Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki.

USTAWA
z dnia 27 kwietnia 1989 r.
o Centralnym Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki.

W celu zapewnienia środków finansowych dla realizacji polityki państwa w zakresie rozwoju nauki i techniki stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki, zwany dalej "Funduszem".

Art.  2.

Dochodami Funduszu są:

1)
dotacje budżetowe,
2)
wpłaty osób prawnych oraz państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność na podstawie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324), zwanych dalej "jednostkami", zobowiązanych do płacenia podatku dochodowego,
3)
dochody z tytułu działalności Funduszu, w szczególności:
a)
z przedsięwzięć finansowanych ze środków Funduszu,
b)
z udziału w spółkach, przedsiębiorstwach mieszanych i wspólnych,
c)
z odsetek z tytułu pożyczek,
4)
środki uzyskane z likwidacji jednostek badawczo-rozwojowych po zaspokojeniu wierzytelności,
5)
inne wpływy.
Art.  3.
1.
Wpłaty, o których mowa w art. 2 pkt 2, obciążają koszty działalności jednostek.
2.
Stawki wpłat ustala się w wieloletnich planach społeczno-gospodarczych w stosunku do wartości:
1)
sprzedaży zewnętrznej wyrobów, robót i usług własnej produkcji w cenach realizacji, po pomniejszeniu o podatek obrotowy,
2)
marż, prowizji oraz innych wpływów z tytułu usług handlowych.
3.
Jednostki są zobowiązane do uiszczania wpłat bez wezwania za każdy miesiąc oddzielnie, do dnia 28 następnego miesiąca.
4.
Zasady wpłat oraz ich stawki określone w ust. 1-3 stosuje się do jednostek nie posiadających osobowości prawnej, o których mowa w art. 2 pkt 2.
Art.  4.
1.
Do wpłat określonych w art. 2 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 2, mają zastosowanie przepisy o zobowiązaniach podatkowych, z wyjątkiem art. 5 ust. 1, art. 9, 12, 13 i 18 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325 i z 1989 r. Nr 4, poz. 23).
2.
Decyzje w sprawach określonych w art. 8, 22 i 31 ustawy wymienionej w ust. 1 w zakresie wpłat podejmuje Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
Art.  5.
1.
Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie działalności badawczo-rozwojowej i wspomaganie wdrożeń.
2.
Ze środków przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową finansuje się:
1)
prace naukowe i badawczo-rozwojowe,
2)
rozbudowę zaplecza laboratoryjnego i doświadczalno-produkcyjnego,
3)
działalność ogólnotechniczną, obejmującą w szczególności prace dotyczące normalizacji, unifikacji i typizacji, wzornictwa przemysłowego, informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, wynalazczości i ochrony własności przemysłowej, popularyzacji osiągnięć nauki i techniki, szkolenia i doskonalenia kadr,
4)
wybrane wydawnictwa z zakresu nauki i techniki,
5)
analizy, oceny i ekspertyzy dotyczące rozwoju nauki i techniki,
6)
stypendia na rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych,
7)
nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i postępu technicznego.
3.
Ze środków przeznaczonych na wspomaganie wdrożeń udziela się pożyczek, subwencji i poręczeń związanych z realizacją:
1)
zamówień rządowych z zakresu rozwoju nauki i techniki,
2)
pierwszych wdrożeń rezultatów prac badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków Funduszu oraz krajowych wynalazków.
4.
Środki Funduszu mogą być ponadto przeznaczane na działalność, której celem jest ich zwiększenie, w tym również na udziały w spółkach, przedsiębiorstwach mieszanych i wspólnych.
Art.  6.
1.
Dysponentów środków Funduszu przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową ustala Prezydium Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, określając jednocześnie wysokość środków wydzielonych do ich dyspozycji.
2.
Dysponentem środków Funduszu przeznaczonych na wspomaganie wdrożeń jest Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
Art.  7.
1.
Środki dewizowe Funduszu:
1)
uzyskane z tytułu działalności określonej w art. 5 ust. 4,
2)
zakupione od podmiotów gospodarczych,
3)
pochodzące z zaciągniętych pożyczek,
4)
uzyskane z innych źródeł

- są gromadzone na wyodrębnionym rachunku.

2.
Rachunkiem środków dewizowych Funduszu dysponuje Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
Art.  8.
1.
Gospodarkę Funduszem, z uwzględnieniem art. 6 ust. 1, prowadzi Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń na podstawie rocznych planów uchwalonych przez Sejm, który określa wielkość środków Funduszu przeznaczonych na:
1)
działalność badawczo-rozwojową,
2)
wspomaganie wdrożeń,
3)
działalność, której celem jest ich zwiększenie, w tym na udziały w spółkach, przedsiębiorstwach mieszanych i wspólnych.
2.
Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń opracowuje projekty rocznych planów gospodarki Funduszem oraz przedstawia Radzie Ministrów roczne sprawozdania z gospodarki Funduszem.
3.
Rada Ministrów przedstawia Sejmowi do uchwalenia projekty rocznych planów Funduszu wraz z projektem budżetu państwa.
4.
Rada Ministrów przedstawia Sejmowi sprawozdanie z gospodarki środkami Funduszu i z uzyskanych efektów wraz z rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa.
Art.  9.
1.
Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
2.
Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń może zaciągnąć na rzecz Funduszu pożyczki.
Art.  10.

W dniu wejścia w życie ustawy środki dotychczasowych centralnych funduszów rozwoju nauki i techniki stają się środkami Funduszu.

Art.  11.
1.
Prezydium Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów:
1)
ustala zadania, na które mogą być przyznawane przez dysponentów środków Funduszu stypendia, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 6,
2)
wydziela środki na nagrody, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 7, przyznawane przez Przewodniczącego Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów lub przez dysponentów środków Funduszu osobom, które brały bezpośredni udział w uzyskaniu osiągnięcia.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa:
1)
tryb przyznawania i cofania stypendiów oraz przyznawania nagród, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 6 i 7, jak również uprawnienia i obowiązki osób pobierających stypendia,
2)
szczegółowe zasady udzielania, przez macierzyste zakłady pracy, urlopów bezpłatnych osobom pobierającym stypendia, warunki zaliczania okresu urlopu bezpłatnego do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, oraz zakres uprawnień pracowniczych przysługujących w okresie pobierania stypendium.
Art.  12.

Przewodniczący Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów określa szczegółowe zasady planowania i finansowania przedsięwzięć, o których mowa w art. 5.

Art.  12a. 1

Rada Ministrów ustali stawkę wpłat, o których mowa w art. 2 pkt 2, obowiązującą na rok 1990.

Art.  13.

W ustawie z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170, z 1987 r. Nr 22, poz. 128, z 1988 r. Nr 41, poz. 328 i z 1989 r. Nr 6, poz. 33) w art. 10 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadku likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej będącej osobą prawną, jej majątek, po zaspokojeniu wierzytelności, przechodzi na rzecz Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki."

Art.  14.

W ustawie budżetowej na rok 1989 z dnia 15 lutego 1989 r. (Dz. U. Nr 7, poz. 45) w art. 18 ust. 1-3 skreśla się.

Art.  15.

Traci moc ustawa z dnia 23 grudnia 1985 r. o centralnych funduszach rozwoju nauki i techniki (Dz. U. Nr 59, poz. 297, z 1986 r. Nr 47, poz. 226, z 1987 r. Nr 22, poz. 126 i Nr 33, poz. 181 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 33).

Art.  16.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 1989 r.

1 Art. 12a dodany przez art. 6 ustawy z dnia 1 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach planowania społeczno-gospodarczego na rok 1990 oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.89.64.389) z dniem 11 grudnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.25.134

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki.
Data aktu: 27/04/1989
Data ogłoszenia: 28/04/1989
Data wejścia w życie: 01/05/1989