Ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

USTAWA
z dnia 5 czerwca 1992 r.
o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Art.  1.
1.
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, w rozumieniu przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w okresie zajmowania tych stanowisk nie mogą być:
1)
członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego ani też być zatrudnione lub wykonywać innych zajęć w tych spółkach,
2)
członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, nie mogą również w okresie zajmowania stanowisk posiadać w spółkach prawa handlowego kontrolnych udziałów lub pakietów akcji oraz podejmować działalności gospodarczej, jeżeli pozostawałoby to w sprzeczności z obowiązkami tych osób albo mogło wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność.
3.
Zakaz zajmowania stanowisk we władzach spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy osób wyznaczonych do spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, innych państwowych osób prawnych, gminy lub związków międzygminnych jako przedstawicieli tych podmiotów.
Art.  2.
1.
Przepis art. 1 stosuje się również do pracowników:
1)
urzędów państwowych, zajmujących stanowiska kierownicze:
a)
w naczelnych i centralnych urzędach państwowych: dyrektora departamentu (jednostki równorzędnej) i jego zastępcy oraz naczelnika wydziału (jednostki równorzędnej),
b)
w urzędach terenowych organów rządowej administracji ogólnej: dyrektora urzędu wojewódzkiego, dyrektora wydziału (jednostki równorzędnej) i jego zastępcy, kierownika urzędu rejonowego i jego zastępcy oraz kierownika rejonowego biura i jego zastępcy,
c)
w urzędach terenowych organów rządowej administracji specjalnej: kierownika urzędu administracji specjalnej i jego zastępcy,
2)
urzędów państwowych, zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskami wymienionymi w pkt 1,
3)
Najwyższej Izby Kontroli, wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne,
4)
samorządowych, wymienionych w art. 2 pkt 1 lit. a) i b) oraz w pkt 2 i 3 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 i Nr 43, poz. 253),
5)
banków państwowych, zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa, członka zarządu i skarbnika,
6)
przedsiębiorstw państwowych, zajmujących stanowiska: dyrektora przedsiębiorstwa, jego zastępcy i głównego księgowego,
7)
jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa powyżej 50%, zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu.
2.
Naruszenie zakazu, o którym mowa w art. 1, przez osoby:
1)
wymienione w ust. 1 pkt 1-4 stanowi przewinienie służbowe, które podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej albo może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy z winy pracownika bez wypowiedzenia,
2)
wymienione w ust. 1 pkt 5-7 może stanowić podstawę do odwołania ze stanowiska.
Art.  3. 1

Osoba wchodząca w skład organów gminy nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego, a także nie może być zastępcą lub przedstawicielem w prowadzeniu takiej działalności.

Art.  4.
1. 2
(skreślony).
2.
Osoby wchodzące w skład organów gminy nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, innych państwowych osób prawnych, gmin lub związków międzygminnych albo podległych im jednostek organizacyjnych. Osoby te nie mogą również posiadać w tych spółkach kontrolnych udziałów lub pakietów akcji.
Art.  5.

Wybór lub powołanie osób, o których mowa w art. 1-4, do władz spółki z naruszeniem zakazów określonych w art. 1, 3 i 4 jest z mocy prawa nieważne i nie podlega wpisaniu do rejestru handlowego.

Art.  6.
1. 3
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe są obowiązane do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności informacje o posiadanych przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko państwowe zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, prowadzeniu innej działalności gospodarczej, a ponadto o nabyciu przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko państwowe od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące zajmowania przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko państwowe stanowisk w spółkach, o których mowa w art. 1.
2.
Wiadomości zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym stanowią tajemnicę służbową, chyba że osoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie.
3. 4
(skreślony).
4. 5
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do osób wchodzących w skład organów gminy, jak również pracowników urzędów państwowych i pracowników samorządowych.
Art.  7.
1.
Niezłożenie oświadczeń, o których mowa w art. 6, albo podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w złożonym oświadczeniu powoduje odpowiedzialność regulaminową lub służbową.
2.
Podanie w oświadczeniu, o którym mowa w art. 6, nieprawdy powoduje odpowiedzialność karną na zasadach określonych w art. 226 kk.
Art.  8. 6

Skarb Państwa, inna państwowa osoba prawna, gmina lub związek międzygminny mogą, w terminie 3 lat od zawarcia umowy, żądać od osób wymienionych w art. 1-3 i w art. 4 ust. 2 zwiększenia świadczenia wzajemnego, a gdy jest to nadmiernie utrudnione - uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli, jeżeli osoby te, wykorzystując zajmowane stanowisko państwowe lub samorządowe, nabyły mienie państwowe lub komunalne, którego wartość w chwili zawarcia umowy została określona rażąco nisko w stosunku do wartości rynkowej.

Art.  9.
1.
Osoby wymienione w art. 1 i 2, które w dniu wejścia w życie ustawy są członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego albo członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą, są obowiązane zrzec się tych funkcji w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, chyba że w tym terminie złożyły oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska. W razie niezłożenia oświadczenia w tym terminie, osoby te tracą z mocy prawa stanowiska we władzach spółki lub fundacji i zostaną wykreślone z rejestru handlowego.
2.
Posłowie lub senatorowie, którzy w dniu wejścia w życie ustawy są członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek, o których mowa w art. 4 ust. 1, oraz osoby wchodzące w skład organów gminy, które w dniu wejścia w życie ustawy są członkami zarządów lub rad nadzorczych spółek, o których mowa w art. 4 ust. 2, są obowiązane zrzec się tych funkcji w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, chyba że złożą mandat posła, senatora lub członka organu gminy. W razie niezłożenia oświadczenia w tym terminie, osoby te tracą z mocy prawa stanowiska we władzach spółki i zostaną wykreślone z rejestru handlowego.
3.
Złożenie przez osobę wymienioną w art. 2 oświadczenia o rezygnacji ze stanowiska, o którym mowa w ust. 1, powoduje rozwiązanie z nią stosunku pracy w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia przez zakład pracy albo odwołania ze stanowiska.
Art.  10.
1.
Osoby wymienione w art. 1 i 2, które w dniu wejścia w życie ustawy posiadają odpowiednio kontrolne udziały lub pakiety akcji w spółkach prawa handlowego albo prowadzą działalność gospodarczą, są obowiązane w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy do zbycia kontrolnych udziałów lub pakietów akcji oraz zaprzestania działalności gospodarczej, jeżeli posiadanie tych udziałów lub akcji albo prowadzenie takiej działalności pozostaje w sprzeczności z obowiązkami tych osób lub może wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność.
2.
Osoby wymienione w art. 3, które w dniu wejścia w życie ustawy posiadają odpowiednio kontrolne udziały lub pakiety akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, innych państwowych osób prawnych, gmin i związków międzygminnych albo podległych im jednostek organizacyjnych, są obowiązane w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy do zbycia kontrolnych udziałów lub pakietów akcji.
Art.  11.

Przepis art. 8 nie narusza przepisów innych ustaw umożliwiających dochodzenie przez Skarb Państwa należnych mu świadczeń.

Art.  12.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
kontrolnych udziałach lub pakietach akcji - rozumie się przez to liczbę udziałów lub akcji uprawniającą do domagania się zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy, jak również umieszczenia poszczególnych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia,
2)
spółce prawa handlowego - rozumie się przez to spółkę handlową, a także inną spółkę, do której stosuje się przepisy prawa handlowego, w tym spółkę według prawa obcego.
Art.  13.

Traci moc rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 października 1926 r. o uzupełnieniu przepisów normujących ustrój władz spółek akcyjnych (Dz. U. Nr 103, poz. 598).

Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 52 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.96.73.350) z dniem 1 lipca 1996 r.
2 Art. 4 ust. 1 skreślony przez art. 52 pkt 2 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.96.73.350) z dniem 1 lipca 1996 r.
3 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 52 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.96.73.350) z dniem 1 lipca 1996 r.
4 Art. 6 ust. 3 skreślony przez art. 52 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.96.73.350) z dniem 1 lipca 1996 r.
5 Art. 6 ust. 4 zmieniony przez art. 52 pkt 3 lit. c) ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.96.73.350) z dniem 1 lipca 1996 r.
6 Art. 8 zmieniony przez art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.96.73.350) z dniem 1 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.56.274

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Data aktu: 05/06/1992
Data ogłoszenia: 25/07/1992
Data wejścia w życie: 24/09/1992