Szczegółowe zasady i tryb działania Komisji Prawa Autorskiego, wynagradzanie jej członków, wysokość opłat za postępowanie przed tą Komisją oraz zasady ich wnoszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 22 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu działania Komisji Prawa Autorskiego, wynagradzania jej członków, wysokości opłat za postępowanie przed tą Komisją oraz zasad ich wnoszenia.

Na podstawie art. 108 ust. 9 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 i Nr 43, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ciągu miesiąca od otrzymania wniosku o zatwierdzenie tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań, zwanych dalej "tabelami", objętych zbiorowym zarządzaniem, wyznaczy spośród członków Komisji Prawa Autorskiego, zwanej dalej "Komisją", siedmioosobowy zespół orzekający arbitrów do rozpoznania wniosku, kierując się gatunkiem utworów, jak również rodzajem korzystania z utworów (polem eksploatacji), których wniosek dotyczy.
§  1a. 2
Do wniosku o zatwierdzenie tabel dołącza się, w liczbie 7 egzemplarzy, jego odpisy wraz z załącznikami, a do wniosków o rozpoznanie pozostałych spraw należących do właściwości Komisji - w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie osób występujących w sprawie oraz po jednym - dla każdego z arbitrów ze składu orzekającego.
§  2.
1. 3
We wniosku o rozpoznanie sporów, o których mowa w art. 108 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zwanej dalej "ustawą", strona wnosząca jest obowiązana wskazać arbitra ze swej strony, druga zaś, w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego wezwania, do wyznaczenia arbitra ze swojej strony. Do wezwania dołącza się odpisy wniosku i jego załączników.
2. 4
W wypadku bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wyznacza arbitra z urzędu w terminie 14 dni od daty powzięcia wiadomości o niewyznaczeniu arbitra przez stronę, biorąc pod uwagę gatunek utworów i rodzaj korzystania (pole eksploatacji), którego sporne wynagrodzenie dotyczy.
3.
Tryb postępowania, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio do wyznaczenia superarbitra, jeżeli wyznaczeni do składu zespołu orzekającego arbitrzy nie wyznaczą superarbitra w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o wyznaczeniu ich arbitrami.
§  3.
1.
Członek Komisji w wykonywaniu swych funkcji jest niezależny.
2.
Członek Komisji nie może bez ważnych powodów odmówić pełnienia funkcji arbitra lub superarbitra.
§  4.
1.
Mandat członka Komisji trwa trzy lata.
2. 5
Przed upływem terminu określonego w ust. 1 członek Komisji podlega odwołaniu przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w wypadku:
1)
zrzeczenia się pełnienia funkcji członka Komisji,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem karnym za czyn popełniony z niskich pobudek lub pozbawienia praw publicznych,
3)
choroby uniemożliwiającej pełnienie funkcji członka Komisji przez okres nie krótszy niż rok.
§  5. 6
Obsługę techniczno-organizacyjną Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej "urzędem".
§  6.
Rozpoznawanie spraw należących do właściwości Komisji podlega opłatom, które powinny być wniesione wraz z wnioskiem o ich rozpoznanie, w wysokości:
1) 7
dziesięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" - o zatwierdzenie przedstawionych przez organizację zbiorowego zarządzania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań objętych zbiorowym zarządzaniem,
2)
pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 - o wskazanie organizacji właściwej, w przypadku gdy twórca lub artysta nie należy do żadnej organizacji lub nie ujawnił swojego autorstwa,
3) 8
pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 - o rozpoznanie sporów, o których mowa w art. 108 ust. 5 ustawy.
§  7. 9
W wypadku niewniesienia opłat, o których mowa w § 6, wraz z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy, urząd wzywa do ich uiszczenia w terminie tygodnia, a po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek pozostawia się bez biegu.
§  8. 10
Niezależnie od opłat, o których mowa w § 6, zespół orzekający może zarządzić wpłacenie zaliczki na pokrycie kosztów postępowania, w szczególności kosztów przejazdów oraz ekspertyz, których przeprowadzenie uzna za niezbędne.
§  9.
1.
Postanowienie końcowe powinno zawierać: datę wydania, skład zespołu orzekającego, oznaczenie stron i przedmiotu rozstrzygnięcia, treść rozstrzygnięcia oraz jego uzasadnienie.
2.
Orzeczenie jest podpisywane przez wszystkich członków zespołu orzekającego, w tym członków przegłosowanych. W wypadku braku podpisu członka zespołu orzekającego, superarbiter zespołu czyni na oryginale postanowienia wzmiankę o przyczynie braku podpisu. Orzeczenie przesyłane jest stronom w terminie miesiąca od dnia wydania rozstrzygnięcia.
3.
W postanowieniu końcowym zespół orzeka o kosztach postępowania.
4. 11
Opłaty, o których mowa w § 6, zaliczki, o których mowa w § 8, oraz wpłaty z tytułu kosztów postępowania wnoszone są na rachunek urzędu.
§  10.
Projekt postanowienia przygotowuje superarbiter lub referent ze składu zespołu, wyznaczony przez superarbitra zespołu.
§  11.
1. 12
Za udział w orzekaniu w każdej sprawie członek zespołu orzekającego otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 6 pkt 1. Superarbiter otrzymuje wynagrodzenie w potrójnej wysokości.
2.
Jeżeli projekt uzasadnienia postanowienia przygotował referent wskazany przez superarbitra, obaj otrzymują wynagrodzenie w podwójnej wysokości.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
2 § 1a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
7 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
8 § 6 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
9 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
10 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
11 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
12 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.138.736

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb działania Komisji Prawa Autorskiego, wynagradzanie jej członków, wysokość opłat za postępowanie przed tą Komisją oraz zasady ich wnoszenia.
Data aktu: 22/12/1994
Data ogłoszenia: 29/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995