Zasiłki rodzinne na dzieci rolników indywidualnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 maja 1986 r.
w sprawie zasiłków rodzinnych na dzieci rolników indywidualnych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 46 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 i Nr 35, poz. 190) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rolnikowi oraz domownikowi, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym rolników indywidualnych, przyznaje się zasiłek rodzinny, jeżeli:
1)
nie są uprawnieni do pobierania zasiłków lub dodatków rodzinnych na podstawie innych przepisów,
2)
osiągają niskie dochody w przeliczeniu na jednego członka rodziny.
2.
Za niskie dochody w przeliczeniu na jednego członka rodziny uważa się dochody roczne nie przekraczające 100% przeciętnego dochodu z pracy w rolnictwie nie uspołecznionym z 1 ha przeliczeniowego, zwanego dalej "przeciętnym dochodem". Wysokość przeciętnego dochodu jest ustalana w trybie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 52, poz. 268, z 1986 r. Nr 46, poz. 225, z 1988 r. Nr 1, poz. 1 i z 1989 r. Nr 7, poz. 45, Nr 10, poz. 53 i Nr 35, poz. 192).
§  2.
Zasiłek rodzinny przyznaje się na dziecko:
1)
jeżeli nie ukończyło 16 lat życia, a gdy uczy się w szkole lub na kursie kwalifikacyjnym, przysposobienia bądź doskonalenia zawodowego, trwającym co najmniej 3 miesiące - do czasu ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 lat życia; jeżeli ukończenie 25 lat życia przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej, zasiłek rodzinny przysługuje do zakończenia tego roku studiów,
2)
bez względu na wiek, jeżeli jest inwalidą I grupy lub inwalidą II grupy, gdy inwalidztwo II grupy powstało w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego

oraz jeżeli dziecko odpowiada innym warunkom uprawniającym do zasiłku rodzinnego na podstawie przepisów w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

§  3.
Zasiłek rodzinny przyznaje się w wysokości 2.000 zł miesięcznie na jedno dziecko.
§  4.
Roczny dochód na jednego członka rodziny oblicza się przez zsumowanie dochodów wszystkich członków rodziny rolnika lub domownika, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, i podzielenie przez liczbę tych osób.
§  5.
1.
Zasiłek rodzinny przyznaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw socjalnych stopnia podstawowego w trybie decyzji administracyjnej. Zasiłek ten przyznaje się z urzędu albo na wniosek rolnika lub domownika. Każda zmiana warunków decydujących o uprawnieniu do zasiłku bądź jego wysokości wymaga zmiany decyzji.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, może przyznać, ze względu na stan zdrowia dziecka uprawnionego do otrzymywania kart zaopatrzenia na podstawie przepisów o przyznaniu kart zaopatrzenia dla osób chorych, kobiet ciężarnych i zasłużonych krwiodawców, zasiłek rodzinny wyższy niż określony w § 3, nie więcej jednak niż o 100%. Zasiłek w podwyższonej kwocie może być przyznany po uprzednim zaopiniowaniu przez właściwą radę sołecką.
3.
Zasiłek przyznaje się na okres roku i wypłaca miesięcznie z dołu.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego pomniejsza kwotę wpływów ze składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników, przekazywaną do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o kwotę wydatków na zasiłki rodzinne.
§  7.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.40.222 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasiłki rodzinne na dzieci rolników indywidualnych.
Data aktu: 09/05/1986
Data ogłoszenia: 26/06/1989
Data wejścia w życie: 01/07/1986