Wysokość opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowe zasady wypłat z tego Funduszu oraz przyznawanie z niego stypendiów i pomocy socjalnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 22 grudnia 1994 r.
w sprawie wysokości opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowych zasad wypłat z tego Funduszu oraz przyznawania z niego stypendiów i pomocy socjalnej. *

Na podstawie art. 40 ust. 3 oraz art. 114 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 i Nr 43, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Producenci lub wydawcy egzemplarzy utworów literackich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych i kartograficznych, których czas ochrony autorskich praw majątkowych upłynął, są zobowiązani do przekazywania na rachunek Funduszu Promocji Twórczości, zwanego dalej "Funduszem", opłat liczonych od wpływów brutto, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług, ze sprzedaży egzemplarzy tych utworów, w wysokości:
1)
8% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy utworów, dokonywanej przez inne podmioty niż wydawca,
2)
6% wpływów ze sprzedaży detalicznej, dokonywanej bezpośrednio przez wydawcę, z zastrzeżeniem pkt 4,
3)
6% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy chronionych opracowań utworów, których ochrona majątkowa wygasła, lub nie chronionych opracowań utworów, które korzystają z ochrony,
4)
5% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy utworów literackich o charakterze klasyki, należących do lektur zalecanych dla szkół, stanowiących wydania przeznaczone dla niewidomych oraz niskonakładowe monografie naukowe.
§  2.
1.
W wypadku wydania, wraz z utworami podlegającymi opłacie, o której mowa w § 1, utworów podlegających ochronie prawa autorskiego, opłata określona w paragrafie poprzedzającym podlega proporcjonalnemu obniżeniu, odpowiednio - w stosunku do obliczonej w arkuszach autorskich objętości utworów, o których mowa w § 1 - do objętości utworów korzystających jeszcze z ochrony majątkowej.
2.
Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do dziesiątych części objętości w górę, licząc osobno objętość utworu lub utworów, od których liczona jest opłata.
3.
Proporcjonalnego obniżenia opłaty, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do utworów składających się na szatę graficzną, w której wydano utwory, o których mowa w § 1, w szczególności ilustracji, obwolut, okładek, układu, chyba że utwory te mają charakter równorzędny, np. w książkach ilustrowanych dla dzieci i albumach.
§  3.
1.
Z wnioskami o przyznanie środków z Funduszu mogą występować zainteresowani twórcy, wydawcy i producenci, inne instytucje kultury, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi oraz stowarzyszenia twórcze.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, należy składać do dnia 30 stycznia każdego roku kalendarzowego. Terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie pomocy socjalnej.
§  4.
Wniosek o sfinansowanie wydania w całości lub dofinansowanie wydania w części powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwisko (nazwę) i adres (siedzibę) wnioskodawcy,
2)
określenie przeznaczenia środków finansowych, terminy rozpoczęcia, zakończenia oraz stan zaawansowania pracy, na którą mają być przyznane,
3)
wysokość wnioskowanych środków finansowych, wraz z kalkulacją wstępną,
4)
wnioskowane terminy wypłat.
§  5.
Jeżeli wpływy wydawcy z wydania sfinansowanego lub dofinansowanego z Funduszu przekroczą poniesione przez wydawcę nakłady na to wydanie, nadwyżka ponad te nakłady, do wysokości kwot uzyskanych z Funduszu, podlega zwrotowi.
§  6.
Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
1)
dane osobowe kandydata,
2)
dane o jego dorobku twórczym,
3)
program stypendium obejmujący plan pracy kandydata w okresie pobierania stypendium (program stypendium),
4)
wnioskowany okres i wysokość stypendium,
5)
oświadczenie o dochodach kandydata z ostatnich 12 miesięcy.
§  7.
Stypendia przyznaje się na okres kwartalny, półroczny lub roczny. W uzasadnionych przypadkach przyznać można stypendium jednorazowe.
§  8.
Wniosek o przyznanie pomocy socjalnej powinien zawierać:
1)
dane osobowe twórcy,
2)
dane o jego dorobku twórczym,
3)
przedstawienie sytuacji materialnej twórcy, wraz z oświadczeniem o dochodach w okresie ostatnich dwunastu miesięcy,
4)
wskazanie okresu, na który pomoc ma być przyznana.
§  9.
Wypłaty z Funduszu mają charakter celowy i nie mogą być przeznaczone na inne cele.
§  10.
Środki przyznane z Funduszu nie podlegają waloryzacji.
§  11.
1.
Stowarzyszenia twórców oraz organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi mogą zapoznawać się ze złożonymi wnioskami, o których mowa w § 3, w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu na ich składanie. Organizacje te mogą także zgłaszać uwagi o złożonych wnioskach przez okres dwóch tygodni od upływu terminu na zapoznanie się ze złożonymi wnioskami.
2.
Po zapoznaniu się ze złożonymi wnioskami oraz zgłoszonymi do nich uwagami Minister Kultury i Sztuki postanawia o dokonaniu wypłat z Funduszu.
§  12.
Minister Kultury i Sztuki powoła komisję do spraw finansowania lub dofinansowania wydań, przyznawania stypendiów twórczych i pomocy socjalnej, mającą za zadanie opiniowanie wniosków o przyznanie środków z Funduszu.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
* Z dniem 1 stycznia 2003 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie przyznawania stypendiów i pomocy socjalnej oraz środków na pokrycie w całości lub w części kosztów wydań utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury i nauki oraz wydań dla niewidomych na podstawie art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.02.197.1662).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.138.735

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowe zasady wypłat z tego Funduszu oraz przyznawanie z niego stypendiów i pomocy socjalnej.
Data aktu: 22/12/1994
Data ogłoszenia: 29/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995