady rachunkowości dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej.
Data aktu: 28/12/1994
Data ogłoszenia: 31/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995