Kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki stosowania tych kas przez podatników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki stosowania tych kas przez podatników, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127),
2)
podatnikach - rozumie się przez to podatników podatku od towarów i usług,
3)
podatku - rozumie się przez to podatek od towarów i usług,
4)
numerze identyfikacyjnym - rozumie się przez to numer identyfikacyjny podatnika, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy,
5)
sprzedaży - rozumie się przez to sprzedaż towarów i inne czynności określone w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy,
6)
paragonie - rozumie się przez to dokument drukowany przez kasę rejestrującą w momencie sprzedaży,
7)
kasie - rozumie się przez to kasę rejestrującą, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy,
8)
pamięci fiskalnej - rozumie się przez to urządzenie umożliwiające trwały jednokrotny zapis i wielokrotny odczyt danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.
§  2.
Kasa może stanowić samodzielne urządzenie lub część składową systemu kasowego.
§  3.
Kasy muszą spełniać następujące kryteria i warunki techniczne:
1)
posiadać pamięć fiskalną wbudowaną w części niedostępnej dla użytkownika; w przypadku systemu kasowego pamięć fiskalną ma posiadać każda kasa wchodząca w skład systemu,
2)
pamięć fiskalna kasy powinna być wystarczająca do zapisu i przechowywania danych określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 przez okres pięciu lat,
3) 1
pamięć fiskalna kasy musi być oznaczona wewnętrznym unikatowym numerem niedostępnym dla użytkownika i serwisu; numer unikatowy nadaje Minister Finansów,
4)
pamięć fiskalna kasy musi być umieszczona wewnątrz obudowy kasy oraz zabezpieczona plombą ołowianą w sposób powodujący zniszczenie tej plomby w momencie wyjęcia pamięci fiskalnej kasy,
5)
zawierać zabezpieczenia uniemożliwiające likwidację zapisów zawartych w pamięci fiskalnej kasy i jej rejestrach, w szczególności z powodu zaniku zasilania kasy,
6)
obudowa kasy musi być zabezpieczona plombą ołowianą w sposób, o którym mowa w pkt 4; wymóg ten dotyczy każdej kasy systemu kasowego oraz jego jednostki centralnej,
7)
posiadać dwa wyświetlacze, z których jeden musi zapewniać łatwy odczyt informacji przez kupującego (klienta); pojemność znakowa wyświetlacza nie może zawierać mniej miejsc znakowych niż wynosi łączna wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku,
8) 2
kasa musi być oznaczona znakiem bezpieczeństwa określonym w odrębnych przepisach,
9) 3
(skreślony).
§  4.
1.
Kasy rejestrujące muszą spełniać następujące warunki niezbędne do ich stosowania:
1) 4
zapisują w pamięci fiskalnej następujące dane dotyczące sprzedaży dobowej:
a)
numer i datę raportu dobowego,
b)
wartość sprzedaży z podziałem na wartość sprzedaży opodatkowanej stawką 22%, 7% i 0% oraz wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,
c)
łączną kwotę podatku,
d)
łączną kwotę należności,
e)
ilość paragonów w okresie objętym raportem,
2)
sporządzają wydruki oryginałów i kopii paragonów dla każdej sprzedaży,
3) 5
dane zapisane w pamięci fiskalnej muszą być zgodne z drukowanymi na taśmie kontrolnej danymi raportu dobowego kasy, a w szczególności:
a)
raporty o zawartości pamięci fiskalnej powinny być drukowane na taśmie kontrolnej,
b)
dane stałe zapisane w pamięci fiskalnej zawierają procentowe wartości podatku od towarów i usług oraz datę i nr raportów zerowania pamięci kasy,
4)
zapewnią wyświetlenie łącznej kwoty wartości sprzedaży wraz z kwotą podatku na wyświetlaczu przeznaczonym dla klienta,
5)
paragon musi być wydrukowany w języku polskim,
6)
kasy muszą rejestrować dane o sprzedawanych towarach, a w szczególności:
a)
nazwę towaru,
b)
jego cenę,
c)
stawkę podatku,
7) 6
pozwalają na sporządzenie dobowych i okresowych raportów kasowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
2. 7
Korekta paragonu może być dokonana wyłącznie przed zakończeniem transakcji sprzedaży; transakcja sprzedaży zakończona wydrukiem paragonu nie podlega korekcie.
§  5. 8
Paragon drukowany przez kasę powinien zawierać co najmniej następujące informacje:
1)
nazwisko (nazwę) podatnika i jego adres (siedzibę),
2)
numer identyfikacji podatkowej podatnika,
3)
kolejny numer paragonu,
4)
datę i czas (godzinę) sprzedaży,
5)
nazwy towarów i usług,
6)
ceny jednostkowe towarów i usług,
7)
wartość sprzedaży, stawki i kwoty podatku,
8)
łączną kwotę podatku,
9)
kwotę należności,
10)
logo i numer pamięci fiskalnej kasy.
§  6.
Podatnicy stosujący kasy obowiązani są do:
1)
dokonywania rejestracji każdej sprzedaży za pomocą kasy,
2)
w przypadku awarii kasy dokonywania ręcznej ewidencji sprzedaży zgodnie z odrębnymi przepisami,
3)
sprzedający obowiązany jest do wręczenia oryginału paragonu kupującemu,
4)
bezzwłocznego zgłaszania właściwej służbie serwisowej każdej dostrzeżonej nieprawidłowości w pracy kasy,
5)
poddawania kontroli prawidłowości pracy kasy i jej nienaruszalności na każde żądanie właściwych organów,
6)
przechowywania kopii dokumentów kasowych przez czas określony w przepisach o zobowiązaniach podatkowych, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o rachunkowości.
§  7. 9
 
1.
Producenci krajowi i importerzy kas rejestrujących, o których mowa w rozporządzeniu, muszą legitymować się pozytywną opinią Ministra Finansów dotyczącą programu pracy kasy lub systemu kasowego, kwalifikującą kasy do obrotu.
2.
Podatnicy obowiązani do stosowania kas rejestrujących mogą stosować wyłącznie kasy posiadające znak bezpieczeństwa i pozytywną opinię, o której mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Kasie przed rozpoczęciem jej użytkowania przez podatnika nadawany jest numer ewidencyjny oraz wydawana jest podatnikowi książka kasy, w której są odnotowywane wszelkie zdarzenia związane z jej funkcjonowaniem; numer ewidencyjny kasy oraz książki kasy są identyczne i nie mogą być przypisane innym urządzeniom.
2.
Ustala się wzór książki kasy stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Sprzedawca kas przekazuje podatnikowi zaplombowaną kasę wraz z zapisanym na stałe w kasie programem pracy kasy i instrukcją jej obsługi w języku polskim, dokonując równocześnie stosownego wpisu w książce, o której mowa w ust. 1, podając datę i godzinę dokonania tej czynności.
§  9.
1.
Właściwe urzędy skarbowe prowadzą rejestry podatników stosujących kasy.
2.
Podatnicy oraz służby serwisowe obowiązani są poinformować właściwy urząd skarbowy o zainstalowaniu kasy nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zainstalowania.
§  10.
1.
Producenci kas zobowiązani są do zorganizowania serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego w sposób zapewniający podjęcie wykonania serwisu w czasie nie dłuższym niż 48 godzin od momentu dokonania zgłoszenia przez użytkownika.
2.
Producenci, o których mowa w ust. 1, mogą powierzyć wykonanie serwisu innym podmiotom. Wykonywanie serwisu przez te podmioty wymaga autoryzacji producenta kas.
3.
Warunki wykonywania obsługi serwisowej kas określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Czynności związane z serwisem kasy nie mogą powodować zmian w warunkach technicznych i funkcjonalnych określonych w rozporządzeniu.
5.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do kas wytwarzanych przez producentów, nie spełniających wymogów, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Książka serwisowa kasy rejestrującej

(pominięta)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WARUNKI DOTYCZĄCE WYKONYWANIA SERWISU TECHNICZNEGO KAS REJESTRUJĄCYCH

1. Serwis techniczny kas rejestrujących może być wykonywany tylko na warunkach określonych w niniejszym załączniku. Za zorganizowanie serwisu i jego działanie odpowiedzialny jest producent.

2. Dokumentację związaną z wykonywanym serwisem prowadzi właściwy urząd skarbowy oraz producent lub podmiot prowadzący autoryzowany serwis kas rejestrujących, odpowiedzialni za serwis swoich kas.

3. Wykonujący serwis (serwisant) musi być wpisany na listę upoważnionych do jego wykonywania przez producenta lub podmiot prowadzący serwis oraz zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego.

4. 10 Lista, o której mowa w ust. 3, musi być zgodna z ewidencją prowadzoną przez urzędy skarbowe oraz niezwłocznie aktualizowana na bieżąco w przypadkach jej zmiany, z jednoczesnym powiadomieniem o tym właściwego urzędu skarbowego.

5. Wykonujący serwis musi niezwłocznie i bez opłaty interweniować na żądanie (wezwanie) właściwego organu skarbowego.

6. Wykonujący serwis musi co najmniej dwa razy w ciągu roku dokonać sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania kasy u każdego klienta bez jego wezwania.

7. Naprawa kasy musi być rozpoczęta w ciągu 48 godzin od jej zgłoszenia przez użytkownika. Wykonujący serwis nie może jednemu serwisantowi powierzyć do obsługi więcej niż 300 kas rejestrujących.

8. Prowadzący serwis kas jest obowiązany do przeszkolenia na swój koszt wskazanych przez urząd skarbowy urzędników w zakresie znajomości zastosowanych przez producenta procedur pracy kasy, przede wszystkim pod względem ich sprawdzalności.

9. Wykonujący serwis kasy rejestrującej musi legitymować się identyfikatorem nadanym przez producenta według załączonego wzoru.

10. Dane identyfikacyjne wykonującego serwis zostają wpisane do książki klasy rejestrującej Do książki kasy rejestrującej wpisuje się również dane identyfikacyjne serwisanta upoważnionego do zastępczego wykonywania serwisu danej kasy rejestrującej. Serwisant wykonujący serwis zastępczo musi każdorazowo posiadać upoważnienie do wykonania serwisu kasy, które zostaje wpisane i dołączone do książki kasy rejestrującej.

11. 11 Każda kasa rejestrująca musi posiadać numer ewidencyjny. Numery ewidencyjne kas rejestrujących nadaje właściwy urząd skarbowy. Taki sam numer ewidencyjny otrzymuje książka danej kasy rejestrującej. Numer ten nie może być przypisany innym urządzeniom.

12. 12 Informacje dotyczące treści wpisów w książce kasy zawiera wzór książki kasy rejestrującej, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.

13. 13 Użytkownik kasy rejestrującej obowiązany jest starannie przechowywać książkę kasy w miejscu jej używania przez cały okres jej użytkowania i zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych oraz udostępnić ją na każde żądanie właściwych organów, a także służby serwisowej.

14. 14 Wszystkich wpisów w książce kasy rejestrującej należy dokonywać czytelnie, a wpisy o wykonanych czynnościach serwisowych muszą być podpisane czytelnym podpisem serwisanta i ostemplowane jego pieczęcią.

15. 15 W przypadku utraty (zagubienia, kradzieży itp.) książki kasy rejestrującej należy niezwłocznie zawiadomić o tym (osobiście lub pisemnie) właściwą służbę serwisową oraz właściwy urząd skarbowy w celu wydania duplikatu. Na wydanej w takim przypadku książce kasy rejestrującej musi być wyraźnie na stronie tytułowej umieszczony napis "Duplikat".

16. 16 Wykonujący serwis nie może dokonywać ingerencji w pamięć fiskalną bez udziału upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Czynności tych nie można dokonywać przed odczytaniem i wydrukiem zawartości pamięci kasy.

17. 17 Wykonujący serwis kasy rejestrującej jest obowiązany zamieścić w książce:

a) datę i godzinę żądania interwencji,

b) datę i godzinę rozpoczęcia interwencji,

c) opis stwierdzonych nieprawidłowości,

d) opis stanu pieczęci,

e) w przypadku konieczności zabrania kasy do punktu serwisowego w celu dokonania naprawy opisać przyczyny, dla których nie jest możliwa naprawa w miejscu użytkowania kasy, oraz podać datę i godzinę zabrania kasy do punktu serwisowego,

f) numer ostatnio wystawionego przez kasę dokumentu przed interwencją,

g) numery (początkowy i końcowy) dokumentów sprzedaży wystawionych przez kasę podczas operacji próbnych (dokumenty te, podpisane przez serwisanta dokonującego naprawy, muszą być przechowywane przez użytkownika kasy),

h) datę i godzinę ponownego zainstalowania kasy w przypadku, gdy naprawy dokonano w punkcie serwisowym,

i) datę i godzinę ukończenia interwencji,

j) jakie elementy kasy zostały wymienione podczas naprawy (jeżeli posiadały numery - wpisać jakie),

k) oświadczenie o prawidłowości funkcjonowania kasy i jej zaplombowaniu pieczęcią serwisanta z jego numerem identyfikacyjnym,

l) podpis czytelny wykonującego serwis oraz jego pieczęć.

18. 18 Do czasu przechowywania książki kasy stosuje się odpowiednio przepisy o przechowywaniu dokumentów rachunkowych.

19. 19 Wykonujący obsługę serwisową kas rejestrujących, który dopuszcza się naruszenia warunków jej wykonywania lub wykonując taki serwis umożliwia podatnikowi niezgodne z prawdą, nierzetelne ewidencjonowanie dokonywanych transakcji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, traci uprawnienie do wykonywania serwisu kas rejestrujących lub jego prowadzenia, bez możliwości jego ponownego wykonywania.

WZÓR IDENTYFIKATORA TECHNIKA UPOWAŻNIONEGO DO ŚWIADCZENIA USŁUG W ZAKRESIE SERWISU KAS REJESTRUJĄCYCH

(pominięty)

1 § 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 listopada 1993 r. (Dz.U.93.115.511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1993 r.
2 § 3 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 listopada 1993 r. (Dz.U.93.115.511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1993 r.
3 § 3 pkt 9 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 19 listopada 1993 r. (Dz.U.93.115.511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1993 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret pierwszy rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
5 § 4 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret drugi rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
6 § 4 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret trzeci rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
7 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
8 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
9 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 listopada 1993 r. (Dz.U.93.115.511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1993 r.
10 Załącznik nr 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
11 Załącznik nr 2 ust. 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
12 Załącznik nr 2 ust. 12 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
13 Załącznik nr 2 ust. 13 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
14 Załącznik nr 2 ust. 14 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
15 Załącznik nr 2 ust. 15 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
16 Załącznik nr 2 ust. 16 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
17 Załącznik nr 2 ust. 17 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
18 Załącznik nr 2 ust. 18 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.
19 Załącznik nr 2 ust. 19 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 września 1993 r. (Dz.U.93.91.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.39.178

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki stosowania tych kas przez podatników.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993