Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzory odpowiednich dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 listopada 1992 r.
w sprawie szczegółowego postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów.

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy uprawnione do występowania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskami o nadanie orderów i odznaczeń, zwane dalej "wnioskodawcami", przedstawiają Prezydentowi wnioski o nadanie orderów i odznaczeń w trybie określonym w rozporządzeniu.
2.
Organem wykonawczym Prezydenta prowadzącym prace związane z nadawaniem orderów i odznaczeń jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej "Kancelarią".
§  2.
1.
Wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia sporządza się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Do wniosków o nadanie orderów sporządza się notatkę, a do wniosków o nadanie odznaczeń - wykaz. Wzory tych dokumentów stanowią załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia.
3.
W notatkach i wykazach należy zachować kolejność orderów i odznaczeń, określoną w § 15 i 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. Nr 90, poz. 452). Nazwiska osób, których dotyczą wnioski, umieszcza się w porządku alfabetycznym w ramach każdej klasy orderu lub stopnia odznaczenia, stosując ciągłą numerację do wszystkich nazwisk umieszczonych w notatce lub wykazie.
4.
Do wniosków o nadanie orderów lub odznaczeń pośmiertnie sporządza się dokumenty, o których mowa w ust. 2, odrębnie.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie sporządza się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Do wniosków o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie sporządza się wykaz, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  4.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń przedstawia się Prezydentowi nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznak orderów i odznaczeń.
2.
Wnioski o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawia się w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku gdy rocznica ta przypada w styczniu lub w lutym danego roku, wnioski można przedstawiać od dnia 1 listopada roku poprzedzającego.
§  5.
Wnioski oraz dokumenty, o których mowa w § 2 i 3, sporządzone z uchybieniem przepisów rozporządzenia, mogą być przez Kancelarię zwrócone wnioskodawcy do uzupełnienia lub ponownego sporządzenia.
§  6.
1.
Kancelaria przekazuje wnioskodawcy odznaki nadanych orderów i odznaczeń oraz legitymacje, w celu ich wręczenia - w imieniu Prezydenta - osobom odznaczonym.
2.
Odznaki orderów i odznaczeń powinny zostać osobom odznaczonym wręczone w ciągu trzech miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta postanowienia o nadaniu tych orderów i odznaczeń.
§  7.
Osoba odznaczona otrzymuje nieodpłatnie odznakę nadanego jej orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  8.
W przypadku podjęcia przez Prezydenta decyzji o pozbawieniu orderu lub odznaczenia w trybie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, Kancelaria wzywa osobę, która została pozbawiona orderu lub odznaczenia, do zwrotu odznaki tego orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją.
§  9.
W przypadku utraty orderów i odznaczeń na skutek prawomocnego orzeczenia przez sąd kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych lub orzeczenia przez Trybunał Stanu kary utraty orderów i odznaczeń, Kancelaria wzywa osobę, wobec której karę tę orzeczono, do zwrotu odznak utraconych orderów i odznaczeń oraz legitymacji.
§  10.
Jeżeli odznaka orderu lub odznaczenia została w trybie § 6 ust. 1 rozporządzenia przekazana wnioskodawcy, ale jeszcze nie została osobie odznaczonej wręczona, a zaistnieją okoliczności określone w § 8 lub § 9 rozporządzenia - wnioskodawca zwraca do Kancelarii odznakę orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją.
§  11.
1.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego orderu lub odznaczenia Kancelaria na prośbę osoby odznaczonej może ponownie wydać odznakę nadanego jej orderu lub odznaczenia. Ponowne wydanie odznaki orderu lub odznaczenia następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie w przypadku zgubienia lub zniszczenia legitymacji posiadanego orderu lub odznaczenia. Wówczas Kancelaria może wydać wtórnik legitymacji, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
3.
O ponowne wydanie odznaki orderu lub odznaczenia oraz wtórnika legitymacji może wystąpić również członek najbliższej rodziny osoby odznaczonej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu wejścia w życie ustawy o orderach i odznaczeniach.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  1 WNIOSEK

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  2 NOTATKA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  3 WYKAZ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  4 WNIOSEK

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  5 LEGITYMACJA

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  6 LEGITYMACJA

WTÓRNIK

1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
3 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
4 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
5 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
6 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.90.453

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzory odpowiednich dokumentów.
Data aktu: 10/11/1992
Data ogłoszenia: 08/12/1992
Data wejścia w życie: 23/12/1992