Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki.

USTAWA
z dnia 27 kwietnia 1989 r.
o Centralnym Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki.

W celu zapewnienia środków finansowych dla realizacji polityki państwa w zakresie rozwoju nauki i techniki stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki, zwany dalej "Funduszem".

Art.  2.

Dochodami Funduszu są:

1)
dotacje budżetowe,
2)
wpłaty osób prawnych oraz państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność na podstawie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324), zwanych dalej "jednostkami", zobowiązanych do płacenia podatku dochodowego,
3)
dochody z tytułu działalności Funduszu, w szczególności:
a)
z przedsięwzięć finansowanych ze środków Funduszu,
b)
z udziału w spółkach, przedsiębiorstwach mieszanych i wspólnych,
c)
z odsetek z tytułu pożyczek,
4)
środki uzyskane z likwidacji jednostek badawczo-rozwojowych po zaspokojeniu wierzytelności,
5)
inne wpływy.
Art.  3.
1.
Wpłaty, o których mowa w art. 2 pkt 2, obciążają koszty działalności jednostek.
2.
Stawki wpłat ustala się w wieloletnich planach społeczno-gospodarczych w stosunku do wartości:
1)
sprzedaży zewnętrznej wyrobów, robót i usług własnej produkcji w cenach realizacji, po pomniejszeniu o podatek obrotowy,
2)
marż, prowizji oraz innych wpływów z tytułu usług handlowych.
3.
Jednostki są zobowiązane do uiszczania wpłat bez wezwania za każdy miesiąc oddzielnie, do dnia 28 następnego miesiąca.
4.
Zasady wpłat oraz ich stawki określone w ust. 1-3 stosuje się do jednostek nie posiadających osobowości prawnej, o których mowa w art. 2 pkt 2.
Art.  4.
1.
Do wpłat określonych w art. 2 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 2, mają zastosowanie przepisy o zobowiązaniach podatkowych, z wyjątkiem art. 5 ust. 1, art. 9, 12, 13 i 18 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325 i z 1989 r. Nr 4, poz. 23).
2.
Decyzje w sprawach określonych w art. 8, 22 i 31 ustawy wymienionej w ust. 1 w zakresie wpłat podejmuje Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
Art.  5.
1.
Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie działalności badawczo-rozwojowej i wspomaganie wdrożeń.
2.
Ze środków przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową finansuje się:
1)
prace naukowe i badawczo-rozwojowe,
2)
rozbudowę zaplecza laboratoryjnego i doświadczalno-produkcyjnego,
3)
działalność ogólnotechniczną, obejmującą w szczególności prace dotyczące normalizacji, unifikacji i typizacji, wzornictwa przemysłowego, informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, wynalazczości i ochrony własności przemysłowej, popularyzacji osiągnięć nauki i techniki, szkolenia i doskonalenia kadr,
4)
wybrane wydawnictwa z zakresu nauki i techniki,
5)
analizy, oceny i ekspertyzy dotyczące rozwoju nauki i techniki,
6)
stypendia na rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych,
7)
nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i postępu technicznego.
3.
Ze środków przeznaczonych na wspomaganie wdrożeń udziela się pożyczek, subwencji i poręczeń związanych z realizacją:
1)
zamówień rządowych z zakresu rozwoju nauki i techniki,
2)
pierwszych wdrożeń rezultatów prac badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków Funduszu oraz krajowych wynalazków.
4.
Środki Funduszu mogą być ponadto przeznaczane na działalność, której celem jest ich zwiększenie, w tym również na udziały w spółkach, przedsiębiorstwach mieszanych i wspólnych.
Art.  6.
1.
Dysponentów środków Funduszu przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową ustala Prezydium Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, określając jednocześnie wysokość środków wydzielonych do ich dyspozycji.
2.
Dysponentem środków Funduszu przeznaczonych na wspomaganie wdrożeń jest Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
Art.  7.
1.
Środki dewizowe Funduszu:
1)
uzyskane z tytułu działalności określonej w art. 5 ust. 4,
2)
zakupione od podmiotów gospodarczych,
3)
pochodzące z zaciągniętych pożyczek,
4)
uzyskane z innych źródeł

- są gromadzone na wyodrębnionym rachunku.

2.
Rachunkiem środków dewizowych Funduszu dysponuje Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
Art.  8.
1.
Gospodarkę Funduszem, z uwzględnieniem art. 6 ust. 1, prowadzi Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń na podstawie rocznych planów uchwalonych przez Sejm, który określa wielkość środków Funduszu przeznaczonych na:
1)
działalność badawczo-rozwojową,
2)
wspomaganie wdrożeń,
3)
działalność, której celem jest ich zwiększenie, w tym na udziały w spółkach, przedsiębiorstwach mieszanych i wspólnych.
2.
Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń opracowuje projekty rocznych planów gospodarki Funduszem oraz przedstawia Radzie Ministrów roczne sprawozdania z gospodarki Funduszem.
3.
Rada Ministrów przedstawia Sejmowi do uchwalenia projekty rocznych planów Funduszu wraz z projektem budżetu państwa.
4.
Rada Ministrów przedstawia Sejmowi sprawozdanie z gospodarki środkami Funduszu i z uzyskanych efektów wraz z rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa.
Art.  9.
1.
Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
2.
Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń może zaciągnąć na rzecz Funduszu pożyczki.
Art.  10.

W dniu wejścia w życie ustawy środki dotychczasowych centralnych funduszów rozwoju nauki i techniki stają się środkami Funduszu.

Art.  11.
1.
Prezydium Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów:
1)
ustala zadania, na które mogą być przyznawane przez dysponentów środków Funduszu stypendia, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 6,
2)
wydziela środki na nagrody, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 7, przyznawane przez Przewodniczącego Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów lub przez dysponentów środków Funduszu osobom, które brały bezpośredni udział w uzyskaniu osiągnięcia.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa:
1)
tryb przyznawania i cofania stypendiów oraz przyznawania nagród, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 6 i 7, jak również uprawnienia i obowiązki osób pobierających stypendia,
2)
szczegółowe zasady udzielania, przez macierzyste zakłady pracy, urlopów bezpłatnych osobom pobierającym stypendia, warunki zaliczania okresu urlopu bezpłatnego do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, oraz zakres uprawnień pracowniczych przysługujących w okresie pobierania stypendium.
Art.  12.

Przewodniczący Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów określa szczegółowe zasady planowania i finansowania przedsięwzięć, o których mowa w art. 5.

Art.  12a. 1

Rada Ministrów ustali stawkę wpłat, o których mowa w art. 2 pkt 2, obowiązującą na rok 1990.

Art.  13.

W ustawie z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170, z 1987 r. Nr 22, poz. 128, z 1988 r. Nr 41, poz. 328 i z 1989 r. Nr 6, poz. 33) w art. 10 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadku likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej będącej osobą prawną, jej majątek, po zaspokojeniu wierzytelności, przechodzi na rzecz Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki."

Art.  14.

W ustawie budżetowej na rok 1989 z dnia 15 lutego 1989 r. (Dz. U. Nr 7, poz. 45) w art. 18 ust. 1-3 skreśla się.

Art.  15.

Traci moc ustawa z dnia 23 grudnia 1985 r. o centralnych funduszach rozwoju nauki i techniki (Dz. U. Nr 59, poz. 297, z 1986 r. Nr 47, poz. 226, z 1987 r. Nr 22, poz. 126 i Nr 33, poz. 181 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 33).

Art.  16.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 1989 r.

1 Art. 12a dodany przez art. 6 ustawy z dnia 1 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach planowania społeczno-gospodarczego na rok 1990 oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.89.64.389) z dniem 11 grudnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024