Udział Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasady szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 sierpnia 1992 r.
w sprawie udziału Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasad szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.

Na podstawie art. 128 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowa Straż Pożarna w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego wykonuje zadania:
1)
rozpoznawania zagrożeń oraz oceny i prognozowania ich rozwoju i skutków,
2)
alarmowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, z wyjątkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, do działań ratowniczych oraz dysponowania tymi jednostkami,
3)
przyjmowania i przekazywania właściwym służbom meldunków o powstaniu miejscowych zagrożeń,
4)
kierowania akcjami ratowniczymi mającymi na celu likwidację miejscowych zagrożeń,
5)
analizy i dokumentowania przebiegu akcji ratowniczej.
2.
Zadania należące również do innych służb ratowniczych Państwowa Straż Pożarna wykonuje we współdziałaniu z tymi służbami.
§  2.
W toku realizacji zadań, o których mowa w § 1, Państwowa Straż Pożarna korzysta w szczególności z następujących uprawnień:
1)
alarmowania i żądania od osób fizycznych, prawnych, organizacji i instytucji włączenia się do akcji ratowniczej w celu udzielenia niezbędnej pomocy,
2)
uzyskania danych od właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu w zakresie niezbędnym do oceny i prognozy skutków zaistniałego zdarzenia,
3)
organizowania oraz prowadzenia szkolenia i ćwiczeń w zakładach pracy.
§  3.
1.
Jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej wykonują czynności w ramach posiadanych przez ratowników kwalifikacji, możliwości sprzętowo-technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem środków ochrony osobistej ratowników.
2.
Jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej prowadzą akcję ratowniczą do czasu zakończenia ewakuacji ludzi i mienia ze strefy bezpośredniego zagrożenia oraz zatrzymania emisji toksycznych środków przemysłowych (TSP).
§  4.
1.
Przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań określonych w § 1 realizuje się poprzez specjalistyczne szkolenia kwalifikacyjne i uzupełniające.
2.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1, prowadzone są przez szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz ośrodki szkolenia wyznaczone przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  5.
1.
Wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki przeznaczone do wykonywania zadań ustala się przy uwzględnieniu następujących wskaźników:
1)
lekki samochód ratownictwa drogowego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 100 000 mieszkańców,
2)
ciężki samochód ratownictwa technicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
3)
lekki samochód rozpoznania chemiczno-ekologicznego i radiologicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 200 000 mieszkańców,
4)
ciężki samochód ratownictwa chemicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
5)
samochód ratownictwa wodnego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
6)
ciężki samochód dźwig ratowniczy z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 4 000 000 mieszkańców,
7)
samochód dźwig do 20 t - co najmniej jeden na 500 000 mieszkańców,
8)
przyczepa do oddzielania olejów od wody z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jedna na 500 000 mieszkańców.
2.
Wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w pożarnicze statki powietrzne, śródlądowe i morskie ustala się w porozumieniu z podmiotami, które utworzyły jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
3.
Zaopatrzenie Państwowej Straży Pożarnej w chemiczne środki gaśnicze i środki neutralizacji następuje za pośrednictwem krajowych i wojewódzkich baz tych środków.
4.
Lokalizację sprzętu i baz, o których mowa w ust. 1, a także ich normatywne wyposażenie ustala Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.62.311

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udział Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasady szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.
Data aktu: 07/08/1992
Data ogłoszenia: 20/08/1992
Data wejścia w życie: 04/09/1992