Szczegółowe zasady i tryb rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenie stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenia stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, które stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą", uległy rozwiązaniu:
1)
Komendy Głównej Straży Pożarnych,
2)
komend wojewódzkich straży pożarnych,
3)
komend rejonowych straży pożarnych,
4)
jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej:
a)
inspektoratów,
b)
stanowisk do spraw ochrony przeciwpożarowej,

działających w jednostkach państwowych, samorządowych, spółdzielczych i społecznych,

5)
terenowych zawodowych straży pożarnych

- zarządzą przeprowadzenie inwentaryzacji i sporządzenie bilansu oraz powołają w tym celu komisje.

2.
Inwentaryzację należy sporządzić według stanu na dzień 30 czerwca 1992 r. Inwentaryzacja obejmuje:
1)
spisy z natury wszystkich rzeczowych składników majątku, a w szczególności:
a)
środków trwałych,
b)
wyposażenia i sprzętu,
c)
zapasów magazynowych,
2)
środki pieniężne, a zwłaszcza:
a)
środki pieniężne w kasach,
b)
środki pieniężne na rachunkach bankowych,
c)
czeki,
d)
grzywny w postaci mandatu karnego z całkowitym rozliczeniem,
e)
wierzytelności i zobowiązania,
3)
zadania inwestycyjne,
4)
etaty,
5)
inne dokumenty.
3.
Z przeprowadzonej inwentaryzacji sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji i kierownik jednostki. Protokół inwentaryzacji przeprowadzonej w jednostkach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, 3 i 5, podpisuje również dyrektor wydziału urzędu wojewódzkiego odpowiedzialny za realizację budżetu wojewody i działający w jego imieniu.
4.
Bilans sporządza się za okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 30 czerwca 1992 r. Bilans podpisują księgowy i kierownik jednostki.
5.
Czynności związane z inwentaryzacją i bilansem oraz przekazaniem ich pełnomocnikom powołanym do przeprowadzenia postępowania mającego na celu rozwiązanie jednostek - powinny być zakończone w terminie do dnia 31 października 1992 r.
§  2.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych powoła pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2. Pełnomocników powołuje się spośród strażaków Komendy Głównej Straży Pożarnych i komend wojewódzkich straży pożarnych - po jednym dla każdej jednostki.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powoła niezwłocznie pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 i 5, spośród strażaków komend wojewódzkich straży pożarnych - po jednym dla każdej jednostki.
3.
Właściwy minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda, wójt (burmistrz, prezydent), organ organizacji społecznej lub spółdzielczej powoła niezwłocznie pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, po jednym dla każdej jednostki.
4.
W uzasadnionych wypadkach można powołać jednego pełnomocnika do przeprowadzenia postępowania mającego na celu rozwiązanie dwóch lub więcej jednostek.
§  3.
1.
Zadania pełnomocników obejmują:
1)
protokolarne przejęcie środków pieniężnych, dokumentów, mienia i etatów, zgodnie z dokumentami sporządzonymi na podstawie § 1 ust. 2 i 3,
2)
prowadzenie spraw bieżących rozwiązywanej jednostki, w tym spraw kadrowych,
3)
sporządzenie planu finansowego kosztów rozwiązania jednostki,
4)
sporządzenie planu zagospodarowania dokumentów, mienia, etatów oraz środków finansowych rozwiązywanej jednostki, zwanego dalej "planem zagospodarowania".
2.
W planie zagospodarowania należy uwzględnić w szczególności:
1)
wierzytelności i zobowiązania obejmujące składniki majątkowe rozwiązywanej jednostki,
2)
wnioski w przedmiocie zagospodarowania dokumentów, mienia, etatów oraz środków finansowych rozwiązywanej jednostki, zgłoszone pełnomocnikowi przez jednostki organizacyjne kierowane, podległe i nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, a także przez uprawnione osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej,
3)
sposób i terminy przekazywania dokumentów, mienia, etatów i środków finansowych rozwiązywanych jednostek.
§  4.
1.
Warunkami przekazania dokumentów, mienia, etatów i środków finansowych rozwiązywanych jednostek są:
1)
uzgodnienie z kierownikiem tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej planu zagospodarowania, z zastrzeżeniem ust. 2,
2)
akceptacja planu zagospodarowania, wyrażona przez właściwe organy, określone w § 2 ust. 1-3.
2.
W razie nieuzgodnienia planu zagospodarowania, pełnomocnik wraz z kierownikiem tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej sporządzają protokół rozbieżności. Protokół ten przekazują następnie organowi określonemu w § 2 ust. 1-3, wraz ze spornym planem zagospodarowania; rozstrzygnięcia rozbieżności co do planu zagospodarowania dokonuje ten organ w ramach akceptacji planu.
§  5.
1.
Pełnomocnik protokolarnie przekaże kierownikowi tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, z zastrzeżeniem ust. 2, plan zagospodarowania oraz protokół inwentaryzacyjny, wraz z ewentualnymi wnioskami i uwagami.
2.
Obowiązku protokolarnego przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 1 oraz w § 4 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się w wypadkach powołania pełnomocnika na stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej utworzonej z rozwiązywanej jednostki.
3.
Pełnomocnicy zakończą swoją działalność w dniu przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 1, nie później jednak niż do dnia 15 listopada 1992 r.
§  6.
Przepisów § 3 ust. 2 i § 4 nie stosuje się przy rozwiązywaniu jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4. Plan zagospodarowania dotyczący tych jednostek jest realizowany odrębnie we właściwym resorcie, województwie, gminie, organizacji społecznej i spółdzielczej.
§  7.
Zasady i tryb likwidacji zakładowych straży pożarnych określają przepisy wydane na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351).
§  8.
Funkcjonariuszy pożarnictwa na stanowiskach, które stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy uległy zniesieniu w:
1)
Komendzie Głównej Straży Pożarnych,
2)
szkołach pożarniczych,
3)
Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej,
4)
komendach wojewódzkich straży pożarnych,
5)
komendach rejonowych straży pożarnych,
6)
jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej działających w jednostkach państwowych, samorządowych, spółdzielczych i społecznych,
7)
terenowych zawodowych strażach pożarnych

- jeżeli nie podjęli służby w Państwowej Straży Pożarnej, zwalniają dotychczasowe zakłady pracy.

§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.78.395

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenie stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.
Data aktu: 13/10/1992
Data ogłoszenia: 20/10/1992
Data wejścia w życie: 20/10/1992