Czynności kontrolno-rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz osoby upoważnione do ich przeprowadzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 maja 1992 r.
w sprawie czynności kontrolno-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz osób upoważnionych do ich przeprowadzania.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351) oraz art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Czynności kontrolno-rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej polegają w szczególności na:
1)
przeprowadzaniu kontroli przestrzegania przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
2)
badaniu stopnia przestrzegania przepisów przeciwpożarowych,
3)
sprawdzaniu warunków ochrony technicznej nieruchomości i ruchomości dla celów ochrony przeciwpożarowej,
4)
rozpoznawaniu warunków organizacyjnych zapewniających ochronę ludzi i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami oraz przeciwdziałających powstawaniu lub minimalizujących skutki tych zagrożeń,
5)
ustalaniu możliwości ewentualnego powstania, rodzaju, miejsca i zasięgu oddziaływania zdarzeń mogących spowodować miejscowe zagrożenie,
6)
sprawdzaniu spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej i zapewnienia skuteczności ochrony przeciwpożarowej sprzętu, urządzeń pożarniczych i ratowniczych oraz środków gaśniczych w projektowanych, przebudowywanych i eksploatowanych budynkach, obiektach, terenach, maszynach, urządzeniach i instalacjach,
7)
rozpoznawaniu możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1-6 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351),
8)
wstępnym ustalaniu nieprawidłowości i zaniedbań, które spowodowały pożar, oraz okoliczności jego rozprzestrzenienia, a także współdziałaniu w tym zakresie z organami dochodzeniowo-śledczymi i ubezpieczycielami.
§  2.
1.
Strażacy Państwowej Straży Pożarnej uprawnieni do wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych, zwani dalej "kontrolującymi", wykonują te czynności na obszarze działania jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, w których pełnią służbę.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może wyznaczać strażaków do wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych poza obszarem działania ich jednostek organizacyjnych.
§  3.
Przedmiot, zakres i termin wykonania czynności kontrolno-rozpoznawczych ustalają organy Państwowej Straży Pożarnej z uwzględnieniem:
1)
analiz stanu ochrony przeciwpożarowej,
2)
dyspozycji i zaleceń Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz innych organów nadzoru nad ochroną przeciwpożarową,
3)
poleceń sądu, prokuratora lub Najwyższej Izby Kontroli oraz zleceń osób prawnych, fizycznych i innych jednostek organizacyjnych oraz terenowych organów administracji rządowej i samorządowej.
§  4.
1.
Czynności kontrolno-rozpoznawcze są wykonywane na podstawie pisemnego upoważnienia, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Czynności kontrolno-rozpoznawcze mogą być wszczęte bez upoważnienia, jeżeli okoliczności faktyczne uzasadniają natychmiastowe podjęcie tych czynności.
3.
Czynności dokonane bez upoważnienia są skuteczne pod warunkiem przedstawienia kontrolowanemu takiego upoważnienia najpóźniej następnego dnia po dniu rozpoczęcia czynności.
§  5.
1.
Upoważnienie do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych wydają:
1)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej dla komendantów wojewódzkich i rejonowych Państwowej Straży Pożarnej, strażaków pełniących służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej i szkołach Państwowej Straży Pożarnej oraz dla strażaków w stopniach oficerów i aspirantów pełniących służbę w jednostkach badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej,
2)
komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej,
3)
komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie rejonowej Państwowej Straży Pożarnej oraz w podległych mu jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Do wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych można upoważnić strażaków, którzy odbyli szkolenie w tym zakresie, a ponadto spełniają następujące warunki:
1)
strażacy z wyższym wykształceniem - co najmniej dwuletni staż służby,
2)
aspiranci - co najmniej trzyletni staż służby,
3)
podoficerowie - co najmniej pięcioletni staż służby w zakresie ustalania nieprawidłowości i zaniedbań, które spowodowały pożar, oraz okoliczności jego rozprzestrzenienia.
§  6.
1.
O wszczęciu czynności kontrolno-rozpoznawczych zawiadamia się kontrolowanego na piśmie lub w inny możliwy sposób z określeniem:
1)
zakresu czynności kontrolno-rozpoznawczych,
2)
przewidywanego czasu trwania tych czynności,
3)
miejsca ich prowadzenia,
4)
imienia i nazwiska wykonującego czynności kontrolno-rozpoznawcze.
2.
Przed przystąpieniem do wykonywania czynności kontrolujący jest obowiązany okazać kontrolowanemu legitymację służbową i upoważnienie do przeprowadzania tych czynności, a także zapoznać kontrolowanego z jego prawami i obowiązkami.
§  7.
1.
Kontrolowany jest obowiązany umożliwić kontrolującemu dokonanie czynności kontrolno-rozpoznawczych, a w szczególności:
1)
umożliwić dostęp do obiektów, urządzeń i innych składników majątkowych, w stosunku do których mają być przeprowadzone czynności kontrolno-rozpoznawcze,
2)
zapewnić wgląd w dokumentację i prowadzone ewidencje objęte zakresem czynności,
3)
umożliwić kontrolującemu sporządzenie kopii niezbędnych dokumentów,
4)
zapewnić warunki do pracy, w tym w miarę możliwości samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów,
5)
udostępnić środki łączności, a w przypadku gdy kontrolowanym jest podmiot gospodarczy - także inne konieczne środki techniczne, jakimi dysponuje, w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności.
2.
Kontrolowany jest obowiązany udzielać kontrolującemu wyjaśnień w sprawach objętych zakresem czynności związanych z ujawnionymi nieprawidłowościami.
3.
Kontrolujący ma prawo wstępu oraz poruszania się po terenie objętym czynnościami kontrolno-rozpoznawczymi na podstawie legitymacji służbowej, bez potrzeby uzyskiwania przepustki, z uwzględnieniem zastrzeżenia wynikającego z treści art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86), oraz nie podlega przeszukaniu przewidzianemu w regulaminie wewnętrznym kontrolowanej jednostki.
4.
Kontrolujący podlega przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ochronie przeciwpożarowej, obowiązującym w kontrolowanej jednostce.
§  8.
1.
Z przeprowadzonych czynności kontrolno-rozpoznawczych kontrolujący sporządza protokół, a w razie wykonywania tych czynności na zlecenie podmiotów wskazanych w § 3 pkt 3 - sporządza zleconą dokumentację.
2.
W czasie wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych na zlecenie, w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, niebezpieczeństwa powstania pożaru lub miejscowego zagrożenia, kontrolujący, niezależnie od opracowania zleconej dokumentacji, powinien sporządzić protokół.
§  9.
1.
Protokół czynności kontrolno-rozpoznawczych powinien zawierać:
1)
podstawę prawną dokonywanych czynności,
2)
określenie, kto, kiedy, gdzie i z czyjego upoważnienia przeprowadza czynności kontrolno-rozpoznawcze,
3)
informację, kto i w jakim charakterze był przy tych czynnościach obecny,
4)
określenie zakresu czynności kontrolno-rozpoznawczych,
5)
wykaz kontrolowanych obiektów, terenów, urządzeń i innych kontrolowanych składników majątkowych,
6)
opis stwierdzonych nieprawidłowości,
7)
opis podjętych przez kontrolującego doraźnych działań i nieprawidłowości usuniętych w toku kontroli,
8)
opis zagrożeń powodujących bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.
2.
Protokół podpisują kontrolujący oraz kontrolowany właściciel lub inny posiadacz albo osoba przez niego upoważniona, po zapoznaniu się z treścią protokołu. W razie odmowy podpisania protokołu, kontrolujący czyni o tym wzmiankę w protokole.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 2, mają prawo wniesienia zastrzeżeń do protokołu, o czym kontrolujący jest obowiązany je pouczyć.
4.
Oryginał protokołu zatrzymuje kontrolujący, a kopię doręcza się kontrolowanemu.
§  10.
Uprawnienia i obowiązki kontrolującego, określone w rozporządzeniu, stosuje się odpowiednio do osoby upoważnionej przez Ministra Spraw Wewnętrznych do wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

UPOWAŻNIENIE Nr .........

(pominięty)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.43.191

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czynności kontrolno-rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz osoby upoważnione do ich przeprowadzania.
Data aktu: 14/05/1992
Data ogłoszenia: 25/05/1992
Data wejścia w życie: 09/06/1992