Tryb i warunki przyjmowania do publicznych szkół i placówek artystycznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 listopada 1994 r.
w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych szkół i placówek artystycznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasad odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach.

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 53, poz. 215) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą być przyjmowane do przeznaczonych dla dzieci i młodzieży publicznych szkół artystycznych: I stopnia, II stopnia, bibliotekarskich i animatorów kultury, zwanych dalej "szkołami", oraz publicznych placówek artystycznych, tj. państwowych ognisk artystycznych, zwanych dalej "ogniskami".
§  2.
Osoby, o których mowa w § 1, mogą pobierać naukę i korzystać z opieki:
1)
jako stypendyści strony polskiej otrzymujący stypendium przyznane przez dyrektora szkoły lub ogniska,
2)
na warunkach odpłatności.
§  3.
1.
Do szkół i ognisk artystycznych mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
mają odpowiedni wiek, określony w odrębnych przepisach,
2)
zostały zakwalifikowane na podstawie badania przydatności lub egzaminu wstępnego,
3)
wykazują się stanem zdrowia umożliwiającym podjęcie nauki w danym typie szkoły.
§  4.
Minister Kultury i Sztuki ustala corocznie limit miejsc w szkołach i stypendiów dla osób nie będących obywatelami polskimi.
§  5.
1.
Osobom, o których mowa w § 1, mogą być przyznane:
1)
stypendium pieniężne w wysokości do 65% najniższej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, określonej odrębnymi przepisami,
2)
bezpłatne zakwaterowanie w bursach lub internatach szkół artystycznych albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów zakwaterowania w bursie lub internacie,
3)
bezpłatne całodzienne wyżywienie w stołówce szkolnej internatu lub bursy albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów całodziennego wyżywienia.
2.
Stypendium i świadczenia są przyznawane na okres przewidziany cyklem kształcenia w danym typie szkoły lub w ognisku, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Okres kształcenia w Polsce osób nie będących obywatelami polskimi może być przedłużony za zgodą Ministra Kultury i Sztuki. Na okres przedłużenia może być przyznane stypendium i świadczenia, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Stypendyści przebywający w placówkach lecznictwa zamkniętego po okresie przekraczającym 14 dni otrzymują stypendium w wysokości zmniejszonej o 50%.
§  7.
1.
Stypendium oraz ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 5 ust. 1, nie wypłaca się za okres pobytu poza granicami Polski, jeżeli pobyt ten trwa dłużej niż miesiąc, oraz w okresie ferii letnich.
2.
Stypendyści mogą otrzymywać stypendium i inne świadczenia w okresie ferii letnich, jeśli w tym czasie przebywają w Polsce.
§  8.
1.
Roczne opłaty za naukę lub korzystanie z opieki na warunkach odpłatności stanowią równowartość:
1)
dla uczniów szkół artystycznych I stopnia

oraz ognisk artystycznych - 3 000 USD,

2)
dla uczniów szkół artystycznych II

stopnia oraz szkół bibliotekarskich i animatorów kultury - 4 500 USD,

3)
dla osób korzystających z opieki

w bursach lub internatach szkół artystycznych - 3 000 USD,

4)
jednorazowa opłata wpisowa - 200 USD.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, są wnoszone w złotych polskich po przeliczeniu według kursu średniego, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wnoszenia opłaty. Opłaty te są wnoszone w szkole, ognisku lub bursie w terminie do dnia rozpoczęcia nauki lub pobytu w bursie. Opłaty, o których mowa w ust. 1, wnoszone są za cały rok szkolny.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu państwa w przypadku szkół, ognisk, burs prowadzonych przez ministrów i inne organy administracji rządowej albo dochód budżetu gminy w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez gminy jako zadanie własne.
4.
Dyrektor szkoły, ogniska lub bursy może w uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin wniesienia opłat do 6 miesięcy.
5.
Jeżeli okres kształcenia lub pobytu w bursie (internacie) trwa krócej niż rok szkolny, opłaty są wnoszone za faktyczny okres kształcenia lub opieki, w wysokości 1/12 rocznej opłaty, ustalonej zgodnie z ust. 1, 2 i 3, za każdy rozpoczęty miesiąc nauki lub opieki.
6.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej osób nie będących obywatelami polskimi, dyrektor szkoły, ogniska lub bursy może obniżyć opłatę, o której mowa w ust. 1 i 5, lub całkowicie zwolnić z obowiązku ponoszenia odpłatności.
§  9.
1.
Opłaty za naukę podlegają zwrotowi:
1)
za cały okres niepobierania nauki, jeżeli osoba zrezygnowała z nauki i powiadomiła o tym szkołę lub ognisko przed rozpoczęciem roku szkolnego,
2)
za okres drugiego półrocza, jeżeli osoba w pierwszym półroczu:
a)
zrezygnowała z nauki lub została skreślona z listy uczniów albo
b)
ukończyła naukę.
2.
Opłaty za opiekę w bursach lub internatach podlegają zwrotowi za cały okres niekorzystania z tej opieki w przypadku rezygnacji z pobytu w bursie lub internacie.
§  10.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, podejmującym naukę, przysługuje opieka lekarska i ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego na zasadach dotyczących uczniów polskich.
§  11.
O fakcie przyjęcia osób, o których mowa w § 2, dyrektor szkoły lub ogniska informuje Ministerstwo Kultury i Sztuki.
§  12.
Koszty stypendium i innych świadczeń, o których mowa w § 5 ust. 1, ponosi szkoła, ognisko lub bursa, której dyrektor przyznał świadczenia, ze środków przyznanych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  13.
Osoby pobierające już naukę na warunkach odpłatności, na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują prawo do przyznanych świadczeń oraz ponoszą opłaty w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca okresu nauki przewidzianego dla cyklu kształcenia w danym typie szkoły.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.125.612

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i warunki przyjmowania do publicznych szkół i placówek artystycznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach.
Data aktu: 10/11/1994
Data ogłoszenia: 28/11/1994
Data wejścia w życie: 28/11/1994