Szczegółowe zasady i tryb zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz uzgodnień i współdziałania w tym zakresie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 26 sierpnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu zakładania i prowadzenia geodezyjnych ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz uzgodnień i współdziałania w tym zakresie.

Na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
właściwym organie - rozumie się przez to terenowy organ rządowej administracji ogólnej,
2)
sieci uzbrojenia terenu - rozumie się przez to przewody i urządzenia określone w art. 29 pkt 11, z tym że przez podziemne budowle rozumie się także komory, studnie i inne obiekty związane z uzbrojeniem podziemnym,
3)
geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu - rozumie się przez to uporządkowany zbiór informacji o przestrzennym położeniu i podstawowych danych technicznych oraz o jednostkach lub osobach zarządzających tymi sieciami.

Rozdział  2

Geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu

§  2.
1.
Geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu zakładają i prowadzą właściwe organy oddzielnie dla każdej jednostki ewidencyjnej, którą stanowi obszar gminy.
2.
Geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu zakłada się na podstawie:
1)
istniejących materiałów geodezyjnej inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu,
2)
materiałów branżowych,
3)
wyników uzupełniającej geodezyjnej inwentaryzacji przeprowadzonej w terenie.
§  3.
O założeniu dla jednostki ewidencyjnej geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu właściwy organ podaje do wiadomości publicznej w drodze obwieszczenia, ogłoszonego w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
§  4.
Podstawowym elementem geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu jest przewód stanowiący odcinek sieci jednego rodzaju o jednakowej funkcji i danych technicznych.
§  5.
Danymi geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu są informacje o:
1)
rodzajach przewodów (np. kanalizacyjny, wodociągowy, ciepłowniczy, gazowy, telekomunikacyjny, elektroenergetyczny oraz inne przewody specjalne),
2)
położeniu przewodu, a w szczególności:
a)
numerze i nazwie jednostki ewidencyjnej,
b)
numerze i nazwie obrębu ewidencji gruntów,
c)
numerze ewidencyjnym działki (działek),
d)
numerze ewidencyjnym przewodu i opisie jego położenia,
e)
współrzędnych poziomych punktów załamania,
f)
rzędnych wysokościowych punktów charakterystycznych,
g)
gabarycie (średnica, przekrój przewodu),
h)
identyfikatorze zgodnym z ewidencją branżową,
3)
nazwie, siedzibie i adresie jednostki prowadzącej ewidencję branżową sieci,
4)
nazwie, siedzibie i adresie właściciela sieci oraz jednostki organizacyjnej zarządzającej tą siecią.
§  6.
Dla każdego rodzaju przewodów prowadzi się operat geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
§  7.
1.
Dane geodezyjne ewidencji sieci uzbrojenia terenu podlegają bieżącej aktualizacji.
2.
Osoby i jednostki, o których mowa w § 5 pkt 3 i 4, są obowiązane zgłaszać właściwemu organowi prowadzącemu geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu wszelkie zmiany danych objętych tą ewidencją w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany.
3.
Zmiana danych następuje w wyniku:
1)
budowy nowych bądź przebudowy starych istniejących sieci uzbrojenia podziemnego lub pojedynczych przewodów,
2)
wyłączenia przewodu z eksploatacji bądź całkowitej jego likwidacji,
3)
zmiany nazwy, siedziby lub adresu osoby bądź jednostki zarządzającej przewodem.
4.
Zmiana danych, o której mowa w ust. 3 pkt 1, wymaga dołączenia dokumentacji geodezyjnej stanowiącej wynik pomiarów powykonawczych, z zachowaniem przepisów rozdziału 4.
§  8.
1.
Dane z operatu, o którym mowa w § 6, są udostępniane odpłatnie osobom fizycznym i prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym przez organ prowadzący geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu.
2.
Opłaty za udostępnienie danych wymienionych w ust. 1 regulują odrębne przepisy.

Rozdział  3

Uzgadnianie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu

§  9.
1.
Uzgodnień, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 1, dokonuje się po uprzednim zbadaniu usytuowania projektowanych przewodów i urządzeń w zakresie zapewniającym ich bezkolizyjne położenie względem innych istniejących bądź projektowanych przewodów i urządzeń, innych obiektów budowlanych i zieleni wysokiej, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2.
Jeżeli zachodzi konieczność uzgodnienia zbiorczej lokalizacji sieci uzbrojenia podziemnego w pasie drogowym, uzgodnienia dokonuje się po przedłożeniu kompleksowego projektu rozmieszczenia sieci.
§  10.
Uzgodnieniu nie podlegają sieci uzbrojenia terenów zamkniętych, o których mowa w art. 4 ust. 2, z wyjątkiem sieci wyprowadzonych poza granice tych terenów.
§  11.
1.
Czynności określone w § 9 właściwy organ wykonuje przy pomocy zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, zwanego dalej "zespołem".
2.
W skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, wchodzą powołany przez wojewodę przewodniczący oraz członkowie będący upoważnionymi przedstawicielami zainteresowanych organów administracji, osób i jednostek zarządzających sieciami uzbrojenia terenu oraz innych jednostek, których uczestnictwo jest niezbędne do uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci.
3.
Na terenie jednego województwa mogą być tworzone filie zespołu.
4.
Tryb pracy zespołu ustala regulamin wojewody.
§  12.
1.
Projekt usytuowania sieci uzbrojenia terenu przedkłada do uzgodnienia inwestor; projekt ten powinien być sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej, z uwzględnieniem przepisu ust. 3.
2.
W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt wymieniony w ust. 1 sporządza się na mapie jednostkowej, wykonanej dla realizacji danej inwestycji i przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
3.
Treść mapy wymienionej w ust. 1 i 2 powinna w szczególności zawierać:
1)
usytuowanie naziemnych szczegółów terenowych łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek) i z uwzględnieniem istniejącej zieleni wysokiej,
2)
naturalne i sztuczne ukształtowanie pionowe terenu,
3)
usytuowanie sieci uzbrojenia terenu z ich charakterystycznymi rzędnymi,
4)
opracowane geodezyjne linie rozgraniczające oraz osie ulic i dróg, jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji lub też w zatwierdzonym planie realizacyjnym inwestycji.
§  13.
W toku uzgodnień zespół korzysta z materiałów przygotowanych i wydanych przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, znajdujących się w posiadaniu osób i jednostek zarządzających sieciami uzbrojenia terenu lub prowadzących ewidencję branżową tych sieci.
§  14.
1.
Treść uzgodnienia jest wyrażana w formie opinii.
2.
Opinię wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia przez niego projektu, o którym mowa w § 12 ust. 1; w uzasadnionych wypadkach termin określony w ust. 2 może być przedłużony do 30 dni.
§  15.
Uzgodnione usytuowanie sieci uzbrojenia terenu rejestruje się na mapie zasadniczej lub jej kopii (nakładce) albo na innej odpowiedniej do tego celu mapie.
§  16.
1.
Uzgodnienie zachowuje ważność przez okres 3 lat od dnia wydania opinii, chyba że inwestor uzyskał zgodę na jego przedłużenie.
2.
Uzgodnienie traci ważność w wypadku, gdy:
1)
inwestor nie zrealizował projektu w okresie 3 lat,
2)
decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji, o zatwierdzeniu planu realizacyjnego lub o pozwoleniu na budowę została zmieniona lub uchylona,
3)
inwestor nie uzyskał zgody na przedłużenie okresu ważności,
4)
dokonano zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozdział  4

Geodezyjne pomiary powykonawcze

§  17.
Geodezyjne pomiary powykonawcze są wykonywane po zakończeniu budowy obiektu.
§  18.
1.
Pomiary powykonawcze, jak również związaną z nimi dokumentację, sporządza na zlecenie inwestora jednostka uprawniona do wykonywania prac geodezyjnych, zwana dalej "wykonawcą".
2.
Wykonawca potwierdza zgodność lub rozbieżność realizacji sieci uzbrojenia terenu z projektem przez dokonanie wpisu w dzienniku budowy oraz umieszczenie stosownego zapisu w dokumentacji z pomiarów powykonawczych.
§  19.
Realizacja sieci uzbrojenia terenu jest zgodna z projektem, gdy odstępstwo od uzgodnionego projektu nie przekracza 0,30 m dla gruntów zabudowanych lub 0,50 m dla gruntów rolnych i leśnych, przy zachowaniu przepisów regulujących odległość między poszczególnymi obiektami budowlanymi.
§  20.
1.
W razie niezgodności realizacji sieci uzbrojenia terenu z projektem, inwestor przekazuje sprawę zespołowi w celu wydania opinii w sprawie dalszego postępowania.
2.
Rozpatrując sprawę zespół:
1)
akceptuje istniejący stan bez zastrzeżeń albo w celu zapobieżenia kolizji wprowadza na koszt inwestora zmiany w uzgodnionym uprzednio położeniu innych projektowanych przewodów lub
2)
wnosi o zabezpieczenie sieci przed kolizją bądź
3)
występuje z wnioskiem do organu właściwego do spraw nadzoru urbanistyczno-budowlanego o doprowadzenie sieci do położenia zgodnego z projektem.

Rozdział  5

Współdziałanie między jednostkami prowadzącymi geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu i jednostkami prowadzącymi branżową ewidencję sieci

§  21.
Jednostka prowadząca branżową ewidencję jest obowiązana:
1)
przy wykonywaniu prac dotyczących zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu:
a)
udzielać informacji o ogólnym przebiegu przewodów i związanych z nimi urządzeń, rodzaju i funkcji przewodów, materiale, z którego jest wykonana obudowa przewodu, oraz o znaczeniu przewodu,
b)
udostępniać dokumentację techniczną przewodu, dokumentację z pomiarów powykonawczych i mapy dotyczące przebiegu istniejących przewodów,
c)
udostępniać branżowe zasady wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy,
2)
przy wykonywaniu geodezyjnej inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu:
a)
umożliwiać wstęp do obiektów podlegających inwentaryzacji,
b)
zapewniać nadzór przy bezpośrednim kontakcie z urządzeniami w celu bezpiecznego dokonania pomiarów sieci,
3)
w czasie eksploatacji sieci:
a)
nie przyjmować i nie oddawać do eksploatacji oraz nie wprowadzać do ewidencji branżowej nowo wybudowanych przewodów przed ich przyjęciem do geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
b)
zgłaszać zmiany dotyczące położenia przewodów wyłączenia ich bądź likwidacji,
c)
prowadzić branżową ewidencję sieci na podstawie geodezyjnej ewidencji sieci i uzbrojenia terenu.
§  22.
Jednostka prowadząca geodezyjną ewidencję sieci jest obowiązana:
1)
przekazywać jednostce prowadzącej branżową ewidencję kopię map terenu zawierające nowo wybudowane przewody,
2)
zawiadamiać jednostkę prowadzącą branżową ewidencję o dokonanych zmianach w geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  23.
1.
Geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu założoną przed dniem wejścia w życie rozporządzenia należy w terminie 5 lat dostosować do jego przepisów.
2.
Do czasu założenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu jej funkcje spełnia dokumentacja geodezyjnej inwentaryzacji tej sieci, znajdująca się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.83.376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz uzgodnień i współdziałania w tym zakresie.
Data aktu: 26/08/1991
Data ogłoszenia: 19/09/1991
Data wejścia w życie: 04/10/1991